Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Erotiku střídá tanec

  7:23aktualizováno  7:23
Uherské Hradiště - Letní filmová škola se přehoupla do své druhé poloviny. Snímky s erotickým nádechem střídá taneční tematika, do města se sjíždějí umělci z baletního a tanečního oboru. Sobotní večer bude v rámci doprovodných akcí patřit vystoupení pražského souboru Baletní jednotka Křeč a Michala Cabana, které se uskuteční v prostorách letního kina bývalé jezuitské koleje.
V letošním roce soubor slaví dvacet let své existence, nezabývá se proto divadelní ani filmovou tvorbou, ale ve svých představeních vzpomíná a prolistovává "trouchnivějící" záznamy. Jedno z takových vystoupení předvede Křeč i v rámci návštěvy Letní filmové školy v Uherském Hradišti.

Baletní jednotka Křeč byla založena v roce 1980 během studií na vysoké škole jako divadelně taneční projekt Šimona a Michala Cabanů. Základ souboru tvoří stálí spolupracovníci, kteří zde realizují vlastní představy o divadle, pohybu a vizuálních projekcích. Inscenace z první poloviny osmdesátých let se staly nejen hity divadelní Prahy té doby, ale i prvními radikálními ukázkami nové divadelní poetiky stírající hranice žánrů a esteticky rozvíjející postmodernismus.

Významným mezníkem v tvorbě Baletní jednotky Křeč bylo v roce 1983 účinkování ve filmu Miloše Formana Amadeus  ve scéně Don Giovanni v choreografii Twyly Tharp. Následující série mnoha vlastních divadelních a audiovizuálních produkcí a akcí vyvrcholila koncem osmdesátých let rockově-taneční událostí Show Tomáše Tracyho ve spolupráci s rockovou skupinou Laura a její tygři, divadelním představením Kousky-Pieces a tanečním filmem Barvy.

Baletní jednotka Křeč často realizuje taneční nebo pohybové scény ve filmu a televizi. Nejznámější jsou práce ve filmech Tomáše Vorla Pražská Pětka a Kouř.
Ve druhé polovině devadesátých let se soubor přihlásil ke slovu účinkováním v zajímavém hudebním dokumentu Erwin Schulhoff - Zuby mi cvakají v rytmu shimmy, ve scénických bibelotech Bohuslava Martinů a vlastním netradičním módním projektem Fešnšou ze sekndhendu. V roce 1998 natočil soubor taneční film, sedm pohybově výtvarných vizí pod názvem KusPoKusu, který získal několik uznání na tanečních festivalech.

Před dvěma lety se v rámci mezinárodního divadelního festivalu Čtyři + čtyři dny v pohybu uskutečnila premiéra scénického projektu Nové, praktické a nevratné události Baletní jednotky Křeč Corpus Sex Machiňa, jehož filmová podoba se právě připravuje.

Tvorba Baletní jednotky Křeč je mnohooborová. Jednotícím prvkem je smysl pro atmosféru, rytmus, dynamiku a asociaci. Výrazným znakem jejich autorské tvorby je využití všech možných oborů a dramaturgických postupů s důsledným prosazením vlastního vidění bez návaznosti na předcházející generace. Zvuk, hudbu, pohyb a výtvarné umění cítí jako nejemotivnější a nejsdílnější prvek svých realizací.
Autoři:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Zemřela herečka Gabriela Vránová, dabovala i Catherine Deneuve

Gabriela Vránová

Po delší nemoci zemřela v sobotu ráno herečka Gabriela Vránová. Dlouholeté člence Divadla na Vinohradech bylo 78 let....

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

TRAILERY ROKU: Nejvíc lákalo strašení a filmy dětem nepřístupné

Trailer To

Trailery leckdy předznamenávají úspěch avizovaného filmu. V krátkém přehledu jsme vybrali upoutávky, které v uplynulém...

ZE ŽIVOTA: Že jsem ho neporodila? To je jedno, dám mu všechnu lásku
ZE ŽIVOTA: Že jsem ho neporodila? To je jedno, dám mu všechnu lásku

V podstatě jde o pohádku, protože vše končí dobře, jen svatbou to teprve začalo...

Najdete na iDNES.cz