Mírov Boys

Mírov Boys | foto: Tomáš Turek/Blues Alive

Elvis žije! Zpívá v Mírov Boys, kapele vězňů nejtěžšího kriminálu v zemi

  • 6
Opravdu jsem si ho spletl. Vcházel jsem po několikeré kontrole do společenské místnosti mírovské věznice, kde se měl odehrát tradiční koncert v rámci 16. ročníku šumperského festivalu Blues Alive, a myslel jsem si, že probíhá zkouška aparatury, při které zvukař zkusmo pouští Elvise. Ne. To zvučila kapela Mírov Boys.

Petr Navrátil

Soubor proměnlivého obsazení, daného příchody a odchody vězňů, funguje na Mírově od začátku 90. let. Od roku 1997 vede Mírov Boys Petr Navrátil, profesí vězeňský pedagog, celoživotní láskou muzikant, houslista. V čele kapely je ovšem už několik let (a ještě pár let bude) zpěvák, jehož jméno nemůžeme prozradit, ale věřte, že má hlas jako zvon.

Věznice na Mírově.

Je schopen skvěle zazpívat kantilénu i drsně podat rockovou či bluesovou písničku. Jeho intonace i výraz jsou vynikající. Bezesporu je jedním z těch Bohem nadaných muzikantů, kteří nepotřebují žádné školení. Bůh ví, zda by mu nějaká cvičení spíš neubrala na tom nejdůležitějším. Totiž na autenticitě.

Měl jste nějaké zpěvácké nebo muzikantské zkušenosti už před nástupem trestu?
Začínal jsem asi v šestnácti letech jako zpěvák v chlapeckém pěveckém sboru ve Věznici Libkovice, kde jsem jako mladistvý vykonával první čtrnáctiměsíční trest odnětí svobody.

Učil jste se zpívat pod odborným vedením, nebo jste samouk?
Již před zpíváním ve sboru jsem to zkoušel jako samouk.

Pocházíte z muzikantské rodiny?
Ne.

Jaký byl největší honorář, který jste za zpívání v životě dostal?
Zpíval jsem jen v amatérských hudebních skupinách, které nepobíraly žádný honorář.

Mírov Boys
Mírov Boys

Jaké jsou vaše zpěvácké vzory? Jaký druh hudby se vám nejvíc líbí?
Nadevšechno mám rád rock'n'rolly Elvise Presleyho, jinak zpívám rád jakoukoliv hudbu kromě vážné.

Máte možnost ve vězení hudbu poslouchat? Sledujete, co se v ní děje?
Ve vězení máme povolené jen radiopřijímače na tužkové baterky, nejčastěji poslouchám rádio Orion. Výjimečně posloucháme CD za dohledu pedagoga v rámci náslechu skladeb, které chceme s vězeňskou skupinou nacvičit. Vězeňská služba pro odsouzené zajišťuje rockový magazín Spark a měsíčník Rock & Pop.

Jak velký je váš repertoár? Kolik písniček umíte? Od koho jsou převzaté?
Repertoár se mění s tím, jak přicházejí a odcházejí muzikanti a podle toho, na co umějí hrát. Sám znám přes sto nejrůznějších písní od známějších i méně známých autorů.

Která písnička je vaše nejoblíbenější?
Vždy si rád zazpívám píseň Elvise Presleyho Love Me Tender.

Píšete i vlastní písničky?
Ano – když neznám text písně a nedaří se ho stáhnout našemu panu pedagogovi z internetu, tak na konkrétní melodii napíšu vlastní text.

Mírov Boys
Mírov Boys

Staráte se nějak o svůj hlas třeba formou pravidelných cvičení?
Na cele to není možné, takže jen v rámci hudebních aktivit.

Usnadňuje vám hudba život ve vězení?
Nedá se říct, že by hudba život ve vězení usnadňovala, ale zpívání s kapelou pro mě znamená odreagování se od důsledků, které s sebou věznění nese. Uklidňuje mi mysl a celkově zlepšuje moji psychiku.

Líbil se vám výrazně některý ze zpěváků, kteří za poslední léta vystoupili na Mírově v rámci festivalu Blues Alive?
Ano – Matej Ptaszek. A vůbec, na vystoupení Slováka Ľuboše Beni, který hrál na resofonickou kytaru, a Čecha Mateje Ptaszka, který střídal zpěv a foukací harmoniku, se nedá zapomenout. Tito muzikanti v rámci Blues Alive nejen že nahráli živě CD s názvem Beňa & Ptaszek v kriminále, ale příští rok jej přijeli do Věznice Mírov i pokřtít. Díky nahrávání CD přímo ve Věznici Mírov vznikl i profesionální záznam vystoupení vězeňské předkapely, se kterou jsem si zazpíval rockově upravenou píseň Karla Gotta Lady Carneval.