Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Elektronickým knihám chybějí čtenáři

  11:30aktualizováno  11:30
Elektronické publikování beletristických textů, které si čtenář může stáhnout z internetu na svůj počítač či na speciální čtecí zařízení, si hledá své příznivce pomaleji, než by si přály velké počítačové a internetové firmy. Ovšem právě ty se razantně snaží svět přesvědčit o tom, že budoucnost nakladatelského průmyslu i knihy jako takové patří elektronice.
KDO S KOHO
Americká společnost Barnes & Noble, která provozuje jedno z největších internetových knihkupectví (www.bn.com), zakládá elektronické nakladatelství a od letošního jara bude podle svého šéfa Stephena Riggia nabízet na vlastní internetové stránce tisíce titulů. Vedle starších, dnes v papírové podobě už rozprodaných knih hodlá Barnes & Noble elektronicky šířit i nové práce známých autorů. Hodlá jim nabídnout autorské honoráře ve výši pětatřiceti procent z prodejní ceny knihy. V tomto bodě učinila vůči autorům zatím nejvelkorysejší nabídku. Její podíl se dosud většinou pohybuje někde mezi deseti až dvaceti procenty, občas i výše: slavné nakladatelství Simon & Schuster se v některých případech odhodlalo k pětadvacetiprocentnímu podílu.

eBook

Nabízené tituly nejsou - jak by snad mohl vzniknout mylný dojem - určeny výhradně pro speciální elektronickou čtečku. Jestliže ji nemáte anebo nechcete dotyčné soubory číst výlučně s její pomocí, lze si zdarma stáhnout programy, které vám umožní četbu elektronických titulů na normálním stolním počítači nebo v notebooku. Jedním programem je Microsoft Reader, druhým Glassbook Reader, který má být v brzké době přejmenován na Acrobat eBook Reader, čímž by se zařadil do rodiny populárních, celosvětově rozšířených prohlížecích programů firmy Adobe. Produkt Microsoftu začal být i u nás již šířen, například na kompaktech přiložených k počítačovým časopisům. Zdarma si ho můžete stáhnout ZDE.
Společnost Barnes & Noble chce být vstřícná také ke čtenářům: její produkce by neměla přesáhnout cenu osmi dolarů, nejlevnější elektronické tisky se prý pořídí už za pět dolarů. Tím se ovšem vyšší autorský podíl na prodejní ceně do jisté míry vysvětluje: papírové knihy se zkrátka prodávají vesměs za vyšší sumy.

Vstup firmy Barnes & Noble na nakladatelský trh rozjitřil diskusi o tom, kdo vlastně bude z elektronického publikování skutečně profitovat. Spisovatelé, nakladatelé, anebo prodejci? Ukazuje se, že tvorba a prodej elektronických knih si vytváří vlastní pravidla.

Bestsellerový autor Stephen King, který vloni na vlastní internetové stránce seriálově publikoval román The Plant (Rostlina), naznačil, že spisovatelé by se teď teoreticky mohli obejít bez nakladatelů a prodejců. Pro nízký zájem platících čtenářů sice nakonec zůstalo v případě Kinga jen u pokusu, nicméně nakladatelé se Kingova výpadu a experimentu zalekli a sami se snaží elektronické publikování ovládnout.

Jen těžko se však hledá řešení vyhovující všem stranám. Nakladatelé zakládají vlastní internetové sekce, což se nelíbí prodejcům, kteří pak zůstávají mimo hru. A když na scénu vstoupí takový gigant jako Barnes & Noble, který bude své knihy nabízet na čtyřech stech tisících webových stránek, na něž má obchodní kontakty, vyšachuje zase tradiční "papírové" nakladatele.

ZATÍM JEN KAPE
Trochu se však přitom vzájemném přetahování zapomíná na čtenáře: analytici upozorňují, že ti ve svém zájmu o elektronickou knihu nejsou tak nadšení, jak by si internetoví prodejci přáli.

"U publika stále vyhrává kniha v tradiční podobě a zřejmě se to nezmění ani v nejbližších pěti letech. Vývoj elektronické knihy se zatím ubírá cestou pokusů a omylů," tvrdí analytik Daniel O'Brien, který zpracovává výzkumy pro společnost Forrester Research.

Podle názoru tuzemského počítačového experta Jiřího Hlavenky, publikovaného minulý týden v internetovém časopisu Živě, se ve Spojených státech dosud prodalo na padesát tisíc speciálních čtecích zařízení a do roku 2005 by se měl odbyt zvednout na necelé dva miliony. Co však v tuzemsku vypadá jako nadějné číslo, uvažuje Hlavenka, je pro americký trh kapkou v moři. "To je množství, nad kterým tržně se chovající vydavatel spíš mávne rukou," tvrdí.

Co způsobuje čtenářskou nedůvěru? Čtenáři si samozřejmě ještě nezvykli, obrazně řečeno, usínat v posteli se čtečkou - tedy s elektronickou knihou, která má místo stránek obrazovku simulující knižní stránku. Druhým aspektem je cenová politika. Zpočátku se elektroničtí nakladatelé dušovali, že jejich produkce bude až o polovinu levnější než knihy v tradiční podobě. Běžná cena elektronického titulu se však zatím pohybuje nad deseti dolary, což zhruba odpovídá částce vydané za paperback běžného rozsahu.

Firma Hard Shell Word Factory, která na svém on-line katalogu Booklocker.com nabízí kolem dvou stovek převážně romantických titulů, je typickým příkladem, jak ceny ovlivňují zájem čtenářů: za cenu deseti až patnácti dolarů prodá měsíčně dvanáct set knih, pětidolarových publikací s obdobnou tematikou distribuuje zhruba pětkrát tolik.

Snaha přilákat čtenáře se tak stala jednou z mála aktivit, na které se knihkupci, nakladatelé i autoři dokážou shodnout. Poté, co frankfurtský veletrh loni v říjnu přišel s Frankfurt E-Book Award, dotovanou částkou sto padesát tisíc dolarů, vypsala před měsícem soukromá společnost The Electronic Literature Organization, založená spisovateli Scottem Rettbergem a Robertem Cooverem, soutěž o nejlepší beletristické a básnické dílo publikované na internetu. Oba výherci, kteří budou známi někdy na jaře, obdrží částku v hodnotě deseti tisíc dolarů.

Elektronické knihy lze nahrát do čtečky (na snímku) nebo do běžného počítače či notebooku.

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

RECENZE: Kdyby Dickens vstal z mrtvých, v Sarah Perryové by měl konkurenci

Anglická spisovatelka Sarah Perryová

Viktoriánský román neumřel s Charlesem Dickensem, dokazuje anglická spisovatelka Sarah Perryová.

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů hltalo několik generací...

Pomáhal vězňům, vycházel s esesáky. Tatér z Osvětimi však vinu neřeší

Zoltan Matyah, přeživší z Osvětimi, ukazuje číslo vytetované na ruce (12. dubna...

Příběh Laleho Sokolova obletěl svět. Židovský muž narozený na Slovensku v Osvětimi spoluvězňům tetoval na ruce...

Najdete na iDNES.cz