RECENZE: Elán slaví velkolepě, nudu pokouší pouze průvodní slovo

  9:48aktualizováno  9:48
Kapela Elán je na turné k padesátinám, v pátek večer v Ostravě jej přesunula zaprvé do Česka a za druhé do hal. Vybavila se hity i mohutnými projekcemi a byl by to standardně dobrý rockový koncert. Jenže byly věci, které jej povyšovaly, ale i momenty, jež celou show trochu srážely.

Elán je ve formě. I když se Jožo Ráž opakovaně nechal slyšet, že po této šňůře končí, bylo vidět, jak moc si přízeň publika a vůbec pobyt na pódiu užívá.

50 let tour

Autor. Elán

Místo konání: Ostravar Arena, Ostrava

12. října 2018

Hodnocení­: 70 %

Kapela se pro výroční turné vybavila mnoha doprovodnými muzikanty. A i ústřední trio hrálo jako o život. Vašo Patejdl je obložený úplnou hradbou kláves a syntezátorů, Ján Baláž nekompromisně sází přesné kytarové linky. Oba „jistí“ další dva hudebníci, druhý kytarista si našel čas i zaběhnout několikrát dopředu „zablbnout“ si s Rážem.

K tomu tři vokalistky, smyčcový kvartet a dechová sekce, která v průběhu koncertu různě mizela a zase se objevovala. A vždy, když se žestě ozvaly, dodávalo to koncertu ještě větší grády. Prvních pár songů se bohužel zvukaři prali s tím, co šlo ven. V průběhu večera se však zvuk ustálil a začalo být třeba rozumět zpěvu.

Lépe než mnohým zahraničním kolegům se kapele podařilo udržet tempo celé show. Málo naplat, Elán má tak silné balady, že ani v pomalých pasážích nepadá řetěz. Skvěle vyzněla Ulica a samozřejmě i Voda čo ma drží nad vodou. Pozorný posluchač si nicméně všiml, že v tišších pasážích si je Jožo Ráž intonačně poněkud nejistý. Dvakrát mu také vypadl text, ale bez problémů to ustál.

Dramaturgie koncertu byla vystavěná víceméně chronologicky, takže zkraje koncertu došlo na Kaskadéra nebo Vymyslenou, i když největší hity z 80. let samozřejmě zněly i v závěru. Nicméně i novodobé písně jako Tretie oko fungovaly dobře. V tomto ohledu je Elán stále ještě spolehlivý.

Fotogalerie

Dokonale působila až purplovská Čo je? Čo je? Čo chceš?, perfektní sólo na legendární syntezátor Moog odehrál Patejdl v písni Tuláci v podchodoch. V závěru show pak přišly pecky jako Kočka, Tanečnice z Lúčnice a Královna bielych tenisiek. V přídavcích potom ještě Nie sme zlí či Čaba neblázni.

Nejslabším momentem celého programu nakonec paradoxně byla jeho výprava. Ne, že by velkolepé projekce nebyly zábavné. Ale průvodní řeč, která ze záznamu komentovala historii kapely, byla až příliš patetická. Ano, Elán vznikl v přelomovém roce 1968. Ano, skupina přežila další zásadní rok 1989 a jistě, málem tragická Rážova nehoda roku 1999 byla také milníkem.

Jenže zaprvé to nejsou žádné nové informace, které by bylo potřeba oznamovat hlasem připomínající vyhlašování buď Oscarů, nebo války. A zadruhé v proudu hitů, navíc skvěle odehraných, to místy už trochu rušilo. I tak ovšem zhruba dvouhodinová show patří k tomu nejlepšímu, co nyní český a slovenský mainstream nabízí.


Nejčtenější

Padla poslední klapka Jana Žižky. Do ciziny půjde pod názvem Medieval

Vinzenz Kiefer, Machael Caine a Alistair Brammen při natáčení filmu Jan Žižka

Téměř tři měsíce trvalo natáčení filmu Jan Žižka, poslední klapka nyní padla v Nymburku. Režisér míří do střižny a...

VIDEO: Takto se točila parodie na Harryho Pottera se Zemanem a Babišem

Parodie Harry Potter a kámen mudrců s Milošem Zemanem.

Hitem internetu se stalo video autorů Michala Orsavy a Michaely Lovecké. Jejich parodie na Harryho Pottera, kde...

RECENZE: Urostlý Aquaman hraje mokrou Hru o trůny úmorných 143 minut

Záběr z filmu Aquaman

Tvrdí o sobě, že není barbar, miluje umění a jako jeden z mála ještě čte knihy. Ovšem v titulní roli filmového komiksu...

Dětský časopis narazil se svatbou, již mohou mít dvě mámy i dva tátové

Ukázka z dětského časopisu Raketa (na téma hendikepy, Tvůj soused kyborg)

Časopis Raketa učí malé děti, jak se ve světě nebát odlišností. I když označit Raketu za pouhý časopis v době, kdy...

Vítězný snímek Czech Press Photo nemusí ukazovat mrtvé mládě

PŘÍRODA A VĚDA A ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ (single) Lukáš Zeman, volný fotograf –...

Vítězná fotografie ze soutěže Czech Press Photo nemusí podle odborníka na primáty Stanislava Lhoty znázorňovat to, co...

Další z rubriky

RECENZE: Chinaski učili, jak zvládnout duet bez zpěvačky a hity bez dechů

Chinaski 12. prosince 2018 v pražském Foru Karlín

Kapela Chinaski ve středu ve vyprodaném pražském Foru Karlín završila svou první sezonu v nové sestavě, která odhodila...

Springsteen a jeho show z Broadwaye míří na obrazovky počítačů

Bruce Springsteen

Bruce Springsteen v sobotu zazpíval a zahrál poslední tisícovce diváků intimní show v broadwayském divadle Walter Kerr...

VIDEO: Klipu mladé zpěvačky dodal atmosféru i nejsilnější hurikán

Zpěvačka Pam Rabbit

Pam Rabbit je textařka, zpěvačka a tanečnice street dance. V loňském roce vystupovala například jako vokalistka...

Najdete na iDNES.cz