Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Encyklopedie Universum je hotova

  9:29aktualizováno  9:29
Všeobecná desetidílná encyklopedie Universum, jejíž první díl vyšel vloni v dubnu, je kompletní - včera představil Odeon její závěrečný díl zahrnující písmena U-Ž a ohlásil další kroky spojené s tímto projektem. Vedoucí realizačního týmu Antonín Kočí přirovnal Universum ke standardnímu výrobku mezinárodní úrovně, kterým je dnes z české strany například vůz Škoda Octavia.

Srovnání s mladoboleslavským autem, vyráběným v německé produkci, ostatně není tak od věci: Universum je upravená, českému kontextu přizpůsobená verze encyklopedie, již původně koncipovalo německé nakladatelství Knaur. Od něho ji zakoupil mediální koncern Bertelsmann, jemuž patří pražská firma Euromedia Group, jejíž součástí je i značka Odeon. Rozhodnutí připravit české Universum padlo na podzim 1997, redakční práce začaly o několik měsíců později pod vedením zkušeného redaktora, překladatele a germanisty Josefa Čermáka. Šéfoval týmu více než tří stovek spolupracovníků různého odborného zaměření i věku. Výsledkem je onen desetisvazkový soubor, který obsahuje na 150 tisíc hesel a dvacet tisíc fotografií, reprodukcí, map či tabulek.

Jednotlivé svazky čítají 650-750 stran, pevná obálka imituje kůži, každý díl stojí 999 korun. K desátému dílu je navíc přiložen CD-ROM obsahující textovou podobu celého Universa, přičemž jedenkrát ročně bude obsah disku aktualizován. A nadto přijde v listopadu do prodeje dvoudisk, jenž bude kromě textové části nabízet i ilustrace, zvukové ukázky a videosekvence; jeho cena zatím není stanovena.

 Nakladatel se pyšní tím, že každý díl zachycuje stav poznání v relativně velmi aktuální podobě - uzávěrka byla vždy dva měsíce před vydáním příslušného svazku. U posledního dílu Odeon uvádí náležitě žhavý příklad: heslo World Trade Center již zaznamenává zborcení "dvojčat" po teroristickém útoku z 11. září 2001.

Ve stadiu úvah se nachází prezentace Universa na internetu. Základní informace o díle lze už získat na adrese www.e-universum.cz, v budoucnu bude zprovozněna přímo adresa www.universum.cz, avšak v jaké podobě a za jakých podmínek bude encyklopedie na síti k dispozici, není zatím určeno. Zato se už ví, že aktualizace tu budou ke stažení každého čtvrt roku.

Dokončené Universum včera uvítala a pokřtila předsedkyně Akademie věd České republiky Helena Illnerová jako výsledek chvályhodného úsilí domácích vědců. Vedoucí redakčního týmu Josef Čermák řekl, že když kdysi vyšla Ottova encyklopedie, byla to událost celonárodního významu, zatímco dnes je situace v mnohém jiná - i na poli encyklopedií existuje tvrdé konkurenční prostředí.

Dodejme, že Universum je v současnosti největším dokončeným encyklopedickým projektem od dob Ottova slovníku, který vyšel v českém jazyce, avšak rodí se dílo rozsáhlejší, dvacetisvazkové a zcela původní. Bude jím Velká všeobecná encyklopedie Diderot čítající dvacet svazků. Vydané jsou zatím čtyři svazky, pátý bude "venku" letos v prosinci, poslední pak v roce 2006. Více informací o Diderotu lze nalézt na adrese http://www.diderot.cz.

Obálka prvního dílu všeobecné encyklopedie Universum.

Ukázka z encyklopedie Universum, na obrázku aneroid - barometr k měření tlaku vzduchu

Autoři: ,Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Bude mít Česko vlastní Hru o trůny? V září vyjde Ollo: Země sváru

Kit Harington a Rose Leslie v seriálu Hra o trůny (2012)

Příběh nejprve slavil úspěch na internetu, nyní vyjde i knižně. Prvotina překladatelky Háty Kreisinger Komňacké Ollo:...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

Najdete na iDNES.cz