Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Elán vstal z mrtvých a ohromil

  19:58aktualizováno  19:58
Ostrava - Ten koncert nechal chladným jen málokoho. I lidé, kteří chodí na rockové kapely jen párkrát za život, sháněli lístky. Jiní, kteří kdysi poslouchali písničky z dnes již dávno vytahaných magnetovonových kazet, si pohledem na "staříky s kytarami" nechtěli nechat kazit ideály a na koncert raději nešli. Pondělní start turné skupiny Elán poznamenal Ostravu. Jaký nakonec byl?
Po nehodě zpátky před publikem
Co předvedl lídr skupiny Jožo Ráž, kterého si před časem - po vážné nehodě - nikdo, opravdu nikdo nedokázal představit znovu na pódiu s širokým popruhem kytary kolem ramen?

"Bylo to skvělé, sice všichni zestárli, Jožo se těžce pohyboval, ale já si připadala jako před deseti patnácti lety," říká jedna z dvanácti tisíc lidí, kteří v pondělí vykoupili Palác kultury a sportu Vítkovice.

Návštevnost byla ohromná
"Takovou návštěvu jsem tady nezažil. Tolik lidí by sem přišlo jedině, kdyby tady byl dojezd Tour de France," řekl hned po koncertu fotograf, který v hale fotil nejednu sportovní a kulturní akci. Jeho slova potvrzují i samotní pořadatelé: "To se povedlo naposledy Karlu Gottovi a to ještě za socializmu," říká jeden z nich.

Hala byla plná - v ochozech i na ploše vyhrazené pro tancechtivé publikum. Přišly děti, které v době, kdy největší hity Elánu vznikaly, ještě nebyly na světě. "Sice nevím, co je to goliér, o kterém zpívají v jedné písničce, ale anglickým písničkám nerozumím vůbec a nevadí mi to," řekla po koncertu desetiletá Iveta Mládková.

Tančili padesátiletí i děti
Tančili padesátiletí. "Nefoťte mne, nemůžu tančit," ohradila se asi pětapadesátiletá žena na fotoreportéra, který dokumentoval atmosféru. Na léta maturit a na písně, které poznamenaly dobu jejich prvních lásek, vzpomínali představitelé dnešní střední generace. Ti povětšinou protančili koncert v rytmu ploužáků.

Mnozí lidé svítili fosforeskujícími tyčinkami. Celý koncert ji měl na hlavě známý ostravský senátor. Asi se tak zviditelňoval. Elán začal zostra - otevřel písněmi Čaba neblázni a Sestrička z Kramárov. Jožo Ráž rozezpíval obecenstvo a celá kapela tisícům lidí zatleskala: "Umíte zpívat," pochválil Ráž publikum a rozjel píseň "Ulice". Na celé pasáže odstoupila šestice hudebníků od mikrofonů a nechala zpívat publikum.

Myslete na lásku, vyzýval Ráž
Potlesky za jednotlivými písněmi trvaly hodně dlouho. "Tak co, jdeme spát, ne?" ptal se několikrát Jožo Ráž, ale nenašel u publika pochopení. "Tak dobře. Zapomeňte na hrozby, nenávist, vezměte soused souseda za ruku a myslete na lásku," vyzval Ráž. A obecenstvo poslechlo.

Přesně po dvou hodinách Elán odzpíval hit o "Vodě, co je drží nad vodou", hudebníci vstali a odešli. Po deseti minutách nepřetržitého potlesku, dupání, řevu a pískotu, lidé pochopili, že přídavek ani děkovačka nebude. Tak nečekaně a rázně skončil první koncert nového turné Elánu. Kapely, která v roce 1998 oznámila svůj konec a  krátce nato téměř přišla o svého lídra.

Přídavku se diváci nedočkali
"Když se připravovala dramaturgie koncertu, Jožo Ráž chtěl skončit právě tímto hitem. Kapela se dohodla, že nebude přidávat," vysvětlila Simona Součková z pořádající agentury Petarda Production. 

Dodala, že na muzikanty dopadla také tíha odpovědnosti, které s sebou nese zahajovací vystoupení celé koncertní šňůry. "Ani takové ostřílené umělce nenechává dvanáct tisíc nadšených diváků chladné. Dojetím se jim až třásly ruce, byli velmi šťastní z úspěchu. Jožo Ráž si také potřeboval odpočinout," upřesnila Součková.

Pořadatelé si otřeli pot z tváří
Po koncertu si i pořadatelé oddechli, že všechno klaplo do puntíku. "Byla to velká koncentrace lidí na jednom místě.  Není jednoduché davy zvládnout. Celou dobu jsme se také báli toho, že nám nějaký anonym oznámí, že je v Paláci je uložena bomba. Naštěstí se nic podobného nestalo," uvedla Součková.

Doplnila, že členové Elánu se chovali velmi skromně až nenápadně. "Vůbec  se u nich neprojevovaly manýry a rozmary hvězd, na které jsme zvyklí při pořádání velkých koncertů. Zajišťovali si občerstvení, běžné jídlo a pití, po koncertu někteří odjeli na noc  domů, část kapely přespala v hotelu," řekla Součková.

Autoři:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Příští obětí vlny korektnosti může být Ježíšek nebo Vinnetou

„Malá černoška“ z přelomu 18. a 19. století se v Amsterdamu nově jmenuje „Dívka...

Až ve středu poběží v televizi oblíbená vánoční komedie Láska nebeská, vychutnejme si pořádně okamžik, kdy v ní děti...

V 93 letech zemřela Luba Skořepová, herečka zkoumající záhady přírody

Luba Skořepová

Ve věku 93 let zemřela herečka Luba Skořepová. Hrála v Národním divadle, desítky postav vytvořila i v televizních...

OBRAZEM: Od Ungeltu po Zlín. Co přejí do nového roku čeští umělci

Divadlo Ungelt, Praha

Na závěr roku tradičně vybíráme z došlých novoročenek od kulturních institucí, jako jsou galerie, divadla nebo...

Najdete na iDNES.cz