Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Etnicky motivované násilí je v lidech stále přítomné...

  10:19aktualizováno  10:19
- "Holocaust a Adolf Hitler jsou pro mě osobní témata týkající se mé vlastní rodiny, která je částečně židovského původu a někteří z mých blízkých příbuzných byli zahubeni během druhé světové války. Jako umělec se touto minulostí zabývám a to nejen kvůli hledání svých vlastních kořenů, ale i v souvislosti s etnickým násilím, které probíhá dnes. V Praze se to týká například romské menšiny," říká Roman Buxbaum.

Narodil jste se v Praze, ale později jste s rodiči žil ve švýcarském Curychu, které místo je pro vás vlastně domovem?
Já se považuji za Evropana. Žiju částečně v Praze a částečně v Cury
chu

Vaše výstava staví vedle sebe hned několik témat, jakou vidíte souvislost například mezi křivdami páchanými na lidech během druhé světové války a dnes?
Myslím, že to spolu hodně souvisí. Holocaust je možnost probádat historicky, ale i umělecky fenomén, který působí i v současnosti a bez toho oka zpět není možné vidět, co se děje dnes. Proto jsem v této výstavě použil hned vedle výpovědí mladých Romů, kteří se v dnešní době bojí jít na diskotéku nebo vlézt do tramvaje, svědectví těch, co přežili holoca
ust.

Jakou roli hraje podle vás v dnešním světě židovská otázka?
Bohudík už to není tak, že by Židy někde perzekuovali brachiálním násilím, ale pro mě a doufám, že nejen pro mě, je téma holocaustu platné paradigma. Snažím se z tohoto tématu vyvíjet možnosti pochopení člověka na konci dvacátého století.

Výstava se zabývá také vztahem Čechů a Němců na našem území po druhé světové válce, co vás přivedlo k tomuto problému?
Myslím si, že bezpráví etnicky motivované se konalo nejen například na mých židovských předcích, ale i na německých lidech, kteří tu po válce žili. Setkal jsem se s několika lidmi, jejichž předci zase trpěli tímto způsobem. Na výstavě je použita výpověď jedné ženy, která mluví právě o těžkém životě svých prarodičů německého původu žijících
po válce v Československu. To ukazuje, že etnicky motivované násilí je v lidech stále přítomné, ať se to týká Židů, Romů nebo Němců.

Součástí výstavy je vydání vaší knihy nazvané Olovo, jsou v ní použity texty Prima Leviho, který sám prožil Osvětim. Proč jste si vybral zrovna texty tohoto italského spisovatele?
Tento člověk mě velmi zaujal, původně byl chemik, pak vězeň, spisovatel, opět chemik a před pár lety spáchal sebevraždu. Nad jeho knihami o Osvětimi jsem hodně přemýšlel. Text použitý v knize Olovo nebyl v Čechách ještě publikován a je to jeden z mála textů, které napsal Levi ještě jako mladý chemik, než šel do Osvětimi. Myslím si, že už v té předválečné době cítil tíži nacismu. Podobně jako jsem použil text Sigmunda Freuda, který je o olovu a Freud ho napsal také ještě před válkou.

Na výstavě jsou použity některé malířské práce mladého Adolfa Hitlera. Když jste se jimi probíral, napadla vás nějaká spojitost s jeho pozdějšími aktivitami?
Řekl bych, že v jeho malířském díle je hmatatelné něco, co se později projevilo v jeho politickém smýšlení. Chtěl jsem, aby výstava Meine Kunst ukázala mezi těmito věcmi souvislost.

Co si myslíte o umělecké hodnotě těchto malířským děl?
Nemyslím, že by měly jeho obrazy uměleckou hodnotu. Ale zájem o umělecký projev člověka, který změnil naše dějiny a náš svět, je značný a to právě z toho důvodu, že se lidé snaží z jeho díla vypozorovat nějakou stopu nebo spojení.

Myslíte si, že je dnešní společnost schopná zbavit se problému rasismu?
Velmi doufám. Současný svět by si měl uvědomit, že není východiskem přesunovat problémy politické a sociální na problémy etnické.

 

 

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

Byl oplzlý, osahával nás, obvinily kolegyně slavného fotografa Kratochvíla

Slavný česko-americký fotograf Antonín Kratochvíl

Český fotograf Antonín Kratochvíl, který získal několik cen World Press Photo, patří k zakládajícím členům newyorské...

OBRAZEM: Prohlédněte si velkolepou Slovanskou epopej. Vrátila se do Prahy

Alfons Mucha: Apoteóza z dějin Slovanstva (1926, vaječná tempera, olej, plátno,...

Slovanská epopej je od minulého týdne znovu k vidění v Praze. Galerie hlavního města Prahy tentokrát jedenáct obrazů ze...

Dámský klín i zrádné spirály. Zakázaní slovenští umělci vystavují na Kampě

Z výstavy Hommage à Peter Vajda

Letošnímu létu v pražském Museu Kampa bezesporu kraluje britský „fotograf královen“ Cecil Beaton. Přesto se v druhém...

Najdete na iDNES.cz