Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Erotiku střídá tanec

  7:23aktualizováno  7:23
Uherské Hradiště - Letní filmová škola se přehoupla do své druhé poloviny. Snímky s erotickým nádechem střídá taneční tematika, do města se sjíždějí umělci z baletního a tanečního oboru. Sobotní večer bude v rámci doprovodných akcí patřit vystoupení pražského souboru Baletní jednotka Křeč a Michala Cabana, které se uskuteční v prostorách letního kina bývalé jezuitské koleje.
V letošním roce soubor slaví dvacet let své existence, nezabývá se proto divadelní ani filmovou tvorbou, ale ve svých představeních vzpomíná a prolistovává "trouchnivějící" záznamy. Jedno z takových vystoupení předvede Křeč i v rámci návštěvy Letní filmové školy v Uherském Hradišti.

Baletní jednotka Křeč byla založena v roce 1980 během studií na vysoké škole jako divadelně taneční projekt Šimona a Michala Cabanů. Základ souboru tvoří stálí spolupracovníci, kteří zde realizují vlastní představy o divadle, pohybu a vizuálních projekcích. Inscenace z první poloviny osmdesátých let se staly nejen hity divadelní Prahy té doby, ale i prvními radikálními ukázkami nové divadelní poetiky stírající hranice žánrů a esteticky rozvíjející postmodernismus.

Významným mezníkem v tvorbě Baletní jednotky Křeč bylo v roce 1983 účinkování ve filmu Miloše Formana Amadeus  ve scéně Don Giovanni v choreografii Twyly Tharp. Následující série mnoha vlastních divadelních a audiovizuálních produkcí a akcí vyvrcholila koncem osmdesátých let rockově-taneční událostí Show Tomáše Tracyho ve spolupráci s rockovou skupinou Laura a její tygři, divadelním představením Kousky-Pieces a tanečním filmem Barvy.

Baletní jednotka Křeč často realizuje taneční nebo pohybové scény ve filmu a televizi. Nejznámější jsou práce ve filmech Tomáše Vorla Pražská Pětka a Kouř.
Ve druhé polovině devadesátých let se soubor přihlásil ke slovu účinkováním v zajímavém hudebním dokumentu Erwin Schulhoff - Zuby mi cvakají v rytmu shimmy, ve scénických bibelotech Bohuslava Martinů a vlastním netradičním módním projektem Fešnšou ze sekndhendu. V roce 1998 natočil soubor taneční film, sedm pohybově výtvarných vizí pod názvem KusPoKusu, který získal několik uznání na tanečních festivalech.

Před dvěma lety se v rámci mezinárodního divadelního festivalu Čtyři + čtyři dny v pohybu uskutečnila premiéra scénického projektu Nové, praktické a nevratné události Baletní jednotky Křeč Corpus Sex Machiňa, jehož filmová podoba se právě připravuje.

Tvorba Baletní jednotky Křeč je mnohooborová. Jednotícím prvkem je smysl pro atmosféru, rytmus, dynamiku a asociaci. Výrazným znakem jejich autorské tvorby je využití všech možných oborů a dramaturgických postupů s důsledným prosazením vlastního vidění bez návaznosti na předcházející generace. Zvuk, hudbu, pohyb a výtvarné umění cítí jako nejemotivnější a nejsdílnější prvek svých realizací.
Autoři:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Pikous chce na Národní třídě slavit, i kdyby pak měl jíst jen topinky

Z loňských oslav na Národní třídě

Díky, že můžem! se jmenuje akce, kterou na 17. listopadu na pražskou Národní třídu chystá Martin Pikous. „Nechceme...

Psaní je jak řízení auta, říká Dana Emingerová při křtu nové knihy

Dana Emingerová křtí svou knihu Doba obalová

Nové knížce Doba obalová spisovatelky Dany Emingerové patřil páteční večer v Divadle Sklep na Dobešce. A také hostům,...

Umělci reagují na brexit. Rowlingová by chtěla kouzlo, Cher se raduje

Joanne K. Rowlingová - Festival spisovatelů v Torontu (23. října 2007)

Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie komentují na sociálních sítích i umělci. Autorka Harryho Pottera,...

Najdete na iDNES.cz