Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Encyklopedie Jamese Bonda je fascinující, zradila ji ale čeština

  16:59aktualizováno  16:59
Každému fanouškovi kultu agenta 007 se musí při letmém prolistování knihy James Bond - Encyklopedie autorů Johna Corka a Collina Stutze zatajit dech. Při bližším ohledání ale asi bude trochu zmaten.

James Bond: Srdečné pozdravy z Ruska (plakát)

Kniha, kterou vloni v originále vydalo britské nakladatelství Dorling Kindersley, vznikla ve spolupráci se společností EON Productions, jež je producentkou zfilmovaných příběhů Jamese Bonda. Je tedy logické, že těží téměř ze sta procent z filmových verzí Flemingových knih.

To samo o sobě nelze pokládat za slabinu (koneckonců, jako filmová postava je agent Jejího Veličenstva v současné době nepoměrně populárnější a diskutovanější než románový hrdina), byť by si alespoň jednou kapitolou - nepočítáme-li tu o Ianu Flemingovi - určitě zasloužila připomenout třeba různá vydání či množství následovníků a kopistů původního autora.

Velká multimediální příloha

Sean Connery jako James BondEncyklopedie má vcelku logickou stavbu a základní členění: po profilu Iana Fleminga je rozebrán Bondův "životopis" a životní styl, probráni všichni jeho filmoví představitelé, další kapitoly patří přehledu všech agentových protivníků (nejen hlavních kalibru dr. No nebo Goldfingera, ale i těch epizodních), žen, se kterými se známý svůdce zapletl, a dalších vedlejších postav, mezi nimiž jsou i tak podstatné figury jako M či Q.

George Lazenby jako James BondV dalších kapitolách přichází na řadu přehlídka všech Bondových vozidel (nejen Aston Martinů a "bavoráků", ale i různých člunů, miniponorek, vrtulníků apod.) a zbraní a součástí výstroje, ze kterých, jsou-li shromážděny takto pohromadě na padesáti stranách velkého formátu, zůstává rozum stát.

Roger Moore jako James BondPoslední kapitola pak je chronologickým přehledem všech (v době anglického vydání) jednadvaceti bondovských filmů z produkce EON, tedy od Dr. No po Casino Royale. Každému snímku je věnována dvoustrana, na které nechybí výčet všech tvůrců, historie vzniku díla, nejrůznější zajímavosti ze zákulisí včetně fotografií z natáčení a v neposlední řadě plakát, který symbolizuje posun bondovské estetiky v průběhu oněch více než čtyřiceti let.

Timothy Dalton jako James BondAčkoliv je kniha uvnitř jednotlivých kapitol skutečně stavěna encyklopedicky, český čtenář ji bohužel tímto způsobem prakticky používat nemůže. Vinen je pád kosy českého překladu na kámen nutnosti zachování grafické úpravy knihy podle originálu. Abecední řazení tak zcela přichází vniveč, zejména tam, kde v záhlavích jednotlivých hesel nejsou vlastní jména, nýbrž názvy věcí, které samozřejmě v českém překladu zpravidla začínají na jiné písmeno než v angličtině.

Pierce Brosnan jako James BondObjektivně je tento nedostatek skutečně zásadní - lze si jen těžko představit, že by se někdo pokusil tímto způsobem, tedy bez "zpřeházení" hesel, přeložit třeba encyklopedii Britanniku. Ale upřímně řečeno, od bondovské encyklopedie asi čtenář přece jen čeká trochu jiný druh "povyražení" než seriózní informace ze všech oborů lidské činnosti. A jako zábavné čtení a prohlížení stylem "libovolně zapíchnutého prstu" (a jím vyvolané následné potřeby zhlédnutí některého z těch báječných filmů) je bezesporu vyhovující.

John Cork, Collin Stutz: James Bond - Encyklopedie
vyd. Mladá fronta, 320 stran
Hodnocení iDNES.cz: 70 %

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Soukupová má dvě nominace na ceny Magnesia Litera. Nejvíce šancí má Host

Část nominovaných autorů na knižní ceny Magnesia Litery (6. března 2018)

Spisovatelka Petra Soukupová letos posbírala dvě nominace na výroční knižní ceny Magnesia Litera. Sama už doma jedno...

Deitch: StB mě nechala být, přinášel jsem jim dolary a nevedl závadné řeči

Gene Deitch s českým vydáním své knihy

Do Česka přijel na deset dní a nakonec tu zůstal na celý život. Oscarový animátor Gene Deitch sepsal své vzpomínky v...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Najdete na iDNES.cz