Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Egyptským pyramidám hrozí zánik

  14:56aktualizováno  14:56
Náš přední egyptolog Miroslav Verner vydal téměř zároveň dvě pozoruhodné publikace. Téma první stanoví už její lakonický název Pyramidy. Druhá, Objevování starého Egypta, mapuje 50 let výzkumu českých vědců v místě jedné z nejstarších starověkých civilizací.

sfinga a pyramida | foto: Profimedia.cz

Není to náhoda, že právě nyní je o starý Egypt ze strany nakladatelů i čtenářů zvýšený zájem: Egyptologický ústav Filozofické fakulty Univerzity Karlovy letos slaví padesáté narozeniny a výrazně se řadou akcí i výstavou prezentoval i jako jeden z hlavních hostí letošního veletrhu Svět knihy.

Egyptolog Miroslav VernerA není jistě ani náhoda, že autorem obou publikací, které dokonale spojují oba zažité autorské přístupy k tématu, tedy vrcholně odborně erudovaný (a hlavně "textový") s popularizačně-estetickým (tedy zejména "obrazový"), je náš nejznámější egyptolog Miroslav Verner, následovník zakladatele této vědy Františka Lexy a přímý pokračovatel její další významné osobnosti Zbyňka Žáby.

Jak se stavěly pyramidy?
Kniha Pyramidy vyšla ve druhém, ovšem - v souladu s rozvojem egyptologického bádání - výrazně přepracovaném a rozšířeném vydání. Už první vydání z roku 1996 ovšem sklidilo prakticky celosvětový úspěch: bylo přeloženo do angličtiny, němčiny, italštiny, arabštiny, japonštiny a korejštiny.

Miroslav Verner čerpal při přípravě knihy nejen z dosud publikované literatury, ale - a to zejména, čímž se zdaleka všichni autoři podobných publikací nemohou pochlubit - z vlastních výzkumů, na kterých se podílel už od druhé poloviny 60. let (od roku 1976 dodnes je vedoucím českých archeologických vykopávek v Abúsíru).

Egyptské pyramidy, to nejsou jen ony z pohlednic proslulé tři v Gíze a jedna stupňovitá v Sakkáře. Stavěly se po víc než tisíc let na různých místech a v různých velikostech. Mnohé z nich (alespoň jejich základy či trosky) museli archeologové odkrýt v hloubkách písečného nánosu.

Miroslav Verner postupuje v knize systematicky, v chronologické linii seznamuje se všemi dosud objevenými pyramidami, zařazuje je přesně místopisně, popisuje aktuální stav jejich výzkumů, dává je do souvislosti s ostatními egyptskými stavbami a vykládá i vývoj historického bádání o té které památce.

Mnohého čtenáře jistě budou především zajímat otázky, které jsou s pyramidami spojeny odnepaměti: jak je staří Egypťané stavěli a zda pyramidy skrývají nějaká mystická tajemství. Na odpovědi si takový zájemce musí počkat až na samý závěr knihy.

"Egyptologie na počátku 21. století, po téměř dvou staletích své existence, dosud nedokáže takové vysvětlení stručně a jasně nabídnout," shrnuje Verner problematiku způsobu stavby, když v několika předchozích kapitolách nastíní dosud známé teorie včetně dvou nejrozšířenějších a značně protichůdných, totiž teorií zvedacích strojů a ramp, po kterých byly kvádry posouvány až na vrchol.

Ani žádná "mystická" tajemství nebyla dosud prokázána, názory takzvaných "pyramidologů" (z nichž mnozí, zejména současní, podle Vernera pracují se značně pochybnými, nepodloženými argumenty), ať už se týkaly různých matematických, astronomických a astrologických, ale i biologických teorií, o spojení UFO s pyramidami nemluvě, jsou jen fantazírováním, které má se seriózní egyptologií pramálo společného.

Například o erudici nejznámějšího vykladače záhad Ericha von Dänikena Miroslav Verner uvádí: "Zpravidla jde o účelovou snůšku tvrzení, kde se laik jen stěží orientuje v tom, co je pravdivé, co jen zčásti a co je pravdě na hony vzdáleno."

Ačkoliv Miroslav Verner předpovídá vědeckému výzkumu pyramid velkou budoucnost a "slibuje" další významné objevy, které nás čekají v dalších letech, mohou narazit na podstatnou překážku, související s naší civilizací.

"Nechybějí hlasy pesimistů, kteří na základě tempa eroze během posledních několika desítek let odhadují, že pyramidy budou možná již do sta let trvale poškozeny, ne-li fyzicky zničeny, pokud se nepodniknou další, rozsáhlé a nákladné akce na jejich záchranu. Z lidské ruky vzešly, aby zajistily svým tvůrcům věčný život, a kvůli následkům lidské činnosti se dnes i ony začínají bát času," neradostně uzavírá knihu Pyramidy její autor Miroslav Verner.

Egyptologie jako dobrodružství
V knize Objevování starého Egypta, jež vychází v prvním vydání, k samotnému lákavému tématu starověkého Egypta přibývá ještě jedno: dobrodružství vědy, která jej zkoumá. Egyptologie sama o sobě, jako vědecká disciplína, ve Vernerově knize z hlediska čtenáře "zvenčí" vystupuje jako nesmírně zajímavý, barvitý a vrstevnatý, jakkoli se s každodenními problémy potýkající obor.

Český Egyptologický ústav svými padesátiletými výzkumy výrazně přispěl všeobecnému poznání díky mnoha unikátním nálezům i jejich objevným zpracováním. Rozhodně se nejednalo a nejedná o nějaké "příštipkaření" na okraji - naši vědci se směle mohou stavět na roveň kolegům z mnohem větších a co do počtu vědeckých týmů i délky zkoumání rozvinutějších zemí.

Zdůrazněn je podíl českých egyptologů na záchraně núbijských památek ohrožených stavbou asuánské Velké přehrady, o nějž se zasadil už zakladatel Egyptologického ústavu Zbyněk Žába. Druhým zásadním tématem je pak podrobný popis výzkumu na rozsáhlé české koncesi v Abúsíru.

Česká egyptologie přispěla k univerzálnímu vědeckému poznání například zpracováním nejstarších papyrových archivů či objevením a prozkoumáním několika nevyloupených, a o to unikátnějších pohřebních komor staroegyptských hodnostářů.

Naši egyptologové ovšem svou práci neměli snadnou. Nejen proto, že archeologická práce v často extrémních podmínkách je nesmírně náročná, ale i vlivem domácích politických poměrů, s nimiž se po většinu své existence musel Egyptologický ústav potýkat. Ani těmto tématům se Miroslav Verner ve své knize nevyhýbá a popisuje občas až smutně groteskní souvislosti, dnes už těžko pochopitelné.

V době komunistického režimu, zvláště v dobách normalizace, byla sama o sobě "podezřelá" už dlouhodobá práce v zahraničí. Nelibost a závist vůči své osobě navíc mimoděk vyvolával například Zbyněk Žába i svým na svou dobu neobvyklým životním stylem.

"Chodil vždy elegantně oblečený, v šatech šitých na míru v Káhiře, kde si pořizoval i doplňky jako kravaty a boty, kouřil pouze americké cigarety a na jeho pracovním stole nikdy nechyběla tabulka dobré čokolády z Tuzexu a dóza nescafé - vypil ho denně opravdu hodně. Jeho vystupování tak mohlo někomu připadat suverénní a světácké a na tehdejší české poměry - tím spíš, že byl nestraník - poněkud provokativní."

Dnes už naštěstí iracionální omezení neexistují a česká egyptologie zastává na vysoké odborné úrovni tu pozici, kterou si ve světovém kontextu zaslouží. Tedy mezi nejvýznamnějšími aktéry skoro až překotného vývoje historické vědy.

Miroslav Verner: Pyramidy
vyd. Academia, 408 stran

Miroslav Verner: Objevování starého Egypta
vyd. Paseka, 408 stran

Autor:Nejčtenější

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

RECENZE: Příběh zmrtvýchvstání prostitutky Krása je stigma věští událost

Indonéský spisovatel Eka Kurniawan

Zní to trochu jako klišé - Krása je stigma. Indonéský spisovatel Eka Kurniawan však za tato tři slova ukryl vyprávění,...

Loutkář nahradil Radku Třeštíkovou. Vede letní prodeje knih

Britský spisovatel Daniel Cole

Prázdniny vstupují do druhé poloviny a co se týče knižního světa, mají už teď svého krále. Alespoň pokud jde o...

RECENZE: Kniha Proč máma pije je zoufalým pokusem o Bridget Jonesovou

Colin Firth, Renée Zellwegerová a Hugh Grant ve filmu Bridget Jonesová - S...

Je asi tak tisíc způsobů, jak vtipně a s nadhledem popsat náročný život matek. To by však blogerce Gill Simsové musel...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz