Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ekodoom: tanec, který se zapíše do historie

  5:22aktualizováno  5:22
Potleskem vstoje ocenili čeští diváci fascinující taneční inscenaci Ekodoom světově proslulého izraelského souboru Kibbutz Contemporary Dance Company, jíž vyvrcholil festival Tanec Praha.

Tanec Praha - z představení Kibbutz | foto: Gadi Dagon

Inscenací, kterou viděli v pátek v Janáčkově divadle v Brně a v pondělí a úterý v Hudebním divadle Karlín v Praze, ozdobil letošní XX. ročník mezinárodního festivalu tanečního a pohybového divadla Tanec Praha. Festival však pokračuje dál až do 23. června nejen v Praze, ale i v Brně, Valašském Meziříčí a Pardubicích.

Ekodoom měl premiéru v roce 2006. Patnáct tanečníků a tanečnic v ní během sedmdesáti minut vytváří fascinující magické obrazy vystupující z hlubin lidského podvědomí.

Název Ekodoom odkazuje k několika výkladům. Eko coby "echo", tedy ozvěna, ale i eko ve smyslu ekologie, soužití v tomto světě. A "doom" znamená v angličtině konec světa, soudný den.

"Ekodoom není temné dílo: je o životě, se všemi jeho podobami. Jeho ústředním tématem je cyklus života. Zároveň je to představení o různých formách partnerského vztahu a o vztahu jedince a společnosti," řekl o své práci Rami Be’er, který převzal v roce 1996 vedení souboru po legendární tanečnici Yehudit Arnon.

Tanec Praha - z představení Kibbutz

V prvé řadě je však Ekodoom vynikající představení. Tanečníci jsou přirození, vitální, v pohybech dynamičtí, v gestech přesní. Využívají nejen technik evropského modern dance, ale i asijské pohybové techniky, butó dance, německý expresivní tanec a kontaktní improvizace. Představení se odehrává v rychlém tempu, střídají se v něm sóla a dueta se skupinovými choreografiemi.

Každý z účinkujících je osobnost sama o sobě, současně se dokáže podřídit až strojově mechanickým pasážím, jimiž jako by choreograf odkazoval na traumata, jež jsou v Izraeli neustále přítomná: holokaust, zkušenosti válek a děs vražd a zabíjení.

Smíření a smrt
Be’er však neodkazuje pouze na minulost. V některých okamžicích jako bychom viděli démony těch nejsoučasnějších válečných konfliktů.

Temná místa jsou pokaždé střídána prostými, někdy romantickými, jindy spíš pudovými obrazy mladých žen a mužů, zachycujícími jejich citové stavy a vztahy. A tak po celý čas zůstává v představení jako jeho ústřední téma jedinec a jeho svědomí. Jeho touha po důstojnosti, klidu a kráse.

Už úvodní obraz polonahé dívky uzavřené v "hrobě" televizní obrazovky, z níž vyrůstá pomerančovník, symbolizuje výchozí choreografovo stanovisko – nezbytný, byť bolestný je střet lidského podvědomí se soudobou zmechanizovanou realitou.

Výmluvné jsou i závěrečné obrazy, kdy se odkryje celé jeviště a divák vidí zákulisní změť poházených kostýmů, beden s rekvizitami a částmi scén a mezi nimi i kus tanku s německým válečným křížem. Na zemi leží jedna z postav a z nebe se začne snášet sníh... Obraz smíření, obraz smrti.

Tanec Praha - z představení Kibbutz

V představení vedle pohybové dynamiky a vitální tělesnosti tanečníků hraje podstatnou roli rocková hudba, světla reflektorů a jednoduché, přitom spoustu proměn umožňující kostýmy. Choreograf se vším nakládá s obrovskou kreativitou a fantazií.

Vzniká tak kaleidoskop syrových, bolestných i velmi poetických obrazů, jež se zatínají do divákovy mysli hlouběji, než by to dokázalo jakékoli činoherní představení. Ekodoom navázal na ta nejlepší vystoupení z celé historie Tance Praha.

TANEC PRAHA - Ekodoom
Kibbutz Contemporary Dance Company, Janáčkovo divadlo Brno 6. června, Hudební divadlo Praha 9. a 10. června 2008.
Hodnocení MF DNES: 100 %

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Deník zloděje s Miloslavem Königem pobral hned tři ceny divadelní kritiky

Miloslav König v inscenaci Divadla Masopust nazvané Deník zloděje

Podobně jako v nominacích i při vyhlašování Cen divadelní kritiky za loňský rok hrála prim inscenace malého pražského...

RECENZE: I zavilému demokratovi se v dnešní době připálí párky na grilu

Z představení Nová Atlantida

Nová Atlantida je změť. Absolutní. Autorská novinka pražského Národního divadla, kterou režisér Jiří Adámek a dramaturg...

VIDEO: Když se mluví bez mluvení a tancuje, aniž by se tancovalo

Festival Bazaar

Pražské Divadlo Ponec v pátek uvítá mezinárodně oceňované představení o lidské komunikaci v režii špičkového...

recept-na-domaci-pohankove-mleko
recept-na-domaci-pohankove-mleko

Skvělá alternativa běžného mléka, kterou ocení všichni alergici.

Najdete na iDNES.cz