Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Elitní četa veze Zlatého medvěda do Brazílie

  20:42aktualizováno  18. února 9:44
Poslední dobou se pozornost festivalových porot přesouvá ke kinematografiím Latinské Ameriky. V Cannes, v Benátkách i v Berlíně už několikrát výrazně uspěli argentinští či mexičtí filmaři, ale zatím nikdy nešlo o nejvyšší ocenění.

Režisér José Padilha, režisér filmu Tropa de Elite, pózuje na festivalu Berlinale s hlavní cenou - Zlatým medvědem. (16. února 2008)

Tentokrát se to podařilo: Zlatého medvěda předal v sobotu předseda poroty 58. Berlinale producentovi brazilského filmu Elitní četa, který je prvním hraným filmem Josého Padillhy.

Jak se často stává, nestál film o boji elitního policejního oddílu s překupníky drog i se zkorumpovanými jednotkami místní policie na nejvyšších příčkách žebříčku mezinárodní kritiky, ale režisérovi, který v něm využil své dokumentaristické zkušenosti, nelze upřít zručnost. Porota s Costou Gavrasem v čele nejspíše ocenila i to, že je film věnován tématu aktuálnímu nejen v brazilských slumech.

Patrně z důvodu aktuálnosti věnovala i svou Velkou zvláštní cenu – Stříbrného medvěda – dokumentu Standard Operating Procedure, v němž se oscarový  režisér Errol Morris vrací k odhalení praktik mučení, které někteří američtí, ale i iráčtí vojáci používali ve věznici Abu Ghraib, přičemž o nich vypovídají jako o něčem zcela normálním.

Pokud by však porota chtěla vybrat dílo, které vysoce převyšovalo po všech stránkách ostatní, byla by musela udělit většinu cen filmu Paula Thomase Andersona Až na krev, který si z Berlína odvezl "jen" Stříbrného medvěda za režii, ale určitě si připíše na své konto několik z osmi Oscarů, na něž je nominován.

Při udělování cen pro nejlepší herce postupovala porota nadobyčejně uváženě, když odměnila Rezu Najieho za mimořádně civilně a přesvědčivě ztvárněnou postavu Karima v sympatickém íránském filmu Vrabčí cvrlikání.

Ocenění Sally Hawkinsové za postavu věčně optimisticky rozesmáté Poppy v komedii Happy-Go-Lucky je jistě zasloužené, nicméně je třeba vnímat je i jako snahu odměnit dílo tak významného tvůrce, jako je Mike Leigh.

Stříbrného medvěda za scénář by si byl možná více zasloužil korejský film Noc a den, ale i čínský film Věříme v lásku patřil nesporně k lepší části soutěže.

Poněkud zvláštní jméno Fernando Eimbcke, jehož film Jezero Tahoa se octl na seznamu cen, bude znít povědomě ctitelům jeho Kachní sezony. Jeho nový film je neméně  "jiný" a bez přehánění lze tvrdit, že byl v podstatě jediným osvěžujícím překvapením letošní soutěže Berlinale.

Cena Alfreda Bauera, která je určena dílům "otevírajícím nové perspektivy filmové řeči", je tady na místě a doufejme, že autor s otevíráním perspektiv nepřestane.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

TELEVIZIONÁŘ: Protičeský. Také protiněmecký i protipartyzánský

Iva Janžurová a Jaromír Hanzlík ve filmu Kočár do Vídně (1966)

Takový film národ nepřijme, prorokoval tehdejší prezident Antonín Novotný snímku vyznamenanému na festivalu ve Varech,...

PORTRÉT: Zdeněk Mahler dokázal zabalit historii do zábavy

Zdeněk Mahler

Kdokoli se s ním pustil do polemiky, musel často počítat s porážkou, ale vždycky se zábavou. Zdeněk Mahler, který...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.cz