Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ebenové vysoko posazenou laťku neshodili

  0:01aktualizováno  0:01
Biografie Bratrů Ebenů, vztahující se k minulému albu Já na tom dělám a dodnes umístěná na jejich oficiálních webových stránkách, končí větou: "Další deska prý vyjde dřív než za sedm let." To skupina dodržela. Novinka Chlebíčky je na světě o rok dříve.

Bratři Ebenové | foto: David PortMF DNES

To samozřejmě neznamená, že by se Bratři Ebenové oněch šest let hudbě nevěnovali. Během onoho půltuctu let ostatně stihli vydat i živé DVD, potvrzující jejich koncertní formu.

Nedá se říci, že by nové album mělo silnou jednotící linii, nepovažujeme-li za ni jasný autorský rukopis Marka Ebena, zavedený sound kapely, kterou kromě tří bratrů tvoří zástupci české muzikantské špičky se svým nenápadným mistrovstvím, a nepřeslechnutelné decentní producentské vedení kytaristy Pavla Skály. Přesto lze na Chebíčcích nalézt dva okruhy, které alespoň typově některé písně spojují.

V první řadě je to vyjádření pocitu ubíhavosti času, spojeného jistě s věkem, který se v různých rovinách a s rozdílnými pointami (či bez nich) prolíná písněmi To nic, Houpám se, XL, z určitého úhlu pohledu i Někdo klepe, ale nejvýrazněji titulní a zároveň úvodní písní alba.

Samo slovo "chlebíček" je vlastně otřesné a snad nikomu jinému by jako téma písně, natož název desky nemohlo projít. Marek Eben však tuto ryze českou "gastronomickou" specialitu, tolik příznačnou pro "tu vůni, ten parfém zasedaček", pojednal jako skvělou metaforu, jako "svědky zašlých věků", vypovídající o tom, že "zažili jsme hodně a pamatujem hodně."

Druhou linií, tentokrát spíše výrazovou než tematickou, a posluchači Bratrů Ebenů vždy vítanou, jsou písně ironické. Marek Eben se prezentuje, jak známo, jako úzkostlivý gentleman, a tak ani jeho šlehy obvykle nepřekračují laťku takzvaného laskavého humoru, a to i v případě, kdy si pro rýpnutí do politické scény zvolí drsnější textovou i pěveckou stylizaci jako v písničce Zprava dobrý.

Totéž platí o výsměchu národním ikonám (za kterou je ostatně sám leckým - a nejspíš hodně proti své vůli - považován) v Pomníku nebo hravém duetu s Jaroslavou Kretschmerovou Houston, parodujícím rozhovory manželů před delším odloučením.

Jedna píseň však z tohoto laskavého ladění poměrně výrazně vybočuje, a to Folkloreček. Už samotný refrén "Nejvíc mě ten folkloreček dojímá/když se hraje elektricky s bicíma" zcela jednoznačně napovídá, kdo je v ohnisku Ebenovy nebývale tvrdé satiry. Zatímco údajně v souvislosti s podobně parodickou Trampskou z minulého alba vzkázal Marku Ebenovi Jan Nedvěd, že se nezlobí, uvidíme, jakým způsobem hozenou rukavici zvedne Čechomor.

Chlebíčky přinášejí do repertoáru Bratrů Ebenů nepochybně řadu slibných nových koncertních čísel, některé písně možná zůstanou oslyšeny - tak je tomu ostatně se všemi alby všech interpretů. Ebenové však bezesporu udrželi svou laťku neshozenu. Nic jiného se ani nečekalo.

BRATŘI EBENOVÉ - Chlebíčky
Sony BMG, délka 43:56 minut, doporučená cena 265 korun.
Hodnocení: 80 %

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Teorie velkého třesku má novou tvář, představí se Sheldonův bratr

Jerry O'Connell v seriálu Miliardy

Fanoušci seriálu Teorie velkého třesku konečně uvidí, jak vypadá George Cooper Jr., bratr hlavního hrdiny Sheldona...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Andělé letos roztáhli křídla nad legendami. A zcela právem

Vladimír Merta s kytarou a cenou Anděl

Kolektivní rozhodnutí České hudební akademie budí sympatie. Dostalo se téměř na každého. Ceny Anděl jsou po jedné...

GLOSA: Ruský orchestr ukázal mosty mezi Evropou a východní říší

Dirigent Valerij Gergijev a Orchestr Mariinského divadla na koncertě v Obecním...

Do Prahy přijel po delší době Orchestr Mariinského divadla z Petrohradu se svým hvězdným šéfem Valerijem Gergijevem....

Ben Howard zahraje poprvé v Česku. Ovlivnil ho Bob Dylan i Joni Mitchellová

Anglický písničkář Ben Howard

Minulý týden anglický písničkář Ben Howard potěšil fanoušky krátkým videem, ve kterém po téměř čtyřech letech láká na...

Najdete na iDNES.cz