Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Eric Clapton vypravuje, jak vyzrál na své démony

  2:13aktualizováno  2:13
Zpověď legendárního hudebníka, který přežil všechny výstřelky 60. a 70. let, dostala podobu přitažlivé knížky Eric Clapton: Autobiografie. V češtině ji vydalo Nakladatelství Lidové noviny.

Eric Clapton - Eric Clapton, Praha, 20. července 2006 | foto: David NeffMF DNES

Do psaní vzpomínek se Clapton pustil poměrně nedávno, ostatně v závěrečných kapitolách stihl zachytit velké světové turné, které ho 20. července 2006 zavedlo vůbec poprvé do Česka. Poslední řádky dopsal loni.

Eric ClaptonVyprávění začíná důkladně, seznamuje čtenáře se svou rodinou v anglickém Ripley, kde vyrůstal, vysvětluje složité příbuzenské vztahy i to, jak jej vychovávali děda s babičkou, jež nejdřív považoval za rodiče.

Postupně se Clapton dostává ke svým prvním kytarám, k albu Bluesbreakers: John Mayall with Eric Clapton, jež ho proslavilo, či k účinkování ve skupinách Yardbirds, Cream a Blind Faith. Komentuje kamarádství s Beatles, zvláště s Johnem Lennonem a Georgem Harrisonem i vstup na sólovou dráhu, již v roce 1970 zahájil albem Eric Clapton.

John Mayall and Bluesbreakers s E. Claptonem

Z knížky čtenář lépe pochopí Claptonovu povahu. Autor neskrývá její protikladné stránky: uzavřenost, plachost nebo naopak pijáckou bujnost. Jako bývalý narkoman a alkoholik odkrývá své démony a často se diví, že vůbec přežil.

Podstatné pro něho bylo uvědomit si, že už se nikdy nenapije alkoholu a že to pro něho nebude ztráta. V ten moment, bylo to zhruba před dvaceti lety, Clapton zvítězil sám nad sebou.

Z osobní tragédie hit
Žen procházelo jeho životem tolik, že je nepočítá. Ale o jedné z nich, Patti Boydové, která byla manželkou kamaráda Harrisona, se dá říci osudová láska. Když Boydová odešla od Harrisona, žila nějakou dobu s Claptonem, jenže i tento vztah vyhořel.

Po letech vnímá Clapton kriticky své sobectví, pokrytectví i neschopnost zvládat civilní konflikty. Byl příliš často opilý. Na vlastní svatbě sebral vrchní patro z dortu a zaplácl jím fotografovi objektiv.

Eric Clapton & JJ CaleClapton vzpomíná, jak byl na rybách, opilý se zamotal do prutů a šlapal po nich. Rybáři se odvraceli. Tehdy ztratil poslední zbytky sebeúcty a absolvoval odvykací kúru v americkém Hazeldenu, kam jednou vezli i Elvise Presleyho.

Toho prý ponurá budova vyděsila natolik, že ani nevystoupil z limuzíny a nařídil odjezd. Určitou životní rovnováhu našel Clapton na přelomu padesátky, ačkoli ztratil pětiletého syna Conora, který v New Yorku vypadl z okna výškového domu a zabil se.

V reakci na tragédii složil píseň Tears In Heaven, jeden ze svých největších hitů. A pak jako by k němu osud naklonil vlídnější tvář. Deska Unplugged se v roce 1992 stala jeho nejprodávanějším albem. Nyní Clapton vychovává tři malé dcery, chodí lovit bažanty a stal se z něho, jak píše, rodinný typ.

Eric Clapton - Tears In Heaven

Claptonova knížka má rysy memoárové zpovědi. Legendární kytarista a samouk neodkrývá žádné z tajemství svého stylu. Jen zdůrazňuje, že měl vizi muzikantské poctivosti, věrnosti hudbě, jež mu zněla v nitru a za kterou se vydal.

Eric ClaptonJadrnost a otevřenost Claptonova vyprávění má hodně sebezpytavý tón, je z něho poznat, že úžasný kytarista nebyl příliš namyšlený ani v dobách, kdy se o něm po zdech psalo, že je bůh. Clapton se cítil dobře i v roli doprovodného muzikanta a věděl, že dobrá píseň vydá nade vše.

Claptonova kniha, již dobře přeložil Jiří Zbořil, se čte skvěle. Není určena jen muzikantům, neboť to hlavní, co z ní vystupuje, je příběh jednoho z nejtalentovanějších hudebníků rockové éry.

ERIC CLAPTON: Autobiografie
Nakladatelství Lidové noviny 2008, překlad Jiří Zbořil, 304 stran, doporučená cena 349 korun.
Hodnocení MF DNES: 80%
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

RECENZE: Lovecraftovy děsivé vidiny je v komiksu zapotřebí dávkovat

Z knihy  Z neznámého světa a další příběhy

Kdyby měla hororová literatura svoji burzu, šly by akcie amerického autora Howarda Phillipse Lovecrafta, který žil v...

RECENZE: Neklidný zadek mě pálí. Texty Haškova kumpána jsou bezprostřední

Spisovatelé Jaroslav Hašek (vlevo) a Zdeněk Matěj Kuděj na výletě v roce 1914....

Zatímco Jaroslava Haška zná díky Švejkovi celý svět, jeho někdejší kumpáni z hospody takové štěstí nemají.

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz