knihy - literatura (ilustrační foto) | foto: Corbis, Profimedia.cz

Erben by se divil. Kytice ožívá v komiksu

Karel Jaromír Erben by byl asi hodně překvapen. Jeho slavná básnická sbírka Kytice vychází jako komiks. Pracovalo na něm deset kreslířů a ilustrátorů.

Kytici vydává nakladatelství Garamond, které se běžně specializuje na francouzskou literaturu mnoha žánrů.

Mladé výtvarníky a animátory oslovil nakladatel Petr Himmel s tím, aby jednotlivé básně ztvárnili formou komiksu.

"Nabídli jsme Kytici ztvárnit mladým komiksovým tvůrcům tak, jak ji vidí na začátku 21. století. Jsou to autoři mezi 25 a 30 lety, mnozí se věnují komiksu nebo jsou to absolventi animace na FAMU," řekl nakladatel.

Někteří z autorů vytvořili více než jednu báseň, celkem je jich v knize třináct. Kreslený příběh s bublinami či textem pod obrázky neobsahuje někdy celý původní text, za každou kreslenou sekvencí je vždy otištěna původní báseň dle kritického vydání Kytice z roku 2003.

Ilustrátoři použili v kresbách verše tak, jak uznali za vhodné pro výtvarné pojetí básní. Soubor je složen z různých stylů - od klasické kresby po kresbu
připomínající počítačovou či filmovou animaci. Výraznější posun od Erbenova pojetí zaznamenala úvodní báseň Kytice.

Zemřelá matka je démon
Zemřelé matce se podle originálu "zželelo milých dítek a duše její se vrátila", v komiksu byla matka pohřbena zaživa a stal se z ní démon, který ty, kdo ji pohřbili, pronásleduje.

"Je to trochu drastické, ale Erbenovy texty jsou také někdy skoro horory," říká nakladatel. Většina básní se ale ve své komiksové podobě drží originálu a popisuje jeho děj.

Komiks se v tuzemsku v 90. letech potýkal s nedůvěrou dospělých čtenářů, pro které znamenal především obrázkové příběhy pro děti. Postupně se však komiksová scéna proměnila a vyčlenila se v ní skupina komiksů určená primárně dospělému čtenáři.

V ní ještě specifickou oblastí je autorský komiks, také o ten se posledních pět či šest let zajímají i čeští čtenáři. Nejprve začaly vycházet překlady slavných zahraničních děl - k těm nejznámějším patřil Maus Arta Spiegelmanna či francouzská komiksová řada Padoucnice autora Davida B.

Komiks v Česku? Nic na uživení
Z domácích autorských komiksů je asi nejznámější trilogie Jaroslava Rudiše a výtvarníka Jaroslava 99 o železničářovi Aloisi Nebelovi z nakladatelství Labyrint, která se dočkala i scénického zpracování.

Většina produkce je ale stále zahraničního původu, protože čeští autoři se tvorbou komiksu nemohou uživit.

Velká část komiksů vzniká jako malonákladové edice jen pro malý okruh fanoušků. Důkladné zmapování českého komiksu by měl přinést sborník Czekomiks. Kurátor Michal Opitz oslovil mladé komiksové tvůrce, aby se prostřednictvím komiksu vyjádřili k tomu, jak podle jejich názoru komiks vnímá většinová společnost.

Publikace bude představena na květnovém veletrhu Svět knihy, kde ji doprovodí i výstava. Druhá výstava představí výběr z ilustrací komiksových knih českých nakladatelství.

,