Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Proč je na Picassově Guernice holá žárovka? Odpoví nová encyklopedie

  10:47aktualizováno  10:47
Nakladatelství Slovart umí udělat kvalitní výpravné publikace a navíc vyhledat k překladu tituly, které slouží jako příruční studnice informací, detailní Wikipedie a autoritami prověřený Google. Stejně je tomu i s nejnovější publikací nazvanou Umění od počátku do současnosti.

Obraz Guernica od Pabla Picassa | foto: Profimedia.cz

Není to žádný Gombrich plný souvztažností ani dvanáctidílný výpravný Pijoan. Tahle kniha jde vlastně opačnou cestou. Přináší přitom stejně zajímavý, poutavý a potřebný výsledek.

Umění od počátku do současnosti (přebal knihy)

Umění od počátku do současnosti (přebal knihy)

Autor Stephen Farthing totiž rozebírá každé přelomové umělecké dílo, ať už ze starověku, středověku či moderní epochy, na základě jeho detailů. Na dvoustraně tak popíše kontext vzniku díla, doplní několik zajímavostí v přehledných tabulkách a ve výřezu najde tři nebo čtyři momenty, k nimž se pak podrobně vrátí.

Tutanchamon i Freud

Příklad: v případě Tutanchamonovy posmrtné masky z káhirského muzea rozebírá pod ikonkou detailů tři prvky. Nemes, tedy faraonskou pokrývku hlavy vytvořenou ze zlata a modrého lazuli, ozdobu kobry a supa a hlavu sokola na náprsence masky. Ke každému je co říct ať už ve vztahu k umění své doby, k použitému materiálu nebo v souvislosti se symbolickým významem detailu.

Nebo Picassova Guernica z roku 1937. Kromě obecných informací "vyřezává" autor pět detailů: minotaura, žárovku, vyděšenou postavu, meč s květinou a nozdry koně v popředí. Co symbolizuje například žárovka uprostřed kubistického oka? Nejenom rozžhavené španělské slunce, ale i prostředí mučíren válečných zajatců, které bylo osvětlené jen holými žárovkami bez stínidel. A známý obraz do třetice, Freudova Dívka s bílým psem. Proč Freudova těhotná manželka sedí na nepovlečené matraci a má nepřirozeně obnažené ňadro?

Řady z detailů by si přitom divák sám od sebe nevšiml, nepřipadaly by mu podstatné nebo by si jejich existenci vykládal jinak, než autor zamýšlel.

Symbolem Tutanchamona se stala jeho zlatá maska, vystavená v Berlíně

Symbolem Tutanchamona se stala jeho zlatá maska.

Kromě tohoto analytického přístupu nabízí encyklopedie ještě klasické shrnutí epoch, časové osy, životopisná data i obecný popis kunsthistorického vývoje. Nejde jenom o historická veledíla ze světových galerií, téměř polovina knihy je zasvěcená umění od roku 1900 po současnost. To máme Baselitze, Boettiho, Bridget Rielyovou, Billa Violu, Haringa, Cindy Shermanovou nebo nám málo známé asijské či jihoamerické umění současnosti.

Zkrátka tahle encyklopedie mapuje dějiny umění od těch nejstarších kořenů až po performanci, op-art nebo uměleckou fotografii.

Ani na šesti stech stranách ani za použití víc než tisícovky barevných fotografií není možné podat vyčerpávající příběh umění. Je však možné se mu více nebo méně a lépe nebo hůře přiblížit. Tahle kniha to dělá velmi dobře.
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

RECENZE: Příběh zmrtvýchvstání prostitutky Krása je stigma věští událost

Indonéský spisovatel Eka Kurniawan

Zní to trochu jako klišé - Krása je stigma. Indonéský spisovatel Eka Kurniawan však za tato tři slova ukryl vyprávění,...

RECENZE: Neklidný zadek mě pálí. Texty Haškova kumpána jsou bezprostřední

Spisovatelé Jaroslav Hašek (vlevo) a Zdeněk Matěj Kuděj na výletě v roce 1914....

Zatímco Jaroslava Haška zná díky Švejkovi celý svět, jeho někdejší kumpáni z hospody takové štěstí nemají.

Japonci znovu účtují s křesťanstvím. Samuraj vychází poprvé v češtině

Z filmu Mlčení (Adam Driver)

Po osmatřiceti letech od vydání originálu přichází český překlad románu Samuraj. Napsal jej Šúsaku Endó.

Najdete na iDNES.cz