Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Egon Hostovský: muž bez domova

  13:52aktualizováno  13:52
O Egonu Hostovském, jednom z nejlepších českých prozaiků minulého století, se píše a mluví zřídka, čten je málo. Škoda. Od jeho narození uplyne ve středu 100 let.

Egon Hostovský | foto: Literární archiv PNP

Egon Hostovský není rozhodně autor nesrozumitelný, a přece bojoval a bojuje s neporozuměním. Vzdálil se Čechům, protože téměř polovinu života žil, tvořil a vydával ve Spojených státech, a neusnadňoval to Američanům, protože zarytě psal o evropských exulantech v cizině.

"Chtěl byste vědět, co vlastně hledáme? Řeknu-li domov, řeknu vše, a přece nic. Neboť teprve dnes, z těžkého snu a před rozednívajícími se dálkami, poznáváme zvolna a s úžasem svou pravou tvář a skutečné podoby bližních a krajiny svých lásek a nebe i kouř domova. Teprve dnes, opravdu až dnes poznáváme, co jsme ztratili," píše v Listech z vyhnanství, vydaných česky v Chicagu roku 1941.

Člověk nesmí zakotvit
Možná tím ztraceným domovem byl Hronov nad Metují, kde se Hostovský narodil jako osmé, poslední dítě asimilované židovské rodiny a na jehož titěrný pouliční ruch, rozkvetlé lípy i koncert žab později teskně vzpomínal.

Ale možná to byl víc vysněný ráj dětství než realita, kterou vedle rázovitých postaviček (bláznivý Adolfek, chromý pan Lorenc) tvořili i nadutí maloměstští omezenci.

Hostovského otec byl spolumajitelem textilní továrny, přitom však ušlápnutým partnerem úspěšnějšího bratra. Atmosféra rodinných ústrků a křivd se promítla i do spisovatelova díla, obzvláště vnímavého vůči ponižujícím či trapným situacím.

V předválečném Československu platil Hostovský za mimořádně slibného autora – první knihu vydal ještě za studií na náchodském gymnáziu (i když se k ní později moc neznal), přeložil tři novely svého bratrance Stefana Zweiga (ten se zase moc neznal k Hostovskému) a v pouhých 28 letech (!) získal Státní cenu za román Žhář. Kniha měla vyjít vlámsky a autor byl pozván do Bruselu na propagační akci.

Psal se únor 1939 a Hostovský tam zůstal. Utíkal přes Francii a Portugalsko, kde nedobrovolně uvázl na několik měsíců a přátelům s podpisem "nešťastný Hostoun" rozesílal zoufalé dopisy. Měl štěstí, roku 1941 odplul do Ameriky, kde začal pracovat na československém konzulátě v New Yorku.

Za války byly tři jeho sestry zplynovány, otec zemřel při transportu. "Nutnost opouštět domov, dobrovolně nebo nedobrovolně, je jedním z motorů moderního života," řekl Hostovský několik týdnů před smrtí (zemřel 7. května 1973) v rozhovoru A. J. Liehmovi. Pojmenovává tím hlavní téma svých knih, jež nesouvisí jen s jeho válečnou a pak únorovou emigrací, ale i s "bludnými" židovskými kořeny.

Byl přesvědčen, že dnešní člověk "nesmí, nemůže a snad ani nechce zakotvit", a tak se jeho osud stal výmluvnou metaforou jeho děl. Nikam nezapadl a nikam nevrostl – ani mezi bezstarostné Američany, ani mezi krajany, jejichž exilové ghetto mu připadalo jako fraška, "kde smutní aktéři považují dění v mikrokosmu za dění kosmické".

Jeho příběhy plní nervní a bezmocní hrdinové, které děsí strašidla samoty a závrati z prázdna. Pochybují o sobě i o světě, který je z podstaty chaotický, ale lidským přičiněním také hrozivý, bezcitný a falešný.

Jako "jazykový netalent" lpěl Hostovský na češtině a americkým námětům se vyhýbal. Přitom jaksi na okraj dokázal půvabně zkarikovat i průměrného Američana a jeho zbožnění peněz, úspěchu a moci. Američané se v těch výstředních postavách moc nechtěli poznat, a tak ho nutili do změn, případně mu vyčítali antiamerické smýšlení. V USA mu vyšlo osm knih – o všech tvrdil, že náhodou.

Některým pomohla záštita slavného britského spisovatele Grahama Greena, kterého nadchlo například dílo Sedmkrát v hlavní úloze (1942), k jehož americkému vydání napsal předmluvu. "Nevím o podmanivějším popisu evropského soumraku v letech třicátých, o tom hrůzostrašném reji čarodějnic, jenž se zakončil druhou světovou válkou," píše Greene.

Praha tísnivá
Nejúspěšnějším americkým románem byl Nezvěstný. Poprvé vyšel v dánském překladu v roce 1951, anglicky se pak objevil ve čtvrtmilionovém paperbackovém nákladu. Po zásluze – v takřka thrillerovém příběhu mrazí z obrazů (před)únorové Prahy. Úderné výkřiky Rudého práva kontrastují s krotkými titulky demokratických novin, jež odrážejí vnitřní nejistotu a ochablost hlavní postavy, lapené v děsivé hře tajných služeb, velkých pravd i malicherných cílů.

Atmosféra všudypřítomného špiclování působí sice fantasticky přízračně, ale v době vydání knihy už byla až příliš skutečná. Hostovského vrcholné dílo Všeobecné spiknutí (1961) však v Americe propadlo, zjevně kvůli zfušovanému překladu spisovatele Bernarda Wolfeho.

Podobně jako v Dobročinném večírku, i tady Hostovský postavy těsná do uzavřeného prostoru a v něm pitvá své bezbranné hrdiny, netušící, zda je to všechno geniální komplot, nebo prosté lidské hemžení, které smysluplné být nemůže – ve výsledku je jen tragické a směšné.

Když už jsme zmínili americké osudy Hostovského knih, nemělo by se mlčet o českých. V socialistickém Československu autor s výjimkou 60. let vycházet nemohl, a když po revoluci mohl, bylo trochu pozdě. O jeho dvanáctidílné souborné dílo se zasloužila Hostovského dcera Olga a podělila tři nakladatelství.

Poslední svazky by bez podpory sponzorů asi nevznikly – náklad končil u osmi set svazků. Majitel nakladatelství Akropolis Jiří Tomáš se dnes alespoň utěšuje, že na rozdíl od Seifertových spisů se tyhle podařilo v roce 2002 završit.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

RECENZE: Foglarův odkaz ožívá v Prašině, kde se dávno zastavil čas

Řásnovka

Napínavá, tajuplná a dobrodružná se špetkou romantiky – taková je debutová kniha pro děti nazvaná Prašina, již napsal...

RECENZE: Zhrzená žena dokáže být bestie. Zlomený král má šokující závěr

Vondruška

Blížící se jaro značí, že česká knihkupectví brzy zavalí tisíce výtisků nové beletrie. Mezitím však stihly i v...

Soukupová má dvě nominace na ceny Magnesia Litera. Nejvíce šancí má Host

Část nominovaných autorů na knižní ceny Magnesia Litery (6. března 2018)

Spisovatelka Petra Soukupová letos posbírala dvě nominace na výroční knižní ceny Magnesia Litera. Sama už doma jedno...

Advantage Consulting, s.r.o.
EMBEDDED SOFTWARE DEVELOPER

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 35 000 - 60 000 Kč

Najdete na iDNES.cz