Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Elvis Presley vyslal „ze záhrobí“ vánoční duety se slavnými zpěvačkami

  17:42aktualizováno  17:42
Moderní technologie umožňují už prakticky všechno. Ani předčasná smrt před jedenatřiceti lety nezabránila Elvisi Presleymu vydat nové album duetů.

Elvis Presley | foto: archiv

Jeden ze sloganů, které album Christmas Duets (Sony BMG) předchází, zní v tom smyslu, že si s "králem" zazpívaly nejpopulárnější zpěvačky současnosti. Při pohledu na soupisku jejich jmen bude ale asi český posluchač překvapen. Pokud nesleduje současnou americkou country scénu s popovým leskem, s největší pravděpodobností mu bude povědomé jen jedno jediné jméno: Olivia Newton-John.

To ovšem neznamená, že by onen reklamní slogan lhal - jen jej lze napasovat pouze a jedině na Ameriku, kde právě pop-country patří ke komerčně absolutně nejúspěšnějším žánrům a všechny zpěvačky, kterým se dostalo cti být přizvány k tomuto projektu, skutečně nejsou žádná ořezávátka: jedna vedle druhé se pyšní multiplatinovými alby a řadou nejrůznějších cen.

Virtuální spolupráce

V principu na Elvisových duetech není celkem nic neobvyklého. Spousta alb všech žánrů dnes vzniká například tzv. "korespondenčním" způsobem: řekněme, že kapela nahraje základ písně například v New Yorku, pošle jej zpěvákovi přes celé Státy do Los Angeles, ten zde nazpívá svůj part a nahrávku odešle třeba do Miami, kde hostující kytarista přitočí sólo. Totéž platí pro spolupráci mezi kontinenty. Posluchač takové pozadí "spolupráce" (kdy se často muzikanti z jedné nahrávky v životě osobně nepotkali) obvykle neodhalí - leda při pročtení bookletu, kde obvykle bývají všechna studia, ve kterých se pracovalo, vypsána. V případě některých alb se naopak na tomto způsobu staví reklama: nejslavnějším příkladem je dvojice alb duetů Franka Sinatry z první poloviny 90. let s aktuálními hvězdami popmusic. Dokonce ani ve videoklipu k (nepříliš povedenému) duetu Bona se Sinatrou I´ve Got You Under My Skin se oba protagonisté nesešli.

V tomto případě ale šlo o "virtuální spolupráci" žijících zpěváků. Zřejmě nejznámějším příkladem, kdy "spolupráci" nezabránila smrt, je předloňské album Ray Sings, Basie Swings, kdy k zachovalým nahrávkám zpěvu již zemřelého Raye Charlese dotočil hudební základy big band Counta Basieho (samozřejmě fungujícího bez ohledu na úmrtí svého zakladatele...). Více o albu zde.

Elvis PresleyAlbum obsahuje deset duetů plus tři bonusy, ve kterých Elvis Presley zpívá sólo. Ve všech nahrávkách (většina těch původních je z roku 1957, tedy těsně před jeho odchodem na vojnu, který je většinou "elvisologů" vnímán jako zásadní kvalitativní předěl v jeho tvorbě - samozřejmě k horšímu) je kromě ženských hlasů přitočena i kapela, takže znějí skutečně zvukově současně - naštěstí se ale nikdo nepouštěl do aranžérských experimentů a všechny písně si zachovávají punc milého konzervativismu, který se hodí nejen k Elvisovi, ale koneckonců i k Vánocům.

Anne MurrayJe docela zábavné dohledat si data narození hostujících zpěvaček. Dvě z nich se narodily po Elvisově smrti: Carrie Underwood (1983) a LeAnn Rimes (1982). Dvě další naopak, kdyby byly zamlada dostatečně velké hvězdy, si mohly s Elvisem skutečně zazpívat společně: kromě zmíněné Olivie Newton-John, jež se narodila v roce 1948, je to ještě o tři roky starší Kanaďanka Anne Murray. Všechny ostatní, narozené v 60. resp. 70. letech, by se sice teoreticky s "králem" potkat mohly, ale spíš jako nežádoucí dětský přívažek svých maminek při případném setkání s jejich idolem.

Martina McBridePilotní písní projektu je hit Blue Christmas, velmi pěkně nazpívaný se "Celine Dion country music" Martinou McBride. Doslova k sežrání je i vtipný videoklip, k jehož základu byly využity záběry ze slavného Elvisova comebackového koncertu z roku 1968, do nichž je šikovně "vmontována" dobově nalíčená a učesaná Martina McBride.

Reportáž z natáčení videoklipu Blue Christmas

Amy GrantMezi dalšími písněmi najdeme řadu klasických vánočních čísel, která mají v repertoáru skoro všichni mainstreamoví zpěváci, počínaje I´ll Be Home For Christmas (duet s Carrie Underwood) přes klasickou Silent Night neboli Tichou noc (duet se Sarou Evans) a Berlinovy netypicky zrytmizované White Christmas neboli Bílé vánoce (duet s Amy Grant), takto bezkonkurenčně nejprodávanější vánoční píseň všech dob, až po O Come, All Ye Faithful (duet s Olivií Newton-John), známější v našich souřadnicích v latinském originále jako Adeste Fideles, a to nejen z kůrů půlnočních mší, ale třeba i od Karla Gotta.

Priscilla Presley a Sara Evans o písni Silent Night

Wynonna JuddRecenzenti alba - a nelze než se s nimi ztotožnit - se nicméně shodují, že absolutně nejlepšími nahrávkami alba jsou dvě, které z lehce popového střihu vybočují. Ve valivém blues s (pravda, poněkud "strašidelným") názvem Santa Claus Is Back In Town, pod nímž je podepsána osvědčená "elvisovská" autorská dvojice Leiber - Stoller, Elvisovi, který měl k tomuto žánru už od svých počátků velmi blízko, zdatně sekunduje čtyřiačtyřicetiletá countrymanka Wynonna Judd.

Gretchen WilsonTou druhou je žánrově a výrazově obdobná, dokonce stylovou foukací harmonikou obohacená Merry Christmas Baby, ne úplně typický duet, kde pětatřicetiletá zpěvačka Gretchen Wilson svými vokálními "feelingy" vlastně jen ilustruje a dobarvuje Elvisovo sólo, případně ozvěnou opakuje jeho fráze. Ale dělá to tak, že by jí kdekterá "černá máma" z Chicaga mohla závidět.

Elvis Presley & Gretchen Wilson: Merry Christmas Baby (fanouškovský videoklip)

Elvis PresleySamozřejmě nemá smysl si zastírat, že důvod vzniku Elvisových "posmrtných duetů" byl pouze a jedině komerční. Ovšem ne všechno, co je apriorně určeno k dobrému a rychlému výdělku, musí být nutně šmíra. Není důvod se pohoršovat nad "virtuálním" způsobem vzniku duetů, ale ani z nich padat nadšením do mdlob. Přijměme Christmas Duets jako album dobrých zpěváků, které obstojí bez ohledu na souvislosti.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

VIDEO: Spasí nás len monarchia, zpívá Žbirka k politické krizi na Slovensku

Slovenský zpěvák a skladatel Miroslav „Meky“ Žbirka v kulturním magazínu...

Aj mne vadí korupcia, tiež nemám rád zlodějiny. To jsou slova slovenského zpěváka Mira Žbirky, který natočil...

VIDEO: Jak to Marpovi zpívá naživo? Podívejte se na koncert v Óčku

Marpo Online

Ota Petřina, neboli Marpo, odehrál se svým Troublegangem komorní koncert pro malou skupinu fanoušků v rámci série Óčko...

GLOSA: Aznavourově návratu nechybělo skoro nic, leda titulky

Charles Aznavour v pražském Kongresovém centru (16. března 2018)

Charles Aznavour a jeho kapela v pátek večer v pražském Kongresovém centru nabídli půldruhé hodiny bravurně odehrané a...

bazar-sport-kola
bazar-sport-kola

Sportovní výbavu levněji? Na našem bazárku ano.

Najdete na iDNES.cz