Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Elektronické knihy jsou u nás na počátku

  11:14aktualizováno  11:14
Stáhnout si pohádku Ondřeje Neffa, Haškovy Povídky z Ruska nebo turistického průvodce v elektronické podobě z internetu? Proč ne, ale zaplaťte. Prodejci vezmou koruny nebo případně speciální internetová platidla, takzvaná "Q" či fazole, získávaná za návštěvy internetových stránek. Tuzemský obchod s elektronickými knihami samozřejmě zdaleka nedosahuje úrovně americké scény. Knihkupecký gigant Barnes & Noble nabízí už tisíce titulů - od filozofie přes detektivky až po literaturu pro mládež. České firmy s několika desítkami elektronických knih jsou na samém počátku.

KVALITA A KVANTITA
Pavel Machek, jehož jihlavská firma Nonlibri vstoupila na tuzemský elektronický knižní trh jako první, otevřel možnost publikování prakticky komukoli. Po roce provozu na stránce www.neknihy.cz však řeší otázku: Jak se nezahltit grafomany?

"Zpočátku jsme brali všechno. Nyní řešíme dilema kvantita versus kvalita," říká Machek, ale dělit došlé rukopisy na "horní a dolní patro" se  zdráhá: "Literatura se nedá měřit a šance pro každého autora je jedním z obrovských kladů internetového nakladatelství." Na druhé straně připouští, že renomovaní autoři mohou odmítnout být v takovém společenství.

Natáhni si třeba Wildea

Přenosné elektronické knihy, tzv. e-knihy, se zatím nešíří s famózní dynamikou. Hlavně z uživatelských důvodů: cena, váha, omezená životnost baterií, nároky na oči a koneckonců "jednotná grafická úprava" natažených titulů nedokážou vyvážit klady čtečky, tedy především kapacitu, která dovoluje nosit s sebou pomalu celou knihovnu. V dohledné době, řekněme do pěti let, by se však měl masově rozšířit e-papír. S tím se pak objeví "skutečné" elektronické knihy, v nichž se bude moci listovat. Vyvíjený a někde již požívaný e-papír je zhruba dvaapůlkrát tlustší než papír klasický a spotřebu energie nárokuje jen při změně zobrazovaného obsahu.
Vraťme se však do dneška, protože elektronické knihy mají své využití i bez čtečky, tedy se stolním počítačem či s notebookem. Konkrétní příklad: například ze stránky www.barnesandnoble.com si jednak můžete volně stáhnout čtecí programy buď Microsoft Reader nebo Glassbook Reader, jednak si též zdarma můžete stáhnout některý z nabízených textů evropských klasiků, samozřejmě hlavně anglosaských (ale jsou tu třeba i Hugo či Kafka v angličtině). Například Wildeův Obraz Doriana Graye má objem velmi únosných 550 kB. Když jej rozbalíte a napustíte do čtecího programu, zjistíte, že jde o titul čítající 351 stran, kde je ke slavnému textu přidán úvod o autorovi a také několik jeho povídek. A třeba v programu Microsoft Reader si můžete vytvořit elektronickou záložku, na níž se vám při příštím čtení kniha otevře, zvýrazňovat slova, hledat též slova, psát své vlastní poznámky. Kdo tedy k dílu klasika v angličtině přistupuje více se studijním než s běžným čtenářským zájmem, má zde již velmi zajímavou alternativu k papírové verzi.
V současnosti publikuje na stránce www.neknihy.cz přes sto autorů, až na výjimky neznámých. Některé z titulů jsou zdarma, nejvyšší cena činí sto korun. "Přímé náklady na jeden prodej jsou bez zaplacení práce asi dvacet korun. Tím je určena cena, pokud autor nezadá honorář. My si za prodej obvykle bereme pětadvacet korun. Co je nad tuto cenu, je podíl autora na prodeji," tvrdí Machek. Jeho firma chce také prodávat speciální čtecí zařízení, takzvané e-booky, byť přístroj nyní stojí zhruba 200 dolarů, tedy necelých osm tisíc korun.

Ani jinak dynamické brněnské nakladatelství a vydavatelství Computer Press nemá zatím ve svém elektronickém edičním profilu úplně jasno. Avizovaný počet tisícovek titulů, které se pod internetovým obchodem Vltava (na www.ebooks.cz) měly ročně objevit, se ztenčil na tisíc a v žánrech se teprve uvidí. "Nechceme se omezovat na žádnou oblast, v podstatě by to mělo fungovat jako tržiště, na němž by se mohlo vydávat téměř cokoli. Osobně si myslím, že zájem bude spíše o odbornou literaturu," říká Pavel Knapp, vedoucí internetových projektů Computer Press.

PRŮVODCE I POVÍDKY
Na cestopisnou tematiku vsadil jindřichohradecký Globus. Na stránce www.globus-online.cz/eguide/index.html lze už několik týdnů najít Nerudovy črty z Říma, ovšem také Haškova Dobrého vojáka Švejka v zajetí. Za titul zaplatíte něco okolo padesátikoruny. Ředitel nakladatelství Jozef Petro připravuje vydání Českého Krumlova z cyklu Sedláčkových Hradů a zámků nebo Goethův Řím v němčině a chystá elektronické verze všech svých průvodců. "Dovedete si představit, že si svého průvodce stáhnete do kapesního počítače přímo v Římě? Ale chceme vydat i beletrii autorů, kteří již nejsou chráněni copyrightem, reeditovat tituly již dávno rozebrané či dát prostor autorům, které kamenná nakladatelství odmítají."

Pražské firmě Amos Editio se její "elektronický literární program pro náročnější čtenáře" před loňskými Vánocemi rozjet nepodařilo. "Nezískali jsme včas kryptovací klíč, který by bránil stahování textů bez placení," vysvětluje Jiří Knébl. Server chtějí spustit v březnu a z plánů neslevili: publikovat desítky titulů ročně - naučnou literaturu, hudebniny a kvalitní beletrii. Konkrétnější údaje Knébl tají, bojí se zneužití konkurencí. Připouští jen, že cena elektronických knih by se mohla vyšplhat až k částce, kterou platíme za tituly tištěné.

Beletrii nabízí ke stažení také obchod s elektronickými texty Villusion, na jehož stránce www.evidky.cz publikují své prózy Ondřej Neff, Lydie Junková a Michal Viewegh. "U krátkých literárních útvarů můžeme cenu držet velmi nízko, čímž jen málo čtenářů bude mít potřebu získat povídku nelegálně," uvažují Josef Rafaj a Jiří Koudelka ze společnosti Villusion. Nabídku rozhodně nechtějí omezit na trojici zmíněných autorů, tento týden se na jejich stránkách mají objevit další povídkáři.

NOVÉ PÍSEMNICTVÍ?
A co říkají elektronickým knihám autoři? Ve svých předpovědích jsou umírnění: elektronické knihy ty tištěné prý neohrozí. Ondřej Neff své tvrzení, že papírová produkce je mrtvé maso, chápe jako nadsázku. "Je to jen experiment," tvrdí Viewegh. "Asi jsem sám proti sobě, ale já bych si povídku z internetu nestáhl. Na počítači bych ji číst nechtěl a čtečky se u nás ještě neprodávají. Jsem konzervativní."

Podle Neffa se brzy vytvoří nový druh literárního projevu, texty "anonymní, krátké, které se šíří rychlostí stepního požáru a ve vlnách, objevují se třeba pětkrát denně, a pak je čtvrt roku klid". Symptomatická je podle Neffa stránka www.geocities.com/TimesSquare/Tower/5190/kure.html, kde je nastolena otázka: Proč přeběhlo kuře přes cestu? Formou citátů na to pak "odpovídá" kupříkladu Buddha, Einstein, Mussolini. A lidé mohou výroky doplňovat vlastními úvahami. "I toto je literatura, jen z jiné strany: nemá autora," upozorňuje vydavatel internetového deníku Neviditelný pes.

Právě Ondřej Neff by se mohl stát českým prototypem internetového spisovatele; pro "evidky" už napsal pohádku. Paradoxem však je, že své publicistické texty z Neviditelného psa vydal knižně a stejně tak učinili další internetoví publicisté Ivan Straka, Viktor Šlajchrt a Jan Čulík. To svědčí přinejmenším o tom, že kouzlo a "závaznost" papírových svazků trvá.

Elektronické knihy lze nahrát do čtečky (na snímku) nebo do běžného počítače či notebooku.

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Pomáhal vězňům, vycházel s esesáky. Tatér z Osvětimi však vinu neřeší

Zoltan Matyah, přeživší z Osvětimi, ukazuje číslo vytetované na ruce (12. dubna...

Příběh Laleho Sokolova obletěl svět. Židovský muž narozený na Slovensku v Osvětimi spoluvězňům tetoval na ruce...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Hra o trůny si zasloužila péči i v češtině, nyní ji konečně dostane

Spisovatel George R. R. Martin

Knižní předloze kultovního seriálu Hra o trůny se postupně dostává nového překladu. Stejně jako každá změna i tato s...

Najdete na iDNES.cz