Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ekodoom: tanec, který se zapíše do historie

  5:22aktualizováno  5:22
Potleskem vstoje ocenili čeští diváci fascinující taneční inscenaci Ekodoom světově proslulého izraelského souboru Kibbutz Contemporary Dance Company, jíž vyvrcholil festival Tanec Praha.

Tanec Praha - z představení Kibbutz | foto: Gadi Dagon

Inscenací, kterou viděli v pátek v Janáčkově divadle v Brně a v pondělí a úterý v Hudebním divadle Karlín v Praze, ozdobil letošní XX. ročník mezinárodního festivalu tanečního a pohybového divadla Tanec Praha. Festival však pokračuje dál až do 23. června nejen v Praze, ale i v Brně, Valašském Meziříčí a Pardubicích.

Ekodoom měl premiéru v roce 2006. Patnáct tanečníků a tanečnic v ní během sedmdesáti minut vytváří fascinující magické obrazy vystupující z hlubin lidského podvědomí.

Název Ekodoom odkazuje k několika výkladům. Eko coby "echo", tedy ozvěna, ale i eko ve smyslu ekologie, soužití v tomto světě. A "doom" znamená v angličtině konec světa, soudný den.

"Ekodoom není temné dílo: je o životě, se všemi jeho podobami. Jeho ústředním tématem je cyklus života. Zároveň je to představení o různých formách partnerského vztahu a o vztahu jedince a společnosti," řekl o své práci Rami Be’er, který převzal v roce 1996 vedení souboru po legendární tanečnici Yehudit Arnon.

Tanec Praha - z představení Kibbutz

V prvé řadě je však Ekodoom vynikající představení. Tanečníci jsou přirození, vitální, v pohybech dynamičtí, v gestech přesní. Využívají nejen technik evropského modern dance, ale i asijské pohybové techniky, butó dance, německý expresivní tanec a kontaktní improvizace. Představení se odehrává v rychlém tempu, střídají se v něm sóla a dueta se skupinovými choreografiemi.

Každý z účinkujících je osobnost sama o sobě, současně se dokáže podřídit až strojově mechanickým pasážím, jimiž jako by choreograf odkazoval na traumata, jež jsou v Izraeli neustále přítomná: holokaust, zkušenosti válek a děs vražd a zabíjení.

Smíření a smrt
Be’er však neodkazuje pouze na minulost. V některých okamžicích jako bychom viděli démony těch nejsoučasnějších válečných konfliktů.

Temná místa jsou pokaždé střídána prostými, někdy romantickými, jindy spíš pudovými obrazy mladých žen a mužů, zachycujícími jejich citové stavy a vztahy. A tak po celý čas zůstává v představení jako jeho ústřední téma jedinec a jeho svědomí. Jeho touha po důstojnosti, klidu a kráse.

Už úvodní obraz polonahé dívky uzavřené v "hrobě" televizní obrazovky, z níž vyrůstá pomerančovník, symbolizuje výchozí choreografovo stanovisko – nezbytný, byť bolestný je střet lidského podvědomí se soudobou zmechanizovanou realitou.

Výmluvné jsou i závěrečné obrazy, kdy se odkryje celé jeviště a divák vidí zákulisní změť poházených kostýmů, beden s rekvizitami a částmi scén a mezi nimi i kus tanku s německým válečným křížem. Na zemi leží jedna z postav a z nebe se začne snášet sníh... Obraz smíření, obraz smrti.

Tanec Praha - z představení Kibbutz

V představení vedle pohybové dynamiky a vitální tělesnosti tanečníků hraje podstatnou roli rocková hudba, světla reflektorů a jednoduché, přitom spoustu proměn umožňující kostýmy. Choreograf se vším nakládá s obrovskou kreativitou a fantazií.

Vzniká tak kaleidoskop syrových, bolestných i velmi poetických obrazů, jež se zatínají do divákovy mysli hlouběji, než by to dokázalo jakékoli činoherní představení. Ekodoom navázal na ta nejlepší vystoupení z celé historie Tance Praha.

TANEC PRAHA - Ekodoom
Kibbutz Contemporary Dance Company, Janáčkovo divadlo Brno 6. června, Hudební divadlo Praha 9. a 10. června 2008.
Hodnocení MF DNES: 100 %

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Koně v cirkusu. Už se ozvali ochránci, drezúra to ale není, zní z Letné

Záběr z představení Bestias, která na Letní Letnou veze soubor Baro d´Evel Cirk...

Na nezvyklé zapojení zvířat láká jedna ze zahraničních hvězd letošního ročníku novocirkusového festivalu Letní Letná. V...

Děti okupantů? Turisté v kožichu? V Arše řeší vztah k dnešním „Rusákům“

Záběr z představení Rusáci?

Jak se mladí Rusové žijící v Česku vyrovnávají s naším historickým komplexem? Jak vnímají vlastní minulost? I tyto...

VIDEO: Letní Letnou zahájí milostný dopis, podívejte se na zkoušku

Zkouška zahájení 15. ročníku festivalu Letní Letná

V pražských Letenských sadech večer začíná 15. ročník festivalu nového cirkusu a pantomimy Letní Letná. Více než 30...

Najdete na iDNES.cz