Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Estrada je chodící artefakt

  13:00aktualizováno  13:00
Brno - Michal Estrada je brněnský výtvarník, kavárník a performer. To znamená, že se kromě obrazů, fotografií a dalších výtvarných objektů věnuje také akcím, při nichž se uměleckým sdělením nezřídka stává právě lidské tělo či sama osobnost umělce. Nedávno se rozhodl k dalšímu ze svých činů. Přejmenoval sebe a svou rodinu. Když totiž šestatřicetiletý Estrada, v Brně donedávna známý jako Michal Čuřík, zhruba před třemi měsíci sledoval televizi, zaujala ho zpráva, v níž dav demonstrantů zaútočil v Manile na filipínský prezidentský palác.

"Z paláce prchl po řece na člunu prezident Estrada i s rodinou. Řekl jsem si: Ten má ale jméno. Takhle se jmenovat, tak si nechám udělat ještě zlatej zub a pak už jen velkou jedničku na zádech a budu chodit po vernisážích a usmívat se okolo," vysvětluje Michal Estrada, jak přišel na nápad změnit si příjmení.

Ovšem změnit si příjmení není hračka. "Měl jsem štěstí, narazil jsem na vstřícnou paní," říká Michal Estrada, který popisuje potřebné kroky následovně: "Vyberte si příjmení. Pak napište žádost o změnu příjmení s odůvodněním. Vemte si občanský průkaz, rodný list a také oddací list, pokud jej máte. Zajděte se vším na matriku, oddělení Změna jména a příjmení. Pokud vám vyhoví, zaplatíte tisíc korun."

Michal Estrada tvrdí, že paní z matriky, která jeho žádost vyřizovala, pobavil. Ta však je mnohem stručnější. "Na případ si samozřejmě pamatuji. Ten pán svoji žádost náležitě zdůvodnil. Jak, to vám neřeknu, je to jeho osobní věc. Vyhověl zákonným podmínkám," říká Drahomíra Svobodová z matriky radnice městské části Brno-střed. Na otázku, zda jí zvolené příjmení Estrada přišlo zábavné tvrdí, že na tom není nic k smíchu.

Chdící artefakt
Zákon proti přejmenování výtvarníka a performera nic nenamítal, co však na jeho počin říkají odborníci. Lze takový krok považovat za umělecký počin? Podle kurátora brněnského Domu umění Františka Kowolowského ano. "Totální a konečné splynutí života s uměním zaměstnává umělce již delší dobu. Příběh Estrada je jedním z mála uměleckých příběhů, jež toto heslo cílevědomě naplnily. Jeho umění je nekompromisním postojem k realitě a někdy je dokonce schopno tuto prožívanou realitu zahanbit. Michal Estrada nerozlišuje mezi uměleckým předmětem a životem. Žije umění. Je to snad jediný případ umělce, u kterého nevíte, jestli dělá umění, nebo dělá život. Je to chodící artefakt," říká kurátor.

Michal Estrada vysvětluje svůj nápad jako znejistění či plnohodnotný umělecký akt. "Rád se zaobírám věcmi, které jsou v podivném kontextu vůči společnosti - říkám tomu znejistění. To je ústředním bodem mé tvorby, který brání, abych se začal pohybovat ve vlastních schématech," říká Estrada. "Takže jsem neustále ve střehu sám před sebou. Nutí mě to, abych byl schopen i ze změny příjmení udělat akt umění."

Jméno jako dar
Spolu s ním nové jméno přijali i další členové rodiny. "Na Estradová nehrajeme, všichni jsme Estrada, i moje žena Nella, i právě narozená dcera, která nese jméno Aurora Mercedes Estrada," říká otec. Námitku, že tím dítěti zkomplikoval život, neuznává. "Naše přání bylo, aby dítě dostalo jméno od nás jako takový každodenní dar," brání se.

Estráda s malým e
K přejmenování na Estradu ho lákaly i očekávané reakce okolí. "Myslím, že jménem Estrada se už přímo dotýkám všech svých kolegů, umělců. Škodolibě se jich ptám: Tak co, chlapi? Kde jste? Co furt děláte?" říká. "Michal pro mě bude vždycky Čuřík. Protože to je kontinuita s jeho pradědečkem, dědečkem, otcem, bratrem, synem, se všemi. Je to samozřejmě jeho věc, ale pro mě to přejmenování zůstává estrádou s malým e. Necítm to ale vůbec negativně, ale jako další Michalův happenig," komentuje originální krok kolega kavárník a Michalův dlouholetý přítel Roman Švanda. Jeho soused z Kamenné kolonie Jaroslav Škvarna, k tomu říká: "Měl jsem z jeho přejmenování radost, protože jsem si řekl, že se to k němu přesně hodí, že ho to vystihuje. Má přítelkyně říkala, že není normální - v dobrém slova smyslu."

Důkazem, že přejmenování výtvarníka nebylo akcí umělecké bezradnosti, je výstava, kterou Estráda připravil společně s Jakubem Skácelem v kavárně Dessert na Roosveltově ulici. Jmenuje se !Carramba - Kurvafix graphics!. "Zatímco výsledky naší letní práce jsou k vidění na stěnách Dessertu, nyní připravujeme spolu Českou televizí dvouměsiční festival Carramba (leden, únor), festival živých akcí s poddtitulem Blaho pro každého," říká výtvarník Michal Estrada.

Hned po vyřízení formalit spojených s přejmenováním se Michal Estrada vydal na Karlštejn, aby si zde zapózoval před slavným hradem

Autoři: ,Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Další z rubriky

OBRAZEM: Od Ungeltu po Zlín. Co přejí do nového roku čeští umělci

Divadlo Ungelt, Praha

Na závěr roku tradičně vybíráme z došlých novoročenek od kulturních institucí, jako jsou galerie, divadla nebo...

Zemřel kreslíř Vladimír Renčín, autor postaviček Dlabáčka či Rambouska

Klasik českého kresleného humoru Vladimír Renčín

Po dlouhé nemoci zemřel jeden z nejznámějších klasiků českého kresleného humoru Vladimír Renčín. Ilustrátorovi a...

Umělci pomáhají uprchlíkům. U2 na koncertech, herci přímo v Řecku

U2 vydáním novinky Songs of Innocence překvapili.

Frontman irské kapely U2 Bono Vox se proslavil zálibou v humanitární a charitativní práci. Pomáhal lidem nemocným virem...

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.

Najdete na iDNES.cz