Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Elektronické knihy vstupují na trh

Nahradí elektronické knihy během několika let klasické tištěné publikace? Končí éra papíru? Tak žhavé to asi nebude - tato provokativní proroctví jsou do značné míry jen barnumskou reklamou velkých počítačových a internetových firem. "Do roku 2020 bude devadesát procent toho, co lidé čtou, v elektronické podobě," hlásá například Dick Brass, šéf oddělení technologie a rozvoje firmy Microsoft.

Knižní průmysl, výroba a prodej knih, se však skutečně nevratně mění. Dramaticky přibývá čtenářů, kteří si místo návštěvy tradičního kamenného knihkupectví raději text vyhlédnuté knihy stáhnou z internetu na speciální čtecí zařízení či na svůj osobní počítač. Tomu se přizpůsobují i nakladatelé, kteří se sami raději pouštějí do elektronického publikování, než aby v budoucnu museli sledovat, jak jim elektronické knihy ukrajují podstatný díl tržního koláče.

"Trh s elektronickými knihami velmi poroste. Všechny překážky, autorskoprávní, technické, padají," potvrzuje Joanna Priorová za americké nakladatelství Penguin. Fenomén elektronických knih se navíc v posledním půl roce posunul ze Spojených států i do Evropy a také v České republice se rýsují projekty jejich nabídky nejširšímu čtenářstvu. "Jsme rozhodnuti do té oblasti vstoupit, otázka zní pouze, kdy přesně," říká Helena Čudová, ředitelka knižního programu společnosti Euromedia, pod kterou spadá nakladatelství Knižní klub.

První elektronická čtecí zařízení velikosti klasického knižního paperbacku se na americkém trhu objevila přibližně před třemi lety. Tehdy ještě chybělo to nejpodstatnější: dostupné texty, jež by se na nich daly číst. Rozvoj internetu, a především rozmach internetových knihkupectví však ke globální elektronické síti rychle přilákal jak čtenáře, tak především nakladatele. Zásadní zlom pak přišel v druhé polovině loňského roku, kdy se na zámořské scéně začaly propojovat silné firmy reprezentující jednotlivé články podnikatelského řetězce.

Modelovým příkladem je spolupráce tamních největších internetových knihkupectví, společností Amazon.com a Barnes and Noble, významných newyorských nakladatelství Random House a Simon and Schuster se společností Nuvo Media, která nabízí elektronické texty čitelné na jejím zařízení eRocketBook (jeho cena nyní činí necelých dvě stě dolarů). Nakladatelství poskytlo k elektronickému šíření bestsellerové práce Mary Higgins Clarkové, Michaela Crichtona, Stephena Kinga či sérii Star Trek, a posunulo tak zájem o elektronické knihy od počítačových fanoušků mezi hlavní čtenářský proud.

Loni na podzim navíc na pole elektronických knih vstoupil počítačový gigant, firma Microsoft. Oznámil příchod nového softwaru Microsoft Reader, který má kvalitu písma na displeji co nejvíce přiblížit tištěným literám. Microsoft také založil cenu s prémií ve výši sto tisíc dolarů, kterou letos v říjnu poprvé odmění nejlepší literární dílo šířené v elektronické podobě.

Definitivní glejt velkého byznysu dostalo elektronické publikování letos v březnu. O novelu Stephena Kinga s názvem Riding the Bullet, kterou nakladatelství Simon and Schuster nabídlo v elektronické podobě na internetu - dva dolary padesát za jedno stažení - projevilo v prvních dvou dnech prodeje zájem půl milionu lidí.

Diskuse, které následně doprovázely tento skutečně první elektronický bestseller, odhalily další podstatné projevy elektronického publikování. Barbara Cornellová v časopise Time upozornila, že v delším časovém horizontu se v Americe nejlépe prodávají elektronické verze náboženských textů - jen elektronickou bibli si podle hrubého odhadu pořídilo přes milion Američanů. Na čtecím zařízení mohou v bibli označit vybraná místa a zkopírovat si je do vlastních souborů, činit vlastní poznámky, najít dnešní synonyma a výklad k archaickým výrazům.

Úspěch Kinga také zklidnil předchozí agresivní kampaň firem podnikajících v elektronickém publikování ke skutečně vyváženým úvahám o budoucnosti oboru. Známý softwarový inženýr a propagátor e-byznysu Peter Zelchenko například na internetové stránce věnované problematice elektronických knih (www.ebooknet.com) naznačil, že Stephen King zároveň určuje současné hranice rozletu elektronické literatury. "Kingova práce se pro elektronickou podobu skutečně hodí. Ale i proto, že to není opravdu dobrá literatura," míní Zelchenko, podle něhož si náročná literární díla v elektronické podobě na případnou čtenářskou oblibu ještě léta počkají.

Dobrý počtář Stephen King ovšem mezitím jedná a potvrzuje obavy některých nakladatelů: ti varují, že elektronicky publikující autor může klasický obchodní postup obejít. King totiž před pár týdny oznámil, že hodlá na své internetové stránce postupně po kapitolách (o pěti tisících slovech) prodávat elektronickou cestou svůj nedokončený román z 80. letech. Celá tržba (cena za kapitolu má činit jeden až dva dolary) by tak šla autorovi - "nepotřebný" nakladatel zůstává mimo hru.

Případ Stephena Kinga je však výjimečný spisovatelovou hvězdnou popularitou, obecně je budoucí rozvoj elektronického publikování prvořadě závislý na účasti silných firem: nakladatelství a vydavatelství a počítačových společností.

Vznik separátní branže elektronického publikování před několika dny například oznámila americká mediální společnost Time Warner, jiný světový mediální gigant, koncern Bertelsmann zase před měsícem zaštítil vstup elektronických knih do německé jazykové oblasti. Na stránkách svého internetového knihkupectví (www.bol.com, www.bol.de) poskytl prostor nabídce americké společnosti Nuvo Media. Jedním z prvních elektronických titulů v němčině, jež firma ve spolupráci s německými nakladateli - těch se zatím našlo na dvě desítky - tamnímu publiku předložila, je například čtenářsky velmi úspěšná a rovněž z české verze známá kniha Franka McCourta Andělin popel.

Velmi aktivní je také již zmiňovaný Microsoft, který získal ke spolupráci řadu nakladatelských domů (například Penguin a Random House) a jehož avizovaný programový balík Microsoft Reader by měl elektronické texty podsunout statisícům uživatelů po celém světě. Zajímavé je přitom obsazení poroty, která na letošním frankfurtském veletrhu poprvé udělí cenu Microsoftu pro nejlepší elektronický literární text. V jury, jež rozhodne také o prémii sto tisíc dolarů, jsou například vynikající historik a spisovatel Daniel J. Boorstin (vítěz Pulitzerovy ceny, autor i zde známých knih Člověk tvůrce a Člověk hledající), spisovatel a hlava afroamerických studií na Harvardově univerzitě Henry Louis Gates, spisovatel Walter Mosley či prezidentka Library of America Cheryl Hurleyová. Jako by chtěl Microsoft touto sestavou intelektuálních celebrit vyvážit nedávnou provokativní mediální kampaň, v níž tištěnou knihu představoval již jen jako muzeální artefakt.

Autor:

Empatická a otevřená, hodnotí první dámu autorka dokumentu Šorelová

  • Nejčtenější

Zemřel zpěvák a herec Josef Laufer, po čtyřech letech v umělém spánku

21. dubna 2024

Ve věku 84 let zemřel herec, režisér, zpěvák a scenárista Josef Laufer. Informaci potvrdil ředitel...

Zemřela herečka Hana Brejchová. Proslavil ji film Lásky jedné plavovlásky

22. dubna 2024  7:52,  aktualizováno  9:48

Zemřela herečka Hana Brejchová, bylo jí 77 let. Zazářila ve filmu Miloše Formana Lásky jedné...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Společnost mučených básníků. Zpěvačka Taylor Swiftová vydala nové album

19. dubna 2024

Potřebovala jsem ho natočit, je to album, které mě zachránilo. Takto zpěvačka Taylor Swiftová...

Plačící Palestinka objímající svou mrtvou neteř je snímkem roku

18. dubna 2024  11:05,  aktualizováno  12:09

Fotografií roku se podle prestižní soutěže World Press Photo stal snímek zachycující Palestinku...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vystupovat v Praze je často za trest. Lidé jsou tam zpovykaní, říká brněnský komik

16. dubna 2024

Premium Říká, že je cholerik a je snadné ho vytočit. Umí si však vystřelit sám se sebe a je přesvědčený, že...

Přispějí i Kohák či Hřebejk. Chinaski slaví, chystají sérii koncertů v Americe

23. dubna 2024  13:43

Kapela Chinaski prozradila plány na oslavu 30 let od vydání debutového alba. Kromě dvou koncertů v...

Karlovarský festival ocení Ivana Trojana, k šedesátinám obdrží Cenu prezidenta

23. dubna 2024  11:15,  aktualizováno  11:50

Cenu prezidenta karlovarského filmového festivalu převezme na slavnostním zakončení letošního 58....

KOMENTÁŘ: Kdo půjde do televize ve tři ráno a pro koho se bude vysílat

23. dubna 2024

Premium Zpravodajský kanál České televize ČT24 začne od května živě vysílat čtyřiadvacet hodin denně, nově...

RECENZE: Děti berou za srdce, ale svatá Montessori polepší i kurtizánu

23. dubna 2024

Na rovinu, životopisný snímek Maria Montessori mává praporem emancipace tak vehementně, že mužské...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...