Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Echo Blues Alive představí největší ženskou hvězdu louisianského zydeka

  12:22aktualizováno  12:22
S podtitulem Women Show proběhne 23. března letošní ročník festivalu Echo Blues Alive v Domě kultury v Šumperku. Představí se čtyři ženské interpretky zcela odlišných podob žánru, který má festival vepsán v názvu.

Rosie Ledetová | foto: Echo Blues Alive

Hlavní hvězdou bude louisianská zpěvačka a akordeonistka Rosie Ledetová s kapelou The Zydeco Playboys. "Rosie Ledetová zní jako kdyby The Allman Brothers hráli zydeco," vyjádřil se o ní před časem kritik listu New York Times.

Ačkoliv je Mary Rosezla Bellard Ledetová, jak zní její celé občanské jméno, rodačka z domova tohoto klasického kreolského stylu, tedy z Louisiany, cestu si k němu našla až v dospělosti, kdy se na akordeon začala učit pod vlivem svého manžela Morrise a první koncerty absolvovala s jeho kapelou.

"Na svoje jméno" vstoupila na profesionální zydeco scénu v roce 1994 debutovým albem Sweet Brown Sugar, které produkoval respektovaný veterán tohoto stylu Mike Lachney alias DJ Bad Weather. Pozici v zydeco kruzích jí samozřejmě usnadnilo pohlaví – tento styl se může pochlubit jen hrstkou ženských představitelek.

A tak šikovných akordeonistek, výborných zpěvaček a navíc talentovaných autorek píšících velkou část repertoáru v rodné kreolštině je na hudební scéně doslova jako šafránu. Není divu, že z Rosie Ledetové zůstali paf nejen odborníci, kteří ji od 90. let průběžně častují nejrůznějšími oceněními, ale i návštěvníci prestižních přehlídek v čele s tou nejslavnější, New Orleans Jazz & Heritage Festivalem.

Wanda Johnson

Wanda Johnsonová

Ze Spojených států přijede i zpěvačka Wanda Johnsonová, která je z několikerého koncertování (mj. i na podzimním šumperském Blues Alive v roce 2008) českému publiku dobře známá. Na hudební scéně se pohybuje od začátku 90. let a nespokojuje se jako řada jejích kolegyň pouze s kopírováním vzorů prostřednictvím interpretace bluesových a soulových standardů, nýbrž jde "s kůží na trh" i jako autorka svých písní.

V Šumperku vystoupí Wanda Johnsonová v rámci svého evropského turné, které podniká s kapelou svého hlavního uměleckého partnera, pianisty Garyho Erwina, říkajícího si Shrimp City Slim. I když bývá přirovnávána na jedné straně třeba k Irmě Thomasové, na straně druhé k Norah Jonesové, její projev je zcela osobitý a recenzenti jejího vystoupení na Chicago Blues Festivalu v roce 2007 ji označili za největší překvapení této klíčové události bluesové scény.

Bohatou a kvalitní slovenskou scénu bude zastupovat zpěvačka Jana Ružičková se skupinou Cross The Line. Jedinou Češkou na festivalu bude bílinská zpěvačka Petra Börnerová, která představí svoje akustické duo s kytaristou Tomášem Bobrovniczkým, které je "vedlejším produktem" šíře obsazeného Petra Börnerová Bandu.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Andělé letos roztáhli křídla nad legendami. A zcela právem

Vladimír Merta s kytarou a cenou Anděl

Kolektivní rozhodnutí České hudební akademie budí sympatie. Dostalo se téměř na každého. Ceny Anděl jsou po jedné...

GLOSA: Aznavourově návratu nechybělo skoro nic, leda titulky

Charles Aznavour v pražském Kongresovém centru (16. března 2018)

Charles Aznavour a jeho kapela v pátek večer v pražském Kongresovém centru nabídli půldruhé hodiny bravurně odehrané a...

Jak dopadnou Andělé? Tak či onak přistanou v dobrých rukách

Kapela J.A.R.

Už v úterý večer se dozvíme, kdo z tuzemských hudebníků se bude těšit ze zlaté sošky, jež se udělují jako ceny Anděl....

Najdete na iDNES.cz