Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Etnojazz: Přehlídka spojí žánry

  12:14aktualizováno  12:14
Opava - Houslistka a zpěvačka Iva Bittová, ale i ostravští The Gizd Q a další zahrají o víkendu v zahradě minoritského kláštera v Opavě na přehlídce Etnojazz. Mezinárodní přehlídka etnické a jazzové hudby slibuje také vystoupení kapel Ghymes, Maraca nebo Amare Čave, zahrát mají také kapely Wooden Toys nebo Muziga. "Jde nám o spojení etnické hudby a jazzu a o jejich prezentaci. Žánru, který bychom snad mohli nazvat etnojazzem, odpovídá na přehlídce skupina Wooden Toys," uvedl Martin Klimeš.
Organizátoři spojují oba hudební žánry, protože v nich nalézají podobné prvky. "Po léta pořádáme koncerty této hudby. Cítíme v obou těchto žánrech zemitý projev, charakteristickou rytmiku," dodal Klimeš. Mezinárodní rozměr přehlídky zajistí maďarská kapela Ghymes, která vznikla už před sedmnácti lety a vystupuje na festivalech po celé Evropě.

Ghymes s maďarskými kořeny
"Ghymes čerpá inspiraci z kořenů maďarské, středoevropské ale také východoevropské lidové hudby. Typicky charakteristickým rysem jejich hudby je hledání poetiky. Jejich hudba se pokouší poodhalit to, v čem jsou si lidé navzájem podobní a ne to, v čem se odlišují."

Světově proslulá zpěvačka Iva Bittová, autorka desek Bílé inferno či Classic, odmítající hudební ceny vystupuje po celém světě. Na opavském podiu představí svůj nový projekt. Wooden Toys - původně pražská česko-australská kapela je známá svým hutným základem zvuku.

Vytváří specifickou směs australského lidového nástroje didgeridoo a afrického bubnu djembe. "Ten doplňuje místy značně netypicky znějící elektrická kytara, elektrifikované dechové nástroje a v poslední době také klávesové nástroje."

Wooden Toys a jejich didjeridoo
Počátky spolupráce členů Wooden Toys se datují do poloviny devadesátých let, kdy se na didjeridoo hrající Australan Ian Wood zabydlel v Praze a postupně kolem sebe soustředil pražské hudebníky Ondřeje Smeykala, Pavla Richtera, Tondu Hlávku, Bharatu Rajnoška  a další. Ovocem jejich spolupráce bylo album Pražské snění (Faust records).

Další deska vydaná pod prostým názvem Wooden Toys (Faust records), sklidila vynikající recenze a příznivý ohlas u posluchačů. Velmi zdařilý rozjezd však přerušila na více než půl roku studijní cesta Ondřeje Smeykala  do Austrálie. Ian Wooda se navíc rozhodl natrvalo opustit Českou republiku.

Vývojové intermezzo zaplnila spolupráce některých členů souboru Janou Koubkovou pod názvem Guru band. (Jejich spolupráce ale trvá i dnes.) Ondřeje Smeykala se z Austrálie vrátil pod dojmy ze studia skalních kreseb zdejších domorodců Aboridžinců.

Druhá etapa - festivalová
Druhá etapa Wooden Toys přinesla pozměněné obsazení a  pročištěnější zvuk. Kapela pokračuje v odklonu od ryze etnického, akustického stylu. Přicházejí další ovace na koncertních podiích jako je Dolno Lhotský buben 2000, Trutnov  2000 nebo pravidelné koncerty v pražském klubu Roxy).

Jedním z členů současné sestavy je opět Ondřej Smeykal, považovaný za jednoho z nejpozoruhodnějších hráčů na didjeridoo, studuje na pražské AVU a součástí koncertů Wooden Toys jsou jeho videoprojekce. Mimo to vyrábí etnické nástroje a  vyučuje  hru na didgeridoo.

Zlínská Maraca a pařížská Muziga
Zlínská etnicky zaměřená kapela Maraca nabízí další pozoruhodnou rovinu letošního Etnojazzu. Absolventka Ostravské univerzity a houslistka Gabriela Plíšková v ní zpívá starodávné texty pocházející z lykijštiny, tisíc pět set let mrtvého jazyka.
Seskupení Muziga se představí v čele se svou zakladatelkou  Cécile Boiffinová.

Tato rodačka z Paříže, tympánistka Komorní filharmonie Pardubice a absolventka oboru bicích nástrojů na konzervatoři Boulogne - Billancourt a pařížské Sorbonny, kde vystudovala francouzskou literaturu, hraje s oblibou na marimbu, nástroj podobný xylofonu s jemněji zabarvenými tóny.  Mezinárodní festival Etnojazz 2001 začíná v sobotu v jednu hodinu odpoledne na zahradě Minoritského kláštera.
Autoři:Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Umělci reagují na brexit. Rowlingová by chtěla kouzlo, Cher se raduje

Joanne K. Rowlingová - Festival spisovatelů v Torontu (23. října 2007)

Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie komentují na sociálních sítích i umělci. Autorka Harryho Pottera,...

V Ománu zemřel známý 28letý DJ Avicii, proslavil ho hit Levels

V Ománu zemřel 20. dubna 2018 ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské...

V Ománu zemřel ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské jméno je Tim Berling. Oznámila to jeho tisková mluvčí.

V 93 letech zemřela Luba Skořepová, herečka zkoumající záhady přírody

Luba Skořepová

Ve věku 93 let zemřela herečka Luba Skořepová. Hrála v Národním divadle, desítky postav vytvořila i v televizních...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz