Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Eric Clapton vypravuje, jak vyzrál na své démony

  2:13aktualizováno  2:13
Zpověď legendárního hudebníka, který přežil všechny výstřelky 60. a 70. let, dostala podobu přitažlivé knížky Eric Clapton: Autobiografie. V češtině ji vydalo Nakladatelství Lidové noviny.

Eric Clapton - Eric Clapton, Praha, 20. července 2006 | foto: David NeffMF DNES

Do psaní vzpomínek se Clapton pustil poměrně nedávno, ostatně v závěrečných kapitolách stihl zachytit velké světové turné, které ho 20. července 2006 zavedlo vůbec poprvé do Česka. Poslední řádky dopsal loni.

Eric ClaptonVyprávění začíná důkladně, seznamuje čtenáře se svou rodinou v anglickém Ripley, kde vyrůstal, vysvětluje složité příbuzenské vztahy i to, jak jej vychovávali děda s babičkou, jež nejdřív považoval za rodiče.

Postupně se Clapton dostává ke svým prvním kytarám, k albu Bluesbreakers: John Mayall with Eric Clapton, jež ho proslavilo, či k účinkování ve skupinách Yardbirds, Cream a Blind Faith. Komentuje kamarádství s Beatles, zvláště s Johnem Lennonem a Georgem Harrisonem i vstup na sólovou dráhu, již v roce 1970 zahájil albem Eric Clapton.

John Mayall and Bluesbreakers s E. Claptonem

Z knížky čtenář lépe pochopí Claptonovu povahu. Autor neskrývá její protikladné stránky: uzavřenost, plachost nebo naopak pijáckou bujnost. Jako bývalý narkoman a alkoholik odkrývá své démony a často se diví, že vůbec přežil.

Podstatné pro něho bylo uvědomit si, že už se nikdy nenapije alkoholu a že to pro něho nebude ztráta. V ten moment, bylo to zhruba před dvaceti lety, Clapton zvítězil sám nad sebou.

Z osobní tragédie hit
Žen procházelo jeho životem tolik, že je nepočítá. Ale o jedné z nich, Patti Boydové, která byla manželkou kamaráda Harrisona, se dá říci osudová láska. Když Boydová odešla od Harrisona, žila nějakou dobu s Claptonem, jenže i tento vztah vyhořel.

Po letech vnímá Clapton kriticky své sobectví, pokrytectví i neschopnost zvládat civilní konflikty. Byl příliš často opilý. Na vlastní svatbě sebral vrchní patro z dortu a zaplácl jím fotografovi objektiv.

Eric Clapton & JJ CaleClapton vzpomíná, jak byl na rybách, opilý se zamotal do prutů a šlapal po nich. Rybáři se odvraceli. Tehdy ztratil poslední zbytky sebeúcty a absolvoval odvykací kúru v americkém Hazeldenu, kam jednou vezli i Elvise Presleyho.

Toho prý ponurá budova vyděsila natolik, že ani nevystoupil z limuzíny a nařídil odjezd. Určitou životní rovnováhu našel Clapton na přelomu padesátky, ačkoli ztratil pětiletého syna Conora, který v New Yorku vypadl z okna výškového domu a zabil se.

V reakci na tragédii složil píseň Tears In Heaven, jeden ze svých největších hitů. A pak jako by k němu osud naklonil vlídnější tvář. Deska Unplugged se v roce 1992 stala jeho nejprodávanějším albem. Nyní Clapton vychovává tři malé dcery, chodí lovit bažanty a stal se z něho, jak píše, rodinný typ.

Eric Clapton - Tears In Heaven

Claptonova knížka má rysy memoárové zpovědi. Legendární kytarista a samouk neodkrývá žádné z tajemství svého stylu. Jen zdůrazňuje, že měl vizi muzikantské poctivosti, věrnosti hudbě, jež mu zněla v nitru a za kterou se vydal.

Eric ClaptonJadrnost a otevřenost Claptonova vyprávění má hodně sebezpytavý tón, je z něho poznat, že úžasný kytarista nebyl příliš namyšlený ani v dobách, kdy se o něm po zdech psalo, že je bůh. Clapton se cítil dobře i v roli doprovodného muzikanta a věděl, že dobrá píseň vydá nade vše.

Claptonova kniha, již dobře přeložil Jiří Zbořil, se čte skvěle. Není určena jen muzikantům, neboť to hlavní, co z ní vystupuje, je příběh jednoho z nejtalentovanějších hudebníků rockové éry.

ERIC CLAPTON: Autobiografie
Nakladatelství Lidové noviny 2008, překlad Jiří Zbořil, 304 stran, doporučená cena 349 korun.
Hodnocení MF DNES: 80%
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Teorie velkého třesku má novou tvář, představí se Sheldonův bratr

Jerry O'Connell v seriálu Miliardy

Fanoušci seriálu Teorie velkého třesku konečně uvidí, jak vypadá George Cooper Jr., bratr hlavního hrdiny Sheldona...

Další z rubriky

RECENZE: Foglarův odkaz ožívá v Prašině, kde se dávno zastavil čas

Řásnovka

Napínavá, tajuplná a dobrodružná se špetkou romantiky – taková je debutová kniha pro děti nazvaná Prašina, již napsal...

RECENZE: Elektrošoky měly stvořit nadčlověka. Přežila a napsala knihu

Francouzská spisovatelka Maude Julienová

Francouzka Maude Julienová dnes působí jako obyčejná žena středního věku oddaná své profesi a rodině. Těžko uvěřit, že...

Hrůzy kuřimské kauzy ožily v komiksu. Vzbuzuje úzkost a strach

Z komiksu Svatá Barbora

Na komiksu Svatá Barbora spisovatel a držitel dvou knižních cen Magnesia Litera Marek Šindelka a jeho kolegové...

Najdete na iDNES.cz