Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Etnojazz: Přehlídka spojí žánry

  12:14aktualizováno  12:14
Opava - Houslistka a zpěvačka Iva Bittová, ale i ostravští The Gizd Q a další zahrají o víkendu v zahradě minoritského kláštera v Opavě na přehlídce Etnojazz. Mezinárodní přehlídka etnické a jazzové hudby slibuje také vystoupení kapel Ghymes, Maraca nebo Amare Čave, zahrát mají také kapely Wooden Toys nebo Muziga. "Jde nám o spojení etnické hudby a jazzu a o jejich prezentaci. Žánru, který bychom snad mohli nazvat etnojazzem, odpovídá na přehlídce skupina Wooden Toys," uvedl Martin Klimeš.
Organizátoři spojují oba hudební žánry, protože v nich nalézají podobné prvky. "Po léta pořádáme koncerty této hudby. Cítíme v obou těchto žánrech zemitý projev, charakteristickou rytmiku," dodal Klimeš. Mezinárodní rozměr přehlídky zajistí maďarská kapela Ghymes, která vznikla už před sedmnácti lety a vystupuje na festivalech po celé Evropě.

Ghymes s maďarskými kořeny
"Ghymes čerpá inspiraci z kořenů maďarské, středoevropské ale také východoevropské lidové hudby. Typicky charakteristickým rysem jejich hudby je hledání poetiky. Jejich hudba se pokouší poodhalit to, v čem jsou si lidé navzájem podobní a ne to, v čem se odlišují."

Světově proslulá zpěvačka Iva Bittová, autorka desek Bílé inferno či Classic, odmítající hudební ceny vystupuje po celém světě. Na opavském podiu představí svůj nový projekt. Wooden Toys - původně pražská česko-australská kapela je známá svým hutným základem zvuku.

Vytváří specifickou směs australského lidového nástroje didgeridoo a afrického bubnu djembe. "Ten doplňuje místy značně netypicky znějící elektrická kytara, elektrifikované dechové nástroje a v poslední době také klávesové nástroje."

Wooden Toys a jejich didjeridoo
Počátky spolupráce členů Wooden Toys se datují do poloviny devadesátých let, kdy se na didjeridoo hrající Australan Ian Wood zabydlel v Praze a postupně kolem sebe soustředil pražské hudebníky Ondřeje Smeykala, Pavla Richtera, Tondu Hlávku, Bharatu Rajnoška  a další. Ovocem jejich spolupráce bylo album Pražské snění (Faust records).

Další deska vydaná pod prostým názvem Wooden Toys (Faust records), sklidila vynikající recenze a příznivý ohlas u posluchačů. Velmi zdařilý rozjezd však přerušila na více než půl roku studijní cesta Ondřeje Smeykala  do Austrálie. Ian Wooda se navíc rozhodl natrvalo opustit Českou republiku.

Vývojové intermezzo zaplnila spolupráce některých členů souboru Janou Koubkovou pod názvem Guru band. (Jejich spolupráce ale trvá i dnes.) Ondřeje Smeykala se z Austrálie vrátil pod dojmy ze studia skalních kreseb zdejších domorodců Aboridžinců.

Druhá etapa - festivalová
Druhá etapa Wooden Toys přinesla pozměněné obsazení a  pročištěnější zvuk. Kapela pokračuje v odklonu od ryze etnického, akustického stylu. Přicházejí další ovace na koncertních podiích jako je Dolno Lhotský buben 2000, Trutnov  2000 nebo pravidelné koncerty v pražském klubu Roxy).

Jedním z členů současné sestavy je opět Ondřej Smeykal, považovaný za jednoho z nejpozoruhodnějších hráčů na didjeridoo, studuje na pražské AVU a součástí koncertů Wooden Toys jsou jeho videoprojekce. Mimo to vyrábí etnické nástroje a  vyučuje  hru na didgeridoo.

Zlínská Maraca a pařížská Muziga
Zlínská etnicky zaměřená kapela Maraca nabízí další pozoruhodnou rovinu letošního Etnojazzu. Absolventka Ostravské univerzity a houslistka Gabriela Plíšková v ní zpívá starodávné texty pocházející z lykijštiny, tisíc pět set let mrtvého jazyka.
Seskupení Muziga se představí v čele se svou zakladatelkou  Cécile Boiffinová.

Tato rodačka z Paříže, tympánistka Komorní filharmonie Pardubice a absolventka oboru bicích nástrojů na konzervatoři Boulogne - Billancourt a pařížské Sorbonny, kde vystudovala francouzskou literaturu, hraje s oblibou na marimbu, nástroj podobný xylofonu s jemněji zabarvenými tóny.  Mezinárodní festival Etnojazz 2001 začíná v sobotu v jednu hodinu odpoledne na zahradě Minoritského kláštera.
Autoři:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

OBRAZEM: Od Ungeltu po Zlín. Co přejí do nového roku čeští umělci

Divadlo Ungelt, Praha

Na závěr roku tradičně vybíráme z došlých novoročenek od kulturních institucí, jako jsou galerie, divadla nebo...

KOMENTÁŘ: Příští obětí vlny korektnosti může být Ježíšek nebo Vinnetou

„Malá černoška“ z přelomu 18. a 19. století se v Amsterdamu nově jmenuje „Dívka...

Až ve středu poběží v televizi oblíbená vánoční komedie Láska nebeská, vychutnejme si pořádně okamžik, kdy v ní děti...

Zemřela Eva Gorčicová, hlas známý z Dallasu či Star Treku

Eva Gorčicová v muzikálu Charleyova teta v Městském divadle Brno

V úterý 22. prosince odešla další z hereček Městského divadla Brno, pětašedesátiletá Eva Gorčicová. Talentovaná...

Najdete na iDNES.cz