Skladatel Ennio Morricone vystoupí 14. a 15. července v Obecním domě.

Skladatel Ennio Morricone vystoupí 14. a 15. července v Obecním domě. | foto: Profimedia.cz

Tenkrát na Západě, nyní v Praze: legendární Morricone veze svou hudbu

  • 7
Jeho melodie z hvězdných filmů si brouká několik generací a on za ně nedostal ani jednoho Oscara. Akademie si vzpomněla až před čtyřmi lety a rovnou ho poslala do Síně slávy. Nyní se Ennio Morricone, legenda mezi legendami, dvakrát představí českému publiku.

Událost měsíce

Setkání s legendou

CO Slavný italský skladatel a dirigent Ennio Morricone vystoupí v Praze hned dvakrát. Koncerty pod hlavičkou letošního festivalu Prague Proms patří bezpochyby k vrcholům programu. Zazní Vuoto D’Anima Piena, kantáta pro sbor a orchestr, ale i výběr z filmové hudby tohoto slavného autora.

KDE Obecní dům, Praha

KDY 14. a 15. července v 19:00

Snad každý, kdo alespoň jednou držel v ruce foukací harmoniku, po ní zatoužil. Po té melodii, která vyhrocuje atmosféru scény z Leoneho spaghetti westernu Tenkrát na Západě. Naléhavě se táhne, až i divákovi na čele vyrazí krůpěje potu a rázem se kontroluje, zda u televize nebo filmového plátna nesedí ve flanelce. Za tímhle pocitem stojí dvaaosmdesátiletý Ital Ennio Morricone, jemuž se klanějí největší hvězdy Hollywoodu i špičkové evropské kinematografie.

Jak to ale obvykle bývá, žádná cesta ke slávě nezačíná u vchodových dveří rodného domu. Morricone měl přesto o své budoucnosti jasno již velmi brzy. K hudbě se dostal v šesti letech. Později vystudoval hru na trumpetu a v pětadvaceti složil hudbu k ranní rozhlasové show.

První "facku" dostal v italské televizi RAI, kam nastoupil v roce 1958. Dlouho v ní však nepobyl, tedy přesněji řečeno zaměstnaný byl celý jeden den. Se šéfy se totiž rozešel, protože se mu nelíbilo vnitřní nařízení, jež zakazovalo hrát hudbu zkomponovanou zaměstnanci stanice.

Žít v Hollywoodu? Ne, děkuji

Od té chvíle Italové už jen mohou mlátit hlavami o zeď a stydět se za to, jak s jednou ze svých budoucích legend v počátcích zametli. Rodilý Říman jim to, zdá se, nezazlívá. Ačkoliv se mu za víc než šedesát tvůrčích let dostalo stovek poct, zůstává věrný své zemi. Rozhovory chce dávat pouze v italštině, o bydlení v Americe si myslí své. "Nabídli mi vilu v Hollywoodu, ve které bych mohl zůstat zadarmo. Tak jsem poděkoval. Mnohem raději žiju v Itálii," vzkázal před lety za oceán.

"On je vážně neuvěřitelný. Obdivuji ho celý svůj život, stejně jako George," přiznal se v rozhovoru pro MF DNES americký producent Rick McCallum, který více než dvacet let spolupracuje s Georgem Lucasem (ano, to je ten George) a v jeho filmografii lze nalézt Hvězdné války, seriál o Indianu Jonesovi či nově připravovaný film Red Tails. "Takových lidí je v Hollywoodu skutečně málo, navíc si zachovávají svou tvář," dodal.

Skladatel Ennio Morricone přebírá z rukou Clinta Eastwooda čestného Oscara (2007).

S jeho hudbou pracují desítky lidí od fochu. Oscarový skladatel Hans Zimmer svému nejoblíbenějšímu kolegovi věnoval melodii v jednom dílu Pirátů z Karibiku, přičemž se přímo odvolává na harmoniku z Tenkrát na Západě. Náměty si půjčují kapely Metallica i Muse. Obdiv neskrývá ani Michael Nyman a raper Jay-Z.
Nabízí se pak jednoduchá otázka: Proč si ho ten superhvězdný Hollywood nevšiml dříve?

V seznamu cen, které Morricone dostal během své kariéry, vlastně chybí klasický Oscar. Sice zde najdeme několik britských cen BAFTA, Zlaté glóby a hudební gramofonky Grammy, ale na pozlaceného rytíře s mečem došlo až před čtyřmi lety. Tehdy ho přebíral z rukou Clinta Eastwooda, tváře z Leoneho filmů, k nimž psal tu nejopěvovanější muziku. Zároveň tak vstoupil do oscarové Síně slávy, čímž Akademie elegantně zametla pod koberec pět předchozích neproměněných nominací. Aspoň že to stihla před jeho úmrtím, prosím, zaklepejte všichni na dřevo.

Svět se probral: opěvuje skladatele bez piana

Po Hollywoodu se pak lehce "opičil" i francouzský prezident Nicolas Sarkozy, když Morriconeho vyznamenal rytířským řádem. Sarah Brightmanová, Andrea Bocelli, Céline Dionová, Bruce Springsteen a zmíněná Metallica přihodili ještě čestné album s názvem Všichni milujeme Morriconeho.

Skladatel Ennio Morricone na setkání s novináři na Tchaj-wanu

Moment považovaný za jakýsi vrchol tvůrčí dráhy však Morricone opět směle ignoruje. Ve svých dvaaosmdesáti letech doslova neposedí. V březnu si zaletěl na vystoupení do Moskvy, květen trávil v Soulu a v polovině června si odskočil do Chile, kde oddirigoval dva koncerty. V Česku ho čekají také dva. "Ten první se prodal v rekordním čase. Druhý má dost podobný osud," nadšeně hlásil zakladatel Českého národního symfonického orchestru Jan Hasenöhrl, jenž Morriconeho v Praze doprovodí.

Podobně Ital plní sály po celém světě. Představil se v La Scale, vedl orchestr římské a budapešťské opery. Za dirigentským pultíkem ho vídali ve Španělsku, Brazílii i Anglii. Téměř ve všech nejprestižnějších sálech zněla jeho filmová hudba – hudba, jež překračuje žánry, nálady a bez níž by i ty nejzářivější příběhy ztratily polovinu svého kouzla.

Manželka Maria Travia píše k Morriconeho hudbě texty.

Kritizovat si jen tak někdo nedovolil, snad jen list Los Angeles Times. "Jako dirigent má charisma na nule," psalo se na jeho stránkách. Morricone se nenechal rozhodit, jen opáčil, že ho dirigování vlastně nikdy nevzrušovalo.
"Nejsem spojen pouze s jedním žánrem. Mám rád změnu, takže nehrozí, že bych se nudil," popsal se Morricone a jen tím potvrdil, že kromě kovbojských popěvků pro Leoneho umí stejně dobře doprovodit atmosféru Carpenterova hororu Věc či akční podívané Profesionál s Jeanem-Paulem Belmondem v hlavní roli.

Vyšlo v magazínu CITY DNES

Magazín City DNES

CITY DNES. Přináší aktuální témata, programy a servis pro využití volného času, tipy na společenské, kulturní, kulinářské a sportovní akce, výlety, nakupování a další užitečné informace.

Nové číslo vyšlo 28. června 2011.

"Představte si, že on ve svém studiu nemá piano. Vždy jsem si představoval, že se skladateli si člověk sedá ke klavíru a hledá tu správnou melodii. U něj to tak neplatí. On to zkrátka slyší a zapíše včetně kompletní orchestrace," přihazuje americký režisér, scenárista, producent a herec Barry Levinson, který natočil oscarový film Rain Man.

Morricone pronikl do finále SuperStar

A vůbec: člověka zkrátka ohromí i seznam osobností, s nimiž spolupracoval. Posuďte sami: Sergio Leone, Pier Paolo Pasolini, Bernardo Bertolucci, Giuseppe Tornatore, Brian De Palma, Roman Polanski, Warren Beatty, Pedro Almodóvar. A je jich mnohem víc.

"Morricone je muž, bez něhož by filmová hudba nikdy nebyla tak významná. Zkrátka skladatel, který nekomponuje k obrazu, ale filmy bez nadsázky dotváří," doplňují jeho profil pořadatelé Prague Proms. Nelze než souhlasit.

Co však jeho jméno řekne těm, kteří tento článek přirovnají ke slovníkovému heslu z Wikipedie a ani jeden z filmů neviděli? Nápověda by tu byla. Když vrcholila pěvecká soutěž Česko Slovenská SuperStar, finalistce Gabriele Gunčíkové vybral její kolega a budoucí vítěz Lukáš Adamec tklivou melodii, při níž zazářila. Blondýnka tehdy zpívala skladbu Jednoho dne se vrátíš od Věry Špinarové, respektive českou verzi melodie z filmu Tenkrát na Západě.

Porotkyně a zpěvačka Helena Zeťová se rozplakala, Pavol Habera jen prohodil, že by Gunčíková s touto písní mohla vyhrát. To se nakonec nestalo a jen to oklikou připomíná Morriconeho cestu k Oscarovi.