Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Proč je na Picassově Guernice holá žárovka? Odpoví nová encyklopedie

  10:47aktualizováno  10:47
Nakladatelství Slovart umí udělat kvalitní výpravné publikace a navíc vyhledat k překladu tituly, které slouží jako příruční studnice informací, detailní Wikipedie a autoritami prověřený Google. Stejně je tomu i s nejnovější publikací nazvanou Umění od počátku do současnosti.

Obraz Guernica od Pabla Picassa | foto: Profimedia.cz

Není to žádný Gombrich plný souvztažností ani dvanáctidílný výpravný Pijoan. Tahle kniha jde vlastně opačnou cestou. Přináší přitom stejně zajímavý, poutavý a potřebný výsledek.

Umění od počátku do současnosti (přebal knihy)

Umění od počátku do současnosti (přebal knihy)

Autor Stephen Farthing totiž rozebírá každé přelomové umělecké dílo, ať už ze starověku, středověku či moderní epochy, na základě jeho detailů. Na dvoustraně tak popíše kontext vzniku díla, doplní několik zajímavostí v přehledných tabulkách a ve výřezu najde tři nebo čtyři momenty, k nimž se pak podrobně vrátí.

Tutanchamon i Freud

Příklad: v případě Tutanchamonovy posmrtné masky z káhirského muzea rozebírá pod ikonkou detailů tři prvky. Nemes, tedy faraonskou pokrývku hlavy vytvořenou ze zlata a modrého lazuli, ozdobu kobry a supa a hlavu sokola na náprsence masky. Ke každému je co říct ať už ve vztahu k umění své doby, k použitému materiálu nebo v souvislosti se symbolickým významem detailu.

Nebo Picassova Guernica z roku 1937. Kromě obecných informací "vyřezává" autor pět detailů: minotaura, žárovku, vyděšenou postavu, meč s květinou a nozdry koně v popředí. Co symbolizuje například žárovka uprostřed kubistického oka? Nejenom rozžhavené španělské slunce, ale i prostředí mučíren válečných zajatců, které bylo osvětlené jen holými žárovkami bez stínidel. A známý obraz do třetice, Freudova Dívka s bílým psem. Proč Freudova těhotná manželka sedí na nepovlečené matraci a má nepřirozeně obnažené ňadro?

Řady z detailů by si přitom divák sám od sebe nevšiml, nepřipadaly by mu podstatné nebo by si jejich existenci vykládal jinak, než autor zamýšlel.

Symbolem Tutanchamona se stala jeho zlatá maska, vystavená v Berlíně

Symbolem Tutanchamona se stala jeho zlatá maska.

Kromě tohoto analytického přístupu nabízí encyklopedie ještě klasické shrnutí epoch, časové osy, životopisná data i obecný popis kunsthistorického vývoje. Nejde jenom o historická veledíla ze světových galerií, téměř polovina knihy je zasvěcená umění od roku 1900 po současnost. To máme Baselitze, Boettiho, Bridget Rielyovou, Billa Violu, Haringa, Cindy Shermanovou nebo nám málo známé asijské či jihoamerické umění současnosti.

Zkrátka tahle encyklopedie mapuje dějiny umění od těch nejstarších kořenů až po performanci, op-art nebo uměleckou fotografii.

Ani na šesti stech stranách ani za použití víc než tisícovky barevných fotografií není možné podat vyčerpávající příběh umění. Je však možné se mu více nebo méně a lépe nebo hůře přiblížit. Tahle kniha to dělá velmi dobře.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

RECENZE: Zhrzená žena dokáže být bestie. Zlomený král má šokující závěr

Vondruška

Blížící se jaro značí, že česká knihkupectví brzy zavalí tisíce výtisků nové beletrie. Mezitím však stihly i v...

Zemřel překladatel Zeměplochy Jan Kantůrek

Ve věku 69 let zemřel překladatel sci-fi a fantasy literatury Jan Kantůrek (na...

Ve věku 69 let ve čtvrtek zemřel překladatel sci-fi a fantasy literatury Jan Kantůrek. Jeho nejznámějším překladem je...

RECENZE: Ani Colin Firth neprodá srdcebol Rozmačkaného ega se slaninou

Colin Firth (Cannes, 16. května 2016)

O jídle dnes píše každý. A co víc, píší o něm ti, kdo mají problém rozeznat krůtu od kuřete a okurku od cukety. Případ...

Najdete na iDNES.cz