Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Egyptským pyramidám hrozí zánik

  14:56aktualizováno  14:56
Náš přední egyptolog Miroslav Verner vydal téměř zároveň dvě pozoruhodné publikace. Téma první stanoví už její lakonický název Pyramidy. Druhá, Objevování starého Egypta, mapuje 50 let výzkumu českých vědců v místě jedné z nejstarších starověkých civilizací.

sfinga a pyramida | foto: Profimedia.cz

Není to náhoda, že právě nyní je o starý Egypt ze strany nakladatelů i čtenářů zvýšený zájem: Egyptologický ústav Filozofické fakulty Univerzity Karlovy letos slaví padesáté narozeniny a výrazně se řadou akcí i výstavou prezentoval i jako jeden z hlavních hostí letošního veletrhu Svět knihy.

Egyptolog Miroslav VernerA není jistě ani náhoda, že autorem obou publikací, které dokonale spojují oba zažité autorské přístupy k tématu, tedy vrcholně odborně erudovaný (a hlavně "textový") s popularizačně-estetickým (tedy zejména "obrazový"), je náš nejznámější egyptolog Miroslav Verner, následovník zakladatele této vědy Františka Lexy a přímý pokračovatel její další významné osobnosti Zbyňka Žáby.

Jak se stavěly pyramidy?
Kniha Pyramidy vyšla ve druhém, ovšem - v souladu s rozvojem egyptologického bádání - výrazně přepracovaném a rozšířeném vydání. Už první vydání z roku 1996 ovšem sklidilo prakticky celosvětový úspěch: bylo přeloženo do angličtiny, němčiny, italštiny, arabštiny, japonštiny a korejštiny.

Miroslav Verner čerpal při přípravě knihy nejen z dosud publikované literatury, ale - a to zejména, čímž se zdaleka všichni autoři podobných publikací nemohou pochlubit - z vlastních výzkumů, na kterých se podílel už od druhé poloviny 60. let (od roku 1976 dodnes je vedoucím českých archeologických vykopávek v Abúsíru).

Egyptské pyramidy, to nejsou jen ony z pohlednic proslulé tři v Gíze a jedna stupňovitá v Sakkáře. Stavěly se po víc než tisíc let na různých místech a v různých velikostech. Mnohé z nich (alespoň jejich základy či trosky) museli archeologové odkrýt v hloubkách písečného nánosu.

Miroslav Verner postupuje v knize systematicky, v chronologické linii seznamuje se všemi dosud objevenými pyramidami, zařazuje je přesně místopisně, popisuje aktuální stav jejich výzkumů, dává je do souvislosti s ostatními egyptskými stavbami a vykládá i vývoj historického bádání o té které památce.

Mnohého čtenáře jistě budou především zajímat otázky, které jsou s pyramidami spojeny odnepaměti: jak je staří Egypťané stavěli a zda pyramidy skrývají nějaká mystická tajemství. Na odpovědi si takový zájemce musí počkat až na samý závěr knihy.

"Egyptologie na počátku 21. století, po téměř dvou staletích své existence, dosud nedokáže takové vysvětlení stručně a jasně nabídnout," shrnuje Verner problematiku způsobu stavby, když v několika předchozích kapitolách nastíní dosud známé teorie včetně dvou nejrozšířenějších a značně protichůdných, totiž teorií zvedacích strojů a ramp, po kterých byly kvádry posouvány až na vrchol.

Ani žádná "mystická" tajemství nebyla dosud prokázána, názory takzvaných "pyramidologů" (z nichž mnozí, zejména současní, podle Vernera pracují se značně pochybnými, nepodloženými argumenty), ať už se týkaly různých matematických, astronomických a astrologických, ale i biologických teorií, o spojení UFO s pyramidami nemluvě, jsou jen fantazírováním, které má se seriózní egyptologií pramálo společného.

Například o erudici nejznámějšího vykladače záhad Ericha von Dänikena Miroslav Verner uvádí: "Zpravidla jde o účelovou snůšku tvrzení, kde se laik jen stěží orientuje v tom, co je pravdivé, co jen zčásti a co je pravdě na hony vzdáleno."

Ačkoliv Miroslav Verner předpovídá vědeckému výzkumu pyramid velkou budoucnost a "slibuje" další významné objevy, které nás čekají v dalších letech, mohou narazit na podstatnou překážku, související s naší civilizací.

"Nechybějí hlasy pesimistů, kteří na základě tempa eroze během posledních několika desítek let odhadují, že pyramidy budou možná již do sta let trvale poškozeny, ne-li fyzicky zničeny, pokud se nepodniknou další, rozsáhlé a nákladné akce na jejich záchranu. Z lidské ruky vzešly, aby zajistily svým tvůrcům věčný život, a kvůli následkům lidské činnosti se dnes i ony začínají bát času," neradostně uzavírá knihu Pyramidy její autor Miroslav Verner.

Egyptologie jako dobrodružství
V knize Objevování starého Egypta, jež vychází v prvním vydání, k samotnému lákavému tématu starověkého Egypta přibývá ještě jedno: dobrodružství vědy, která jej zkoumá. Egyptologie sama o sobě, jako vědecká disciplína, ve Vernerově knize z hlediska čtenáře "zvenčí" vystupuje jako nesmírně zajímavý, barvitý a vrstevnatý, jakkoli se s každodenními problémy potýkající obor.

Český Egyptologický ústav svými padesátiletými výzkumy výrazně přispěl všeobecnému poznání díky mnoha unikátním nálezům i jejich objevným zpracováním. Rozhodně se nejednalo a nejedná o nějaké "příštipkaření" na okraji - naši vědci se směle mohou stavět na roveň kolegům z mnohem větších a co do počtu vědeckých týmů i délky zkoumání rozvinutějších zemí.

Zdůrazněn je podíl českých egyptologů na záchraně núbijských památek ohrožených stavbou asuánské Velké přehrady, o nějž se zasadil už zakladatel Egyptologického ústavu Zbyněk Žába. Druhým zásadním tématem je pak podrobný popis výzkumu na rozsáhlé české koncesi v Abúsíru.

Česká egyptologie přispěla k univerzálnímu vědeckému poznání například zpracováním nejstarších papyrových archivů či objevením a prozkoumáním několika nevyloupených, a o to unikátnějších pohřebních komor staroegyptských hodnostářů.

Naši egyptologové ovšem svou práci neměli snadnou. Nejen proto, že archeologická práce v často extrémních podmínkách je nesmírně náročná, ale i vlivem domácích politických poměrů, s nimiž se po většinu své existence musel Egyptologický ústav potýkat. Ani těmto tématům se Miroslav Verner ve své knize nevyhýbá a popisuje občas až smutně groteskní souvislosti, dnes už těžko pochopitelné.

V době komunistického režimu, zvláště v dobách normalizace, byla sama o sobě "podezřelá" už dlouhodobá práce v zahraničí. Nelibost a závist vůči své osobě navíc mimoděk vyvolával například Zbyněk Žába i svým na svou dobu neobvyklým životním stylem.

"Chodil vždy elegantně oblečený, v šatech šitých na míru v Káhiře, kde si pořizoval i doplňky jako kravaty a boty, kouřil pouze americké cigarety a na jeho pracovním stole nikdy nechyběla tabulka dobré čokolády z Tuzexu a dóza nescafé - vypil ho denně opravdu hodně. Jeho vystupování tak mohlo někomu připadat suverénní a světácké a na tehdejší české poměry - tím spíš, že byl nestraník - poněkud provokativní."

Dnes už naštěstí iracionální omezení neexistují a česká egyptologie zastává na vysoké odborné úrovni tu pozici, kterou si ve světovém kontextu zaslouží. Tedy mezi nejvýznamnějšími aktéry skoro až překotného vývoje historické vědy.

Miroslav Verner: Pyramidy
vyd. Academia, 408 stran

Miroslav Verner: Objevování starého Egypta
vyd. Paseka, 408 stran

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Spojte mé filmy v jeden, vyzval Švankmajer. A vznikla kunstkamera

Z knihy Jan Švankmajer

Jan Švankmajer se netají tím, že kinematografie pro něj vždy byla formou osobní terapie. V jednom z nedávných rozhovorů...

RECENZE: Zhrzená žena dokáže být bestie. Zlomený král má šokující závěr

Vondruška

Blížící se jaro značí, že česká knihkupectví brzy zavalí tisíce výtisků nové beletrie. Mezitím však stihly i v...

RECENZE: Ani Colin Firth neprodá srdcebol Rozmačkaného ega se slaninou

Colin Firth (Cannes, 16. května 2016)

O jídle dnes píše každý. A co víc, píší o něm ti, kdo mají problém rozeznat krůtu od kuřete a okurku od cukety. Případ...

Najdete na iDNES.cz