Egyptským pyramidám hrozí zánik

  14:56
Náš přední egyptolog Miroslav Verner vydal téměř zároveň dvě pozoruhodné publikace. Téma první stanoví už její lakonický název Pyramidy. Druhá, Objevování starého Egypta, mapuje 50 let výzkumu českých vědců v místě jedné z nejstarších starověkých civilizací.

sfinga a pyramida | foto: Profimedia.cz

Není to náhoda, že právě nyní je o starý Egypt ze strany nakladatelů i čtenářů zvýšený zájem: Egyptologický ústav Filozofické fakulty Univerzity Karlovy letos slaví padesáté narozeniny a výrazně se řadou akcí i výstavou prezentoval i jako jeden z hlavních hostí letošního veletrhu Svět knihy.

Egyptolog Miroslav Verner

A není jistě ani náhoda, že autorem obou publikací, které dokonale spojují oba zažité autorské přístupy k tématu, tedy vrcholně odborně erudovaný (a hlavně „textový“) s popularizačně-estetickým (tedy zejména „obrazový“), je náš nejznámější egyptolog Miroslav Verner, následovník zakladatele této vědy Františka Lexy a přímý pokračovatel její další významné osobnosti Zbyňka Žáby.

Jak se stavěly pyramidy?

Kniha Pyramidy vyšla ve druhém, ovšem - v souladu s rozvojem egyptologického bádání - výrazně přepracovaném a rozšířeném vydání. Už první vydání z roku 1996 ovšem sklidilo prakticky celosvětový úspěch: bylo přeloženo do angličtiny, němčiny, italštiny, arabštiny, japonštiny a korejštiny.

Miroslav Verner čerpal při přípravě knihy nejen z dosud publikované literatury, ale - a to zejména, čímž se zdaleka všichni autoři podobných publikací nemohou pochlubit - z vlastních výzkumů, na kterých se podílel už od druhé poloviny 60. let (od roku 1976 dodnes je vedoucím českých archeologických vykopávek v Abúsíru).

Egyptské pyramidy, to nejsou jen ony z pohlednic proslulé tři v Gíze a jedna stupňovitá v Sakkáře. Stavěly se po víc než tisíc let na různých místech a v různých velikostech. Mnohé z nich (alespoň jejich základy či trosky) museli archeologové odkrýt v hloubkách písečného nánosu.

Miroslav Verner postupuje v knize systematicky, v chronologické linii seznamuje se všemi dosud objevenými pyramidami, zařazuje je přesně místopisně, popisuje aktuální stav jejich výzkumů, dává je do souvislosti s ostatními egyptskými stavbami a vykládá i vývoj historického bádání o té které památce.

Mnohého čtenáře jistě budou především zajímat otázky, které jsou s pyramidami spojeny odnepaměti: jak je staří Egypťané stavěli a zda pyramidy skrývají nějaká mystická tajemství. Na odpovědi si takový zájemce musí počkat až na samý závěr knihy.

„Egyptologie na počátku 21. století, po téměř dvou staletích své existence, dosud nedokáže takové vysvětlení stručně a jasně nabídnout,“ shrnuje Verner problematiku způsobu stavby, když v několika předchozích kapitolách nastíní dosud známé teorie včetně dvou nejrozšířenějších a značně protichůdných, totiž teorií zvedacích strojů a ramp, po kterých byly kvádry posouvány až na vrchol.

Ani žádná „mystická“ tajemství nebyla dosud prokázána, názory takzvaných „pyramidologů“ (z nichž mnozí, zejména současní, podle Vernera pracují se značně pochybnými, nepodloženými argumenty), ať už se týkaly různých matematických, astronomických a astrologických, ale i biologických teorií, o spojení UFO s pyramidami nemluvě, jsou jen fantazírováním, které má se seriózní egyptologií pramálo společného.

Například o erudici nejznámějšího vykladače záhad Ericha von Dänikena Miroslav Verner uvádí: „Zpravidla jde o účelovou snůšku tvrzení, kde se laik jen stěží orientuje v tom, co je pravdivé, co jen zčásti a co je pravdě na hony vzdáleno.“

Ačkoliv Miroslav Verner předpovídá vědeckému výzkumu pyramid velkou budoucnost a „slibuje“ další významné objevy, které nás čekají v dalších letech, mohou narazit na podstatnou překážku, související s naší civilizací.

„Nechybějí hlasy pesimistů, kteří na základě tempa eroze během posledních několika desítek let odhadují, že pyramidy budou možná již do sta let trvale poškozeny, ne-li fyzicky zničeny, pokud se nepodniknou další, rozsáhlé a nákladné akce na jejich záchranu. Z lidské ruky vzešly, aby zajistily svým tvůrcům věčný život, a kvůli následkům lidské činnosti se dnes i ony začínají bát času,“ neradostně uzavírá knihu Pyramidy její autor Miroslav Verner.

Egyptologie jako dobrodružství

V knize Objevování starého Egypta, jež vychází v prvním vydání, k samotnému lákavému tématu starověkého Egypta přibývá ještě jedno: dobrodružství vědy, která jej zkoumá. Egyptologie sama o sobě, jako vědecká disciplína, ve Vernerově knize z hlediska čtenáře „zvenčí“ vystupuje jako nesmírně zajímavý, barvitý a vrstevnatý, jakkoli se s každodenními problémy potýkající obor.

Český Egyptologický ústav svými padesátiletými výzkumy výrazně přispěl všeobecnému poznání díky mnoha unikátním nálezům i jejich objevným zpracováním. Rozhodně se nejednalo a nejedná o nějaké „příštipkaření“ na okraji - naši vědci se směle mohou stavět na roveň kolegům z mnohem větších a co do počtu vědeckých týmů i délky zkoumání rozvinutějších zemí.

Zdůrazněn je podíl českých egyptologů na záchraně núbijských památek ohrožených stavbou asuánské Velké přehrady, o nějž se zasadil už zakladatel Egyptologického ústavu Zbyněk Žába. Druhým zásadním tématem je pak podrobný popis výzkumu na rozsáhlé české koncesi v Abúsíru.

Česká egyptologie přispěla k univerzálnímu vědeckému poznání například zpracováním nejstarších papyrových archivů či objevením a prozkoumáním několika nevyloupených, a o to unikátnějších pohřebních komor staroegyptských hodnostářů.

Naši egyptologové ovšem svou práci neměli snadnou. Nejen proto, že archeologická práce v často extrémních podmínkách je nesmírně náročná, ale i vlivem domácích politických poměrů, s nimiž se po většinu své existence musel Egyptologický ústav potýkat. Ani těmto tématům se Miroslav Verner ve své knize nevyhýbá a popisuje občas až smutně groteskní souvislosti, dnes už těžko pochopitelné.

V době komunistického režimu, zvláště v dobách normalizace, byla sama o sobě „podezřelá“ už dlouhodobá práce v zahraničí. Nelibost a závist vůči své osobě navíc mimoděk vyvolával například Zbyněk Žába i svým na svou dobu neobvyklým životním stylem.

„Chodil vždy elegantně oblečený, v šatech šitých na míru v Káhiře, kde si pořizoval i doplňky jako kravaty a boty, kouřil pouze americké cigarety a na jeho pracovním stole nikdy nechyběla tabulka dobré čokolády z Tuzexu a dóza nescafé - vypil ho denně opravdu hodně. Jeho vystupování tak mohlo někomu připadat suverénní a světácké a na tehdejší české poměry - tím spíš, že byl nestraník - poněkud provokativní.“

Dnes už naštěstí iracionální omezení neexistují a česká egyptologie zastává na vysoké odborné úrovni tu pozici, kterou si ve světovém kontextu zaslouží. Tedy mezi nejvýznamnějšími aktéry skoro až překotného vývoje historické vědy.

Miroslav Verner: Pyramidy
vyd. Academia, 408 stran

Miroslav Verner: Objevování starého Egypta
vyd. Paseka, 408 stran

Autor:

Byl to lynč, ale rány už se zahojily, vzpomíná Rusevová na neúspěch Elišky a Damiána

  • Nejčtenější

Byl to lynč, ale rány už se zahojily, vzpomíná Rusevová na neúspěch Elišky a Damiána

21. března 2024,  aktualizováno  13:48

Vysíláme Rok začala herečka Anežka Rusevová hekticky: třemi divadelními premiérami, ve Studiu DVA a...

Podvod za půl milionu. Knihobot odhalil padělky knih tajemného autora

21. března 2024  13:30

Nepadělají se jen obrazy nebo bankovky, ale i knihy. Konkrétně vzácné, obtížně dostupné svazy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Lovec přichází! Otestuje si znalosti zákulisí soutěže Na lovu

22. března 2024

V sobotu 23. března startuje na TV Nova další série Superlovu, speciální verze pořadu Na lovu....

Simply the best! Ewa Farna podruhé nadchla vyprodanou O2 arenu

23. března 2024  9:40

Zpěvačka Ewa Farna zazpívala 22. března podruhé v po střechu našlapané O2 areně. Na přidaném...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Leštiči klik hráli řediteli za dveřmi, já o protekci nestál, říká jubilant Spálený

21. března 2024

Premium Petr Spálený právě dnes slaví osmdesátiny. Jak říká, svoje roky nikdy moc neprožíval, a tak stále...

RECENZE: Způsob, jak umrtvit oživlé Kroky a skoky české animace

28. března 2024  16:15

Je to smutný paradox. V cyklu Kroky a skoky české animace sice mnohokrát zazní, že animovaná tvorba...

TRENDY V KLIPECH: Miss Kalousová demoluje auto, Boone láká na pražský koncert

28. března 2024  15:01

Bývalá Miss Andrea Kalousová přichází s novým klipem Sorry. Stál ji hodně sil a padlo na něj jedno...

Chceme podchytit tu jeho svobodu. Marek Adamczyk ztvární Miloše Formana

28. března 2024

Premium V chystaném letním představení Forman, které na červen chystá Letní scéna Musea Kampa k připomenutí...

Zemřel maďarský skladatel Deák. Titulní skladbu k Jen počkej! mu ukradli Sověti

28. března 2024  11:39

Ve věku 96 let zemřel maďarský hudební skladatel a trumpetista Tamás Deák. Proslavila ho zejména...

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...