Z výstavy Kubismus uprostřed války | foto: Archiv MG

V první světové válce bojoval i sochař Gutfreund, Filla byl v odboji

  • 0
Výročí první světové války, která vypukla v těchto dnech přesně před sto lety, připomíná řada výstav. Dvě z nich jsou zaměřené umělecky. Jedna představuje nově nalezené fotografie českých vojáků, druhá nabízí díla slavných výtvarníků, kteří se války zúčastnili.

V pražské pobočce Českých center se do 8. srpna představují nově nalezené fotografie, které pořídili většinou přímo na frontě čeští vojáci v rakousko-uherské armádě. „Jde o obrovské kolekce nebývalé kvality, v podstatě jsou to povedené reportáže,“ vyzdvihuje jedinečnost výstavy její kurátor Jaroslav Kučera.

Expozice navazuje na nebývalý objev vojáka-fotografa Jindřicha Bišického. Nyní se představují snímky Gustava Brože, Jana Myšičky a Jendy Rajmana. Brožova fotografická „kariéra“ skončila, když v roce 1916 přeběhl do Ruska, Rajman zase působil jako úředník ve válečném špitálu pár kilometrů od fronty u řeky Soče, kde se linie posouvala maximálně o dvě stě metrů. „Dokumentoval raněné a umírající, oběti poziční války, což byla úplná hovadina a masakr,“ říká Kučera.

Poslední z trojice, učitel Jan Myšička, byl dvakrát raněn. „Zažil takové hrůzy, že doma prý o válce vůbec nemluvil, protože nechtěl, aby děti přičichly k vojenskému suknu,“ dodává Kučera.

Gustav Brož, Štábní velení (z výstavy Fotografové války)

Výstava českých fotografujících vojínů je putovní. Po pražské zastávce zavítá také do Londýna, Milána, Varšavy nebo Vídně. 

Sochař na frontě

Ještě výhradně umělečtější je „intervence“ do stálé expozice moderního umění první poloviny dvacátého století v brněnském Pražákově paláci nazvaná Kubismus uprostřed války. Moravská galerie chce u příležitosti výročí konfliktu připomenout, že mnoho známých českých umělců bojovalo na frontách první světové války nebo se aktivně podílelo na vzniku samostatného československého státu. „Jsou zde představena například díla od Otto Gutfreunda nebo Emila Filly,“ říká kurátor Petr Ingerle.

Malíř Filla odešel krátce před první světovou válkou do Paříže, odkud však musel prchnout do Holandska. Zde maloval (a holandské období patří k jeho významným), ale vedle toho působil také v odboji, v tak zvané české Maffii. Po válce dokonce v zemi krátce zůstal jako velvyslanecký rada.

Také sochař Gutfreund byl na začátku války ve francouzské metropoli. Vstoupil do cizinecké legie a bojoval mimo jiné na Sommě. Po neúspěšné žádosti o začlenění do armády či československých legií byl několik let vězněný.

Vybraná díla z válečné doby jsou v brněnské expozici konfrontována s autentickými relikviemi zapůjčenými z Vojenského historického ústavu v Praze.