Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Egon Hostovský: muž bez domova

  13:52
O Egonu Hostovském, jednom z nejlepších českých prozaiků minulého století, se píše a mluví zřídka, čten je málo. Škoda. Od jeho narození uplyne ve středu 100 let.

Egon Hostovský | foto: Literární archiv PNP

Egon Hostovský není rozhodně autor nesrozumitelný, a přece bojoval a bojuje s neporozuměním. Vzdálil se Čechům, protože téměř polovinu života žil, tvořil a vydával ve Spojených státech, a neusnadňoval to Američanům, protože zarytě psal o evropských exulantech v cizině.

"Chtěl byste vědět, co vlastně hledáme? Řeknu-li domov, řeknu vše, a přece nic. Neboť teprve dnes, z těžkého snu a před rozednívajícími se dálkami, poznáváme zvolna a s úžasem svou pravou tvář a skutečné podoby bližních a krajiny svých lásek a nebe i kouř domova. Teprve dnes, opravdu až dnes poznáváme, co jsme ztratili," píše v Listech z vyhnanství, vydaných česky v Chicagu roku 1941.

Člověk nesmí zakotvit
Možná tím ztraceným domovem byl Hronov nad Metují, kde se Hostovský narodil jako osmé, poslední dítě asimilované židovské rodiny a na jehož titěrný pouliční ruch, rozkvetlé lípy i koncert žab později teskně vzpomínal.

Ale možná to byl víc vysněný ráj dětství než realita, kterou vedle rázovitých postaviček (bláznivý Adolfek, chromý pan Lorenc) tvořili i nadutí maloměstští omezenci.

Hostovského otec byl spolumajitelem textilní továrny, přitom však ušlápnutým partnerem úspěšnějšího bratra. Atmosféra rodinných ústrků a křivd se promítla i do spisovatelova díla, obzvláště vnímavého vůči ponižujícím či trapným situacím.

V předválečném Československu platil Hostovský za mimořádně slibného autora – první knihu vydal ještě za studií na náchodském gymnáziu (i když se k ní později moc neznal), přeložil tři novely svého bratrance Stefana Zweiga (ten se zase moc neznal k Hostovskému) a v pouhých 28 letech (!) získal Státní cenu za román Žhář. Kniha měla vyjít vlámsky a autor byl pozván do Bruselu na propagační akci.

Psal se únor 1939 a Hostovský tam zůstal. Utíkal přes Francii a Portugalsko, kde nedobrovolně uvázl na několik měsíců a přátelům s podpisem "nešťastný Hostoun" rozesílal zoufalé dopisy. Měl štěstí, roku 1941 odplul do Ameriky, kde začal pracovat na československém konzulátě v New Yorku.

Za války byly tři jeho sestry zplynovány, otec zemřel při transportu. "Nutnost opouštět domov, dobrovolně nebo nedobrovolně, je jedním z motorů moderního života," řekl Hostovský několik týdnů před smrtí (zemřel 7. května 1973) v rozhovoru A. J. Liehmovi. Pojmenovává tím hlavní téma svých knih, jež nesouvisí jen s jeho válečnou a pak únorovou emigrací, ale i s "bludnými" židovskými kořeny.

Byl přesvědčen, že dnešní člověk "nesmí, nemůže a snad ani nechce zakotvit", a tak se jeho osud stal výmluvnou metaforou jeho děl. Nikam nezapadl a nikam nevrostl – ani mezi bezstarostné Američany, ani mezi krajany, jejichž exilové ghetto mu připadalo jako fraška, "kde smutní aktéři považují dění v mikrokosmu za dění kosmické".

Jeho příběhy plní nervní a bezmocní hrdinové, které děsí strašidla samoty a závrati z prázdna. Pochybují o sobě i o světě, který je z podstaty chaotický, ale lidským přičiněním také hrozivý, bezcitný a falešný.

Jako "jazykový netalent" lpěl Hostovský na češtině a americkým námětům se vyhýbal. Přitom jaksi na okraj dokázal půvabně zkarikovat i průměrného Američana a jeho zbožnění peněz, úspěchu a moci. Američané se v těch výstředních postavách moc nechtěli poznat, a tak ho nutili do změn, případně mu vyčítali antiamerické smýšlení. V USA mu vyšlo osm knih – o všech tvrdil, že náhodou.

Některým pomohla záštita slavného britského spisovatele Grahama Greena, kterého nadchlo například dílo Sedmkrát v hlavní úloze (1942), k jehož americkému vydání napsal předmluvu. "Nevím o podmanivějším popisu evropského soumraku v letech třicátých, o tom hrůzostrašném reji čarodějnic, jenž se zakončil druhou světovou válkou," píše Greene.

Praha tísnivá
Nejúspěšnějším americkým románem byl Nezvěstný. Poprvé vyšel v dánském překladu v roce 1951, anglicky se pak objevil ve čtvrtmilionovém paperbackovém nákladu. Po zásluze – v takřka thrillerovém příběhu mrazí z obrazů (před)únorové Prahy. Úderné výkřiky Rudého práva kontrastují s krotkými titulky demokratických novin, jež odrážejí vnitřní nejistotu a ochablost hlavní postavy, lapené v děsivé hře tajných služeb, velkých pravd i malicherných cílů.

Atmosféra všudypřítomného špiclování působí sice fantasticky přízračně, ale v době vydání knihy už byla až příliš skutečná. Hostovského vrcholné dílo Všeobecné spiknutí (1961) však v Americe propadlo, zjevně kvůli zfušovanému překladu spisovatele Bernarda Wolfeho.

Podobně jako v Dobročinném večírku, i tady Hostovský postavy těsná do uzavřeného prostoru a v něm pitvá své bezbranné hrdiny, netušící, zda je to všechno geniální komplot, nebo prosté lidské hemžení, které smysluplné být nemůže – ve výsledku je jen tragické a směšné.

Když už jsme zmínili americké osudy Hostovského knih, nemělo by se mlčet o českých. V socialistickém Československu autor s výjimkou 60. let vycházet nemohl, a když po revoluci mohl, bylo trochu pozdě. O jeho dvanáctidílné souborné dílo se zasloužila Hostovského dcera Olga a podělila tři nakladatelství.

Poslední svazky by bez podpory sponzorů asi nevznikly – náklad končil u osmi set svazků. Majitel nakladatelství Akropolis Jiří Tomáš se dnes alespoň utěšuje, že na rozdíl od Seifertových spisů se tyhle podařilo v roce 2002 završit.

Neumím v životě kalkulovat. Nová deska je otevřená zpověď, říká Absolonová

Nejčtenější

Zemřel herec Val Kilmer, zářil ve filmech Top Gun, The Doors nebo Batman navždy

Ve věku 65 let zemřel americký herec Val Kilmer. Zářil ve filmech Top Gun, The Doors nebo Batman navždy. Rodák z Kalifornie si držel pověst hollywoodského drsňáka, které na plátně skvěle ztvárňoval.

Zemřel Alois Švehlík. Herci s nezaměnitelným hlasem bylo 85 let

Ve věku 85 let zemřel Alois Švehlík. Herec s nezaměnitelným hlasem vynikal v dabingu, namluvil Jacka Nicholsona či Charlese Bronsona. Smutnou zprávu přinesl mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk....

RECENZE: Cosi sdělit, či za každou cenu bavit? Nohavicův koncert přinesl i rozpaky

Premium

„Bude to výjimečný večer,“ přislíbil Jaromír Nohavica hned na úvod prvního ze dvou koncertů v O2 universum. Byl to každopádně večer plný skvělých instrumentálních výkonů, notoricky známých písní, ale...

Zemřel herec Richard Chamberlain, proslul seriálem Dr. Kildare či filmy o mušketýrech

Ve věku 90 let zemřel americký herec Richard Chamberlain. V 60. letech se proslavil v seriálu Dr. Kildare a později v minisériích jako Šogun nebo Ptáci v trní. O jeho úmrtí informoval v neděli server...

Tom Hanks se po třiceti letech vrátil k Forrestu Gumpovi. Díky synovi

Fanoušky překvapil nečekaný návrat Toma Hankse ke slavnému oscarovému snímku Forrest Gump. Hanks starší se totiž objevil v hudebním klipu nové písničky You Better Run svého syna Cheta Hankse, který...

Poslední rozloučení s Aloisem Švehlíkem hostí Národní divadlo 16. dubna

Až těsně před Velikonocemi se bude moci veřejnost, přátelé a nejbližší rodina rozloučit s hercem Aloisem Švehlíkem. Smuteční obřad hostí historická budova Národního divadla ve středu 16. dubna.

3. dubna 2025  9:21

Jak se „Iceman“ pomocí AI rozloučil s Hollywoodem a Cruise brečel

Hvězdy a fanoušci vzpomínají na herce Vala Kilmera, který ve středu zemřel ve věku 65 let. Herec se během své kariéry proslavil také ve filmech Top Gun a Top Gun: Maverick rolí poručíka Toma...

3. dubna 2025  7:44

Děti milují kýč. Ale musejí se i něco naučit, říká doyen české hračky

Premium

Václav Kubát se celý život věnoval navrhování a výrobě hraček. Jeho dřevěná zvířátka s pohyblivými končetinami se stala symbolem špičkového řemesla, jeho dřevěného slona má ve své sbírce i nizozemská...

3. dubna 2025

Museum Kampa láká novou výstavou. Stanislav Kolíbal oslaví životní jubileum

Nadšenci do umění mohou nyní navštívit výstavu Stanislav Kolíbal 100 v Museu Kampa, která nabízí k nahlédnutí rozsáhlý výběr děl sochaře a kreslíře Stanislava Kolíbala z bohaté sbírky Nadace Jana a...

2. dubna 2025  18:55

Dny evropského filmu slibují novinku Ptáče i retrospektivu Gondryho

Výběr z aktuální produkce evropských filmařů nabídne od 2. dubna 32. ročník festivalu Dny evropského filmu. Do 8. dubna trvá v Praze v kinech Světozor, Edison a Přítomnost, do 16. dubna v brněnském...

2. dubna 2025  16:15

VZPOMÍNKA: Zdrženlivý mistr, hrdý otec. Alois Švehlík uměl pány i kmány

Premium

V pražské pasáži na Václavském náměstí kdysi existovalo malé bistro, kterému se přezdívalo U Paní Blanky. Když sem občas zaskočil s kolegy na skleničku Alois Švehlík, přinášel s sebou směs přirozené...

2. dubna 2025

Jak prodat dětské kolo a koupit nové? Otestovali jsme službu Decathlon Buy back
Jak prodat dětské kolo a koupit nové? Otestovali jsme službu Decathlon Buy back

Když na jaře vytáhnete dětské kolo z garáže, možná zjistíte, že už je vašemu potomkovi malé. Co s tím? Můžete ho prodat jednoduše a rychle díky...

RECENZE: Jasné jak facka. Will Smith vydal po dvaceti letech neskutečně fádní desku

Premium

Po dvaceti letech od alba Lost And Found vydal raper a herec Will Smith desku s novým autorským materiálem. Název Based On A True Story napoví, že se jedná o velmi osobní nahrávku. A vskutku, hned v...

2. dubna 2025

Herecké mistrovství. Připomeňte si Aloise Švehlíka v seriálu Vesničan

Nejen jako na majitele fascinujícího hlasu, ale i jako na skvělého herce vzpomínající kolegové a diváci na zesnulého Aloise Švehlíka. Malou ukázku jeho umu nabízí i komediální seriál Vesničan z...

2. dubna 2025  12:12

Kmotr, Sedm statečných, Profesionálové či Dundee. V českém znění Alois Švehlík

Jednou z domén hereckého projevu Aloise Švehlíka byl okamžitě rozpoznatelný hlas. Uměl s ním skvěle pracovat, dokázal navodit pocit plíživého ohrožení a během dvou vět si zjednat respekt a autoritu....

2. dubna 2025  11:29

Díky za ty historky, Lojzíku! Na Švehlíka vzpomínají Prachař, Mádl i Zelenka

Jako na osobnost, ikonu a originálního člověka vzpomínají herečtí kolegové na herce Aloise Švehlíka. „Měli jsme ho moc rádi,“ uvedl mimo jiné pro iDNES.cz David Prachař, který se Švehlíkem dlouhé...

2. dubna 2025  9:21,  aktualizováno  10:11

Zemřel Alois Švehlík. Herci s nezaměnitelným hlasem bylo 85 let

Ve věku 85 let zemřel Alois Švehlík. Herec s nezaměnitelným hlasem vynikal v dabingu, namluvil Jacka Nicholsona či Charlese Bronsona. Smutnou zprávu přinesl mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk....

2. dubna 2025,  aktualizováno  8:38

Kvalitní život? Zajít na vernisáž a o víkendu na lyže, ne mít šest televizí, říká umělec

David Strauzz začínal jako graffiti umělec, po studiích na OCAD University v Torontu se přesídlil do Bostonu v USA a dnes již desátým rokem tvoří a žije v Praze. Kanaďan s českými kořeny by za život...

2. dubna 2025