Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Elán - vyprodáno!

  12:27aktualizováno  12:27
Plnoštíhlá žena, zhruba pětatřicetiletá, mává neonově svítící trubicí. Podupává do rytmu a zpívá. Text zná úplně přesně. Stejně jako dvanáctiletá dívenka, která se kroutí vedle ní. Koncerty slovenské skupiny Elán, která na turné vyprodává největší české haly, lákají diváky rozličného věku. Bylo to tak i v Ostravě.

Je osm večer. V monstru s názvem Palác kultury a sportu je dvanáct tisíc lidí. Tolik jich tam nepřišlo ani na Kelly Family, Stinga či Deep Purple. Hala je plná, pódium prázdné. Dozpívala předkapela, slovenská skupina No Name. Lidé křičí: Jožo, Jožo! Řev publika sílí. Na malou chvíli všechno zahalí tma. Reflektory se vzápětí znovu rozpálí. Na jevišti však stále nikdo není.

"Právě dostáváme zprávy, že vyrazili ze šatny. Za tři minuty je tu budete mít," provokuje diváky moderátor. Na pódium vybíhají dva kluci s prapodivným přístrojem. Ze všeho nejvíc připomíná jakési příruční přenosné dělo. Z něho k divákům vypalují do balíčku smotaná trička s logem sponzora koncertu a podpisy hudebníků. Moderátor mezitím křičí, že hala je vyprodaná. "Je to historický, luxusní koncert," volá.


Jdeme na to!
Je deset minut po osmé a řev v hale je téměř k nevydržení. V sektoru vyhrazeném pro VIP hosty zvesela podupávají pětatřicetileté bankovní úřednice, učitelky a právničky. Jejich partneři rozložení na sedačkách hvízdají na prsty. Mladý muž se prodírá davem ke svému synkovi. S téměř dojatým výrazem mu nasazuje černou kšiltovku s nápisem Elán. "Kde jsi trčel? Není to vůbec ostré," křičí na něho manželka, která se připravuje pozorovat hvězdu večera Jožo Ráže dalekohledem.
"Už!" upozorňují se vzájemně diváci. Muzikanti konečně stojí na pódiu. Je mezi nimi i Jožo Ráž, který měl před více než dvěma lety těžkou havárii. "Ukaž, je mu ta jizva na hlavě vidět?" bere muž manželce dalekohled.

Jožo Ráž se usmívá. Vypadá to, že upřímně. (Jinak v poslední době vypadá dost zasmušile a odtažitě. Úsměvy vyrábí na veřejnosti zpravidla jen tehdy, když na něj míří objektivy fotoreportérů.)

"Jdeme na to? O. K.! Tak pojďme!" říká. Stovky lidí stojících před jevištěm vystřelí ruce nad hlavu. Tleskají už při prvních dvou písničkách, i když právě ty nepatří mezi největší hity Elánu. Jožo Ráž zkouší. Chvílemi přestává zpívat a ukazuje do davu. Lidé se chytají. Text znají slovo od slova.

Třetí písnička je skladba Ulice. Hit mládí dnešních pětatřicátníků. "Jé!" vykřikne při prvních tónech žena v pestrém svetříku. Chytá muže vedle sebe za ruku. Ten spokojeně kývá hlavou. Líbá partnerku do vlasů. Vzpomínají. Jožo Ráž si dává oddych. "Zpívat bude Jano," mává k Janovi Balážovi. "Že by už nemohl?" diví se mladík opírající se o zábradlí.

"Svítící trubice," volá prodavač prodírající se uličkou diváků směrem k sedačkám. Zboží jde docela na odbyt. Jsou to takoví půl metru dlouzí ohební hadi, kteří ve tmě svítí. Někdo je má omotané kolem krku, jiný s nimi mává nad hlavou. Kupují je hlavně rodiče dětem, ale radují se s nimi i dospělí diváci.


Stužková zabírá i po letech
Zpívá Vašo Patejdl. Ráž sedí za jevištěm na židli, asistentka ho balí do deky, otírá mu čelo. "Podívej, pomáhají mu po schodech," strká divačka do kamarádky. Hvězda trošku kulhá. Vrací se nahoru a ve světlech reflektorů zase ožívá. Půl minuty a Ráž křičí jak zamlada.

"Navždy se zachová, ta naše stužková," ječí spolu s ním přeplněná hala. "To jsme zpívali na maturitním večírku," vysvětluje maminka dcerce. "Ta naše stužková," zpívají však i divačky, které vypadají, že maturovaly letos.

Něco málo diváků odchází o trošku dřív. Co na tom, že zbývající fanoušci nechtějí pustit Jožo Ráže z pódia. Hrozí dopravní kolaps. Zásada zní: Mámo, musíme se dostat k autu mezi prvními. Tisíce návštěvníků koncertu totiž přijely vlastními vozy. Nechat auto na parkovištích u haly, u blízkého hotelu Atom či vítkovického stadionu? Holý nesmysl. Plno bylo už před sedmou večer. Kolony lemují stovky metrů ulic přilehlé vilové čtvrti i sídliště. "Obvykle tady při koncertech nebývá tolik aut, protože mládež jezdí tramvajemi. Tady je vidět, že přišlo i starší, movitější publikum," říká jeden z policistů, kteří se snaží řady vyjíždějících aut nějak nasměrovat.

V hale mezitím doznívají poslední tóny hitu Voda. Děvčata natlačená na zábradlí pod pódiem protřepávají vlasy, v očích slzy. Některé se objímají.
A konec.

Elán nepřidává, přestože diváci ještě několik minut dupou, křičí a volají "Jožo".

Proč jste přišli na Elán?

"Protože jsou skvělí. Poslouchal jsem je už na gymnáziu. Když je hrajou v rádiu, s dcerou to docela hýbe. Je jí deset. Tak jsem ji vzal s sebou. Celkem ji to bere." Jiří Bartušek, 33 let, technik z Ostravy.
"Chtěla jsem slyšet písničku Voda. Je to absolutně nejlepší věc." Petra Truchlíková, 18 let, Karviná.

"Šly jsme tři bývalé spolužačky. Jožo Ráž byl náš idol. Zpívá tak dobře, že je celkem jedno, jak po té nehodě vypadá. Obdivujeme ho. A už prý v téhle sestavě vystupovat nebudou." Michaela Vaníková, 29 let, na mateřské dovolené, Ostrava.

Turné Elánu je událostí
Vyprodáno měsíc předem. Taková je odpověď na otázku, jaký je v Česku zájem o koncerty slovenské skupiny Elán.

"Je to poprvé, kdy je při koncertu vítkovická hala tak vyprodaná," říká Petr Šiška, šéf agentury Petarda Production, která koncert v Ostravě pořádá. Podobný stav hlásí pořadatelé z dalších osmi míst současného turné. "Telefonovala řada lidí, na které se vstupenky vůbec nedostaly," tvrdí pořadatelé koncertu ve Zlíně.

V Plzni měl Elán původně hrát v menší hale, pro velký zájem o lístky pořadatelé koncert přesunuli na větší zimní stadion. V pražské Lucerně byly plánovány koncerty dva. "Nakonec nás pořadatelé přesvědčili, abychom souhlasili i se třetím, protože byl o ně takový zájem," říká Jožo Ráž.

Čím to je, že se chodí právě na Elán? Nostalgie po dobách, kdy jeho skladby byly lepší než to, co vznikalo v tehdejší oficiální produkci československé pop-music?
Zvědavost, jak mnohými odepsaný Ráž po těžké dopravní nehodě a dvou měsících v kómatu doopravdy vypadá? A nebo prostě dobrá muzika?

"Možná, že machruju, ale to, že máme koncert vyprodaný, považuju za standard," říká Jožo Ráž. Nakolik na zájem publika zapůsobilo jeho vážné zranění a obrovská vůle vrátit se do života? Nad otázkou krčí sebevědomě rameny.

Turné začalo 24. září v Ostravě. Přes Zlín, Brno, České Budějovice, Plzeň, Havlíčkův Brod, Hradec Králové a Ústí nad Labem má skončit ve dnech 11. až 13. října v Praze. Vstupenky stály kolem tří set korun, na koncert v Praze 490.
Ráž tvrdí, že toto turné je jeho definitivně poslední.

Elán v Ostravě

Publikum na ostravském koncertu skupiny Elán

Elán v Ostravě

Publikum na ostravském koncertu skupiny Elán

Publikum na ostravském koncertu skupiny Elán

Publikum na ostravském koncertu skupiny Elán

Publikum na ostravském koncertu skupiny Elán

Publikum na ostravském koncertu skupiny Elán

Publikum na ostravském koncertu skupiny Elán

Publikum na ostravském koncertu skupiny Elán

Publikum na ostravském koncertu skupiny Elán

Elán v Ostravě

Publikum na ostravském koncertu skupiny Elán

Publikum na ostravském koncertu skupiny Elán

Publikum na ostravském koncertu skupiny Elán

Publikum na ostravském koncertu skupiny Elán

Publikum na ostravském koncertu skupiny Elán

Publikum na ostravském koncertu skupiny Elán

Publikum na ostravském koncertu skupiny Elán
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

VIDEO: Michal Kindl představuje singl i album Barvy. Barevným klipem

Zpěvák Michal Kindl

Nové jméno na scéně představuje Michal Kindl, skladatel, klavírista a zpěvák, který si na poměry branže v pozdním věku...

Lana del Rey přijede na Sziget. Uzavírá výčet hlavních lákadel festivalu

Zpěvačka Lana Del Rey

Americká zpěvačka Lana del Rey, kterou před šesti lety proslavily hity Video Games nebo Born to Die, uzavírá výčet...

VIDEO: Jak to Marpovi zpívá naživo? Podívejte se na koncert v Óčku

Marpo Online

Ota Petřina, neboli Marpo, odehrál se svým Troublegangem komorní koncert pro malou skupinu fanoušků v rámci série Óčko...

Najdete na iDNES.cz