Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ebenové vysoko posazenou laťku neshodili

  0:01aktualizováno  0:01
Biografie Bratrů Ebenů, vztahující se k minulému albu Já na tom dělám a dodnes umístěná na jejich oficiálních webových stránkách, končí větou: "Další deska prý vyjde dřív než za sedm let." To skupina dodržela. Novinka Chlebíčky je na světě o rok dříve.

Bratři Ebenové | foto: David PortMF DNES

To samozřejmě neznamená, že by se Bratři Ebenové oněch šest let hudbě nevěnovali. Během onoho půltuctu let ostatně stihli vydat i živé DVD, potvrzující jejich koncertní formu.

Nedá se říci, že by nové album mělo silnou jednotící linii, nepovažujeme-li za ni jasný autorský rukopis Marka Ebena, zavedený sound kapely, kterou kromě tří bratrů tvoří zástupci české muzikantské špičky se svým nenápadným mistrovstvím, a nepřeslechnutelné decentní producentské vedení kytaristy Pavla Skály. Přesto lze na Chebíčcích nalézt dva okruhy, které alespoň typově některé písně spojují.

V první řadě je to vyjádření pocitu ubíhavosti času, spojeného jistě s věkem, který se v různých rovinách a s rozdílnými pointami (či bez nich) prolíná písněmi To nic, Houpám se, XL, z určitého úhlu pohledu i Někdo klepe, ale nejvýrazněji titulní a zároveň úvodní písní alba.

Samo slovo "chlebíček" je vlastně otřesné a snad nikomu jinému by jako téma písně, natož název desky nemohlo projít. Marek Eben však tuto ryze českou "gastronomickou" specialitu, tolik příznačnou pro "tu vůni, ten parfém zasedaček", pojednal jako skvělou metaforu, jako "svědky zašlých věků", vypovídající o tom, že "zažili jsme hodně a pamatujem hodně."

Druhou linií, tentokrát spíše výrazovou než tematickou, a posluchači Bratrů Ebenů vždy vítanou, jsou písně ironické. Marek Eben se prezentuje, jak známo, jako úzkostlivý gentleman, a tak ani jeho šlehy obvykle nepřekračují laťku takzvaného laskavého humoru, a to i v případě, kdy si pro rýpnutí do politické scény zvolí drsnější textovou i pěveckou stylizaci jako v písničce Zprava dobrý.

Totéž platí o výsměchu národním ikonám (za kterou je ostatně sám leckým - a nejspíš hodně proti své vůli - považován) v Pomníku nebo hravém duetu s Jaroslavou Kretschmerovou Houston, parodujícím rozhovory manželů před delším odloučením.

Jedna píseň však z tohoto laskavého ladění poměrně výrazně vybočuje, a to Folkloreček. Už samotný refrén "Nejvíc mě ten folkloreček dojímá/když se hraje elektricky s bicíma" zcela jednoznačně napovídá, kdo je v ohnisku Ebenovy nebývale tvrdé satiry. Zatímco údajně v souvislosti s podobně parodickou Trampskou z minulého alba vzkázal Marku Ebenovi Jan Nedvěd, že se nezlobí, uvidíme, jakým způsobem hozenou rukavici zvedne Čechomor.

Chlebíčky přinášejí do repertoáru Bratrů Ebenů nepochybně řadu slibných nových koncertních čísel, některé písně možná zůstanou oslyšeny - tak je tomu ostatně se všemi alby všech interpretů. Ebenové však bezesporu udrželi svou laťku neshozenu. Nic jiného se ani nečekalo.

BRATŘI EBENOVÉ - Chlebíčky
Sony BMG, délka 43:56 minut, doporučená cena 265 korun.
Hodnocení: 80 %

Autor:



Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...



Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Brooklynští Grizzly Bear se probrali ze zimního spánku a nabarvili trosky

Newyorská kapela Grizzly Bear vystoupí poprvé v České republice

Poprvé se u nás objeví kapela Grizzly Bear. Parta z newyorského Brooklynu, která kombinuje rock s vokálním harmoniemi,...

Na Soundtracku zahrají i hudbu z Kingdom Come. K mání byly lístky se slevou

Tvůrci hry Kingdom Come: Deliverance vrátili areálu jeho středověkou podobu,...

Kingdom Come: Deliverance, tedy česká počítačová hra roku, která zaujala i v zahraničí, se na festivalu Soundtrack...

Zemřela královna soulu, legendární zpěvačka Aretha Franklinová

Aretha Franklinová v roce 1973

Ve věku 76 let zemřela americká soulová zpěvačka Aretha Franklinová. Umělkyně označovaná za "královnu soulu" trpěla...

Najdete na iDNES.cz