Ed McBain | foto: Tomáš Turek, ČTK

Ed McBain se loučí s Čechy přes Hudlaře

  • 2
Ed McBain. Snad žádný jiný autor detektivek nemá v Česku tak věrné a nadšené čtenáře. Nakladatelství BB art přichází s posledním, pětapadesátým příběhem nazvaným Hudlaři.

Američan Ed McBain, který loni podlehl rakovině hrtanu, psal dnes již legendární příběhy Steva Carelly a jeho policejní party téměř padesát let. Hudlaři, v originále Fiddlers, vyšli v angličtině dva měsíce po autorově smrti.

Tím se v češtině McBainovo dílo z 87. revíru završilo – nevyšly pouze tři netypické koláže z druhé poloviny 80. let, dvě z nich se zaměřily na ženské charaktery.

Na stránkách internetového knihkupectví Amazon čtenáři Hudlařům přisuzují vysoké, takřka maximální hodnocení, recenze z listu Publishers Weekly mluví o „spoustě dobrých momentů“, i když prý Hudlaři srovnáním s nejlepšími příběhy série trochu trpí.

„Město v této knížce, lidé a místa, všechno je smyšlené. Jen postupy policie se zakládají na zavedené technice pátrání.“ Takto McBain uváděl své příběhy, odehrávající se ve fiktivním městě Isola, které však velmi připomíná New York.
Hudlaři jsou příběhem několika vražd ve vzdálených lokalitách, které zprvu spojuje snad jen způsob smrti a vražedná zbraň – vrah totiž na oběti čelně pálí kulky z devítimilimetrové pistole Glock.

Nepochopitelné vraždy
McBain před čtenářem identitu pachatele nijak neskrývá, naopak nechává nahlédnout do jeho psychiky a životního stylu. Napětí tak spočívá v otázce: „Proč vlastně?“ Vždyť jednotlivé smrti se zdají tak nepochopitelné a zbytečné – umírají lidé stárnoucí či staří, unavení a často osamělí, kteří působí mírumilovně a bez konfliktů. Třeba hned ta první – slepý a vynikající houslista, který je válečným veteránem a podle svých kolegů v nikom nemohl vzbuzovat nenávist.

Jak už bývá u McBaina zvykem, podstatnou část knihy netvoří ani tak zločin sám, jako spíše jeho vyšetřování, všechny ty pochůzky, výslechy a šťáry, zaznamenané v pověstných jiskřivých dialozích. Autor přitom i tentokrát vycházel z důkladných rešerší a studijních návštěv u policie.

A pak je tu ještě osobní rozměr detektivek – ponoření do soukromého života jednotlivých policistů, s nimiž čtenář absolvuje milostná vzplanutí i rodinné krize, strachy, sny a tužby. V Hudlařích McBain kupříkladu řeší napjatý vztah Berta Klinga, který neprávem podezříval z nevěry svou černošskou přítelkyni Sharyn Cookeovou.