Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Elton John nadchl novým albem

  12:15aktualizováno  12:15
Ve čtyřiapadesáti letech patří Elton John k nejproduktivnějším umělcům populární hudby. Za 34 let práce natočil 40 alb. Dalo by se říci, že uvedení jeho nové desky na trh je běžná rutina. Album Songs From The West Coast je ovšem Eltonovou nejlepší kolekcí nahrávek od roku 1995 a odborníci ji srovnávají s písněmi z poloviny sedmdesátých let, kdy byl zpěvák s vlastním jménem Reginald Dwight na vrcholu formy.
Tehdy chrlil dvě alba ročně a snažil se upozornit na svou osobu sbírkou neobvyklých brýlí a klobouků. Dnes je to tichý, usazený soukromník, který se konečně veřejně hlásí ke své gayské orientaci, má transplantované vlasy a potíže se srdcem. Od roku 1998 je i šlechticem "za služby hudbě a dobročinnosti", jak udělení definovala královna, ale na rozdíl od Paula McCartneyho si na svůj titul moc nepotrpí.

Po tolika letech v showbyznysu je celkem snadné poznat jeho autorský rukopis. Od Eltona očekáváme především vznešené balady a romantické songy, postavené na chytlavých, prostých melodiích. Ne pokaždé se však povedou. Dokonce se objevila teze, že autor tvoří v jakési amplitudě, v níž se střídají období silná a slabá.

Elton John:
Songs From The West Coast

1. The Emperor's New Clothes
2. Dark Diamond
3. Look Ma, No Hands
4. American Triangle
5. Original Sin
6. Birds
7. I Want Love
8. The Wasteland
9. Ballad Of The Boy In The Red Shoes
10. Love Her Like Me
11. Mansfield
12. This Train Don't Stop There Any More
Frekvence se ustálila zhruba na pěti letech. Zatímco například léta 1989 až 1995 přinesla celkem 14 celosvětových hitů, druhá polovina devadesátých let byla mnohem chudší a obsahovala i katastrofální pokus o popovou verzi Aidy a neúspěšnou hudbu k disneyovce Eldorado. Protože totéž se předtím stalo v osmdesátých letech, dal se nový vzestup očekávat. Navíc i způsob nastartování je stejný. Návrat k jednoduché doprovodné formaci, kde hraje hlavní roli jeho klavír, a k hudebním kořenům.

Elton John začínal v bluesové kapele Bluesology a ke skladbám ovlivněným blues se tentokrát také vrátil. Ze skladeb Birds a The Wasteland sice hity nebudou, ale určitě jim bude patřit mezi stovkami jeho skladeb čestné místo.

Veřejnost má z jeho tvorby nejraději vznešené, patetické písně. Zvláště v devadesátých letech přišel s několika, jež můžeme považovat za milníky v historii pop rocku. Nejslavnější jsou pravděpodobně dvě adaptace jeho starších skladeb. Duet s Georgem Michaelem Don't Let The Sun Go Down On Me je považován za jednu z nejlepších pěveckých nahrávek vůbec a pocta tragicky zemřelé princezně Dianě Candle In The Wind 1997, původně napsaná jako píseň o Marilyn Monroe, je s 33 miliony kusů nejprodávanějším singlem všech dob. Na nové desce je píseň This Train Don't Stop There Anymore, která by jim mohla alespoň trochu konkurovat.

Začátky tvorby Eltona Johna spadají do roku 1967, kdy se poprvé setkal se svým celoživotním spolupracovníkem, textařem Berniem Taupinem. Bylo to měsíc po tom, co Beatles vydali Seržanta Peppera. V roce 1972 se o něm v USA začalo mluvit jako o náhražce rozpadlé liverpoolské čtveřice. V mnoha ohledech je překonal, koneckonců měl na to čtyřikrát delší dobu, než existovali oni. Ale díky svému návratu ke kořenům jim hudebně nikdy nebyl tak blízko jako na Písních ze západního pobřeží. Jako kdyby se na nich objevil vzdálený dotyk jejich Abbey Road.

Zatímco většina popových a rockových hvězd hudbu jiných tvůrců moc neposlouchá, ale zároveň se snaží přizpůsobit módním trendům, o Eltonu Johnovi je naopak známo, že je nadšeným hudebním fanouškem, který sleduje i nejmodernější směry, ale v žádném případě se je nesnaží zamontovat do svých písní. "Nebylo by to dobré, protože já jsem hlavně pianista," říká. Zároveň tvrdí, že nové album je prvním signálem zpomalení jeho koncertních a nahrávacích aktivit.

Ale při ohromné chuti, kterou odjakživa oplýval, se nechce věřit, že by odešel na hudební penzi a věnoval se jen svým charitativním činnostem. Nové album totiž ukazuje, že ještě zdaleka neřekl všechno.

Booklet alba Eltona Johna Songs From The West Coast, (c) 2001.

Booklet alba Eltona Johna Songs From The West Coast, (c) 2001.

Booklet alba Eltona Johna Songs From The West Coast, (c) 2001.

Obal alba Eltona Johna Songs From The West Coast, (c) 2001.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Další z rubriky

Festival Aerodrome završuje program hvězdnou zpěvačkou Lanou Del Rey

Zpěvačka Lana Del Rey

Poslední ohlášenou hvězdou Aerodrome Festivalu, který se bude konat od 28. do 30. června na letišti v Panenském Týnci,...

RECENZE: Byrne z Talking Heads rozdává radost i písní o smrtící kulce

David Byrne na festivalu Colours of Ostrava v roce 2009

Americký hudebník David Byrne, známý hlavně jako někdejší frontman kapely Talking Heads, vydává po čtrnácti letech...

AUDIO: Poslechněte si druhou desku kapely Ille ještě před vydáním

Olga Königová z kapely Ille

Pražská čtveřice Ille okolo zpěvačky Olgy Königové přichází s očekávaným druhým albem nazvaným Pohádky. Album vychází...

Najdete na iDNES.cz