Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

E. T. - Mimozemšťan: Návrat po dvaceti letech

  8:45aktualizováno  8:45
"E. T. phone home." Kdyby existovala hitparáda nejoblíbenějších filmových výroků, figurovalo by zoufalé volání ztraceného mimozemšťana na jednom z prvních míst. Letos na jaře oslavuje jeden z nejošklivějších a zároveň nejsympatičtějších filmových hrdinů dvacáté narozeniny. A vrací se do kin.

Rok 1982 byl plný filmů, které dodneška nezapadly: téměř neznámý britský herec Ben Kingsley si zahrál Gándhího v historickém velkofilmu, Meryl Streepová sebrala Magdě Vášáryové hlavní roli v Sophiině volbě, na cestu pomsty poprvé vyrazil Sylvester Stallone jako Rambo, z Dustina Hoffmana se stala sympatická Tootsie, svářečka Alex zatančila Flashdance a ve filmu Blade Runner honil detektiv Rick Deckard v podání Harrisona Forda lidské klony v Los Angeles.

Ale nad všemi hrdiny a hrdinkami u diváků jasně zvítězil ošklivý vrásčitý mimozemšťan, který se tak strašně chtěl vrátit domů. Už po prvních pár týdnech promítání bylo jasné, že režisér Steven Spielberg pod názvem E. T. - Mimozemšťan natočil trhák.

E. T. - Mimozemšťan
USA, 1982/2002

Režie Steven Spielberg

Scénář

Melissa Mathisonová
Kamera Allen Daviau
Hudba John Williams
Hrají Dee Wallaceová, Henry Thomas, Robert MacNaughton, Drew Barrymoreová, Peter Coyote, K.C. Martel, Seab Frye ad.
Žánr Sci-fi
Původní název E.T. the Extra-Terrestrial
Délka 120 minut

Premiéry

Kina 28. března 2002
Pro generaci dnešních třicátníků znamená dodneška tento snímek jednoznačně nejoblíbenější dětský film. Rodinná pohádka o přátelství mimozemšťana a desetiletého chlapce do dnešního dne na celém světě vydělala 705 milionů dolarů. Po jedenáct let se tento snímek držel v čele nejúspěšnějších filmů vůbec a teprve v roce 1993 ho v návštěvnosti porazil Jurský park stejného režiséra.

Steven Spielberg po celá ta léta tvrdošíjně odmítal natočil pokračování filmu, o kterém dodneška mluví jako o svém splněném dětském snu. K dvacátým narozeninám však dal svému E. T. dáreček: obnovenou premiéru filmu ve vylepšené digitalizované verzi s přidanými scénami, které tehdy nebylo možné kvůli technické nedostatečnosti použít. Amerika ji uvidí 22. března, my o šest dnů později.

Dvacet let slávy

Při slavnostní obnovené premiéře zasednou v hledišti trochu jiní lidé, než kteří před dvaceti lety E. T. natočili.

Steven Spielberg měl už počátkem 80. let, než natočil E. T. - Mimozemšťana, pověst mimořádně úspěšného režiséra. Měl za sebou extrémně divácky oblíbené Čelisti s nominací na Oscara za nejlepší film, Blízká setkání třetího druhu, za něž byl poprvé nominován jako režisér, a první díl Indiana Jonese, Dobyvatele ztracené archy. V průběhu dvou desetiletí takových trháků na jeho kontě toho přibylo ještě víc včetně dvou dílů Jurského parku a dalších dvou Indiana Jonesů.

Po fenomenálním úspěchu E. T. - Mimozemšťana mu však začalo vadit, že se o něm mluví jenom jako o komerčně úspěšném tvůrci, a začal točit i ambicióznější filmy. Tato linie jeho tvorby vyvrcholila v roce 1993 vysněným Schindlerovým seznamem, za který dostal sedm Oscarů včetně toho za režii. Pověst režiséra umělecky náročných snímků potvrdil dramatem Zachraňte vojína Ryana. Dnes patří k nejúspěšnějším, a hlavně nejvlivnějším lidem Hollywoodu.

Scenáristce Melisse Mathissonové v době, kdy psala scénář k E. T., nebylo ještě třicet let a chodila s hercem Harrisonem Fordem. Vzali se a téměř celou dobu bylo jejich manželství považováno za jedno z nejstabilnějších v Hollywoodu. Předloni na podzim však oznámili, že se rozcházejí. Melissa teď žije sama s dvěma dětmi a angažuje se v hnutí za osvobození Tibetu. Třeba se sejde se svým bývalým manželem na obnovené premiéře E. T. - Mimozemšťana, protože Ford hrál v tomto filmu epizodní roli, i když už byl v roce 1982 slavným hercem. Jeho štěk se nakonec do filmu ani nedostal, ale teď by se měl možná zase vrátit.

Dětská sláva trvá

Chlapeček v červené mikině s kapucou, který tak usilovně šlapal na kole, aby zachránil E. T. před agenty FBI, se jmenuje Henry Thomas. Tehdy mu bylo jedenáct a po dvaceti letech má na svém kontě dalších třicet rolí. Například ve Formanově Valmontovi, kde hrál mladého Dancenyho, který na konci zabije titulní postavu, nebo v Legendě o vášni. Sám však přiznává, že nenadálý úspěch E. T. mu cestu k herectví spíš znesnadnil. Aby totiž příliš nepropadl slávě, přijímal role v nízkorozpočtových a nezávislých filmech. S jedním takovým se před čtyřmi lety dostal i na karlovarský festival. Všichni, kteří se tam s ním tehdy setkali, mluví o tom, že působil plachým a nenápadným dojmem.

Opačný přístup ke slávě zvolila tehdy sedmiletá Drew Barrymoreová, která hrála malou Gertie. Tu totiž úspěch tak pobláznil, že se ve třinácti musela léčit ze závislosti na alkoholu a celé dospívání strávila bojem s kokainem. Teď je sice jednou z nejvyhledávanějších hereček Hollywoodu, ale problémy ji pronásledují dál. V loňském roce se rozvedla po šesti měsících manželství s komikem Tomem Greenem. Poprvé se vdávala jako devatenáctiletá a ani toto manželství nepřežilo rok. Jediný, kdo se za těch dvacet let určitě nijak nezměnil, je E. T.

Miláček dětí i dospělých

E. T. nemá vlastně jméno, ta zkratka znamená v angličtině prostě Mimozemšťan (E.T. the Extra-Terrestrial). Ani scenáristka Melissa Mathisonová, ani režisér Steven Spielberg nikdy neprozradili, odkud E. T. pocházel nebo jakého byl pohlaví. Můžeme se jen dohadovat, že to byl pravděpodobně dospělý jedinec, přestože na Zemi se skamarádil s dětmi a dospělých, kteří se ho snažili chytit a použít k vědeckým účelům, se bál.

Výtvarník Carlo Rimbaldi ho udělal spíš ošklivého, ale jeho podoba je propracována do nejmenších detailů a jeho mimika dodnes dojímá. Dnes, ve věku počítačové animace, je dojemný i způsob, jakým jej režisér Spielberg a trikaři ve studiu Georgese Lukase oživili - v celkových záběrech jeho kostým oblékali liliputáni, v detailech se pracovalo s loutkou. Hlas mimozemšťanovi propůjčila Debra Wingerová.

Už po několika týdnech promítání bylo jasné, že se s diváky při pohledu na vrásčitou postavičku něco děje, protože vzali kina útokem. Plyšoví E. T. v brzké době zaplavili díky obchodní obratnosti Stevena Spielberga dětské pokojíky po celém světě. Stranou celosvětového běsnění nezůstala ani Americká filmová akademie, která film nominovala na devět Oscarů včetně těch nejprestižnějších za nejlepší film a za režii. Jenomže většinu ocenění v hlavních kategoriích získala velkolepá historická freska Gándhí Richarda Attenborougha, takže na Mimozemšťana nakonec zbyli Oscaři jen čtyři - za zvuk, zvukové efekty, zvláštní efekty a filmovou hudbu.

Divákům na celém světě však byl počet Oscarů zřejmě lhostejný. Jednoduchý příběh je oslovil svým humorem i napětím, tajemstvím, které se nesnaží za každou cenu vysvětlit, a hlavně tím, jak volá po harmonii a přátelství.

E. T. bude všude

Při znovuuvedení E. T. - Mimozemšťana do kin se Steven Spielberg nechal inspirovat tím, co udělal jeho dávný kamarád George Lucas před pěti lety se svými Hvězdnými válkami. Také je znovu uvedl v roce jejich dvacátého výročí a sklidil s nimi velký úspěch.

E. T. se však vrací notně oprášený. Spielberg nechal počítačově upravit některé nepoužité scény. Jednou z nich je, jak se Elliot s E. T. koupou ve vaně. Na počítači je nově upravena i původní, Oscarem oceněná hudba. Ve filmu bude i několik dalších menších zásahů: agenti FBI přišli o své zbraně, kterými k smrti vystrašili malého Elliota, protože režisér řekl, že na malé děti se pistolemi mířit nebude. Slovo teroristi, které použije Elliotova matka, když vidí děti řítící se ulicemi na kolech, nahradí nadávka, která nevzbuzuje po 11. září 2001 takové asociace.

Film bude samozřejmě doprovázet obrovská reklamní kampaň, takže se můžeme těšit, že vrásčitý ustaraný obličejík s velkýma očima na nás za chvíli bude zírat odevšad. A další generace dětí si bude ve školách hrát na „E. T. volá domů“.

Henry Thomas dvacet let bojuje se slávou, ke které přišel jako jedenáctiletý. Hraje proto hlavně v nezávislých filmech.

Spielberg a E. T. v roce 1982.

Komu dá roli? Krále Artuše už ztvárnili například Richard Harris a Nigel Terry. Komu tuto postavu svěří Steven Spielberg, se zatím neví.

Drew Barrymoreová se od svých sedmi let vyrovnává s úspěchem, který jí role ve filmu E. T. přinesla.

Drew Barrymoreová se od svých sedmi let vyrovnává s úspěchem, který jí role ve filmu E. T. přinesla.

E. T. - Mimozemšťan.

Henry Thomas (na snímku v červené mikině) dvacet let bojuje se slávou, ke které přišel jako jedenáctiletý. Hraje proto hlavně v nezávislých filmech.

E. T. - Mimozemšťan.

Fotografie z filmu E.T. - Mimozemšťan.

Fotografie z filmu E.T. - Mimozemšťan.

Fotografie z filmu E.T. - Mimozemšťan.

Fotografie z filmu E.T. - Mimozemšťan.

Fotografie z filmu E.T. - Mimozemšťan.

Fotografie z filmu E.T. - Mimozemšťan.

Fotografie z filmu E.T. - Mimozemšťan.

Fotografie z filmu E.T. - Mimozemšťan.

Fotografie z filmu E.T. - Mimozemšťan.

Fotografie z filmu E.T. - Mimozemšťan.

Fotografie z filmu E.T. - Mimozemšťan.

Fotografie z filmu E.T. - Mimozemšťan.

Fotografie z filmu E.T. - Mimozemšťan.

Fotografie z filmu E.T. - Mimozemšťan.

Fotografie z filmu E.T. - Mimozemšťan.

Autor:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Adam Mišík ve filmu Bajkeři
Bajkeři nalákali přes 46 tisíc diváků a sesadili severského Sněhuláka

Nejvíce lidí přilákala o víkendu do tuzemských kin novinka, česká komedie Bajkeři od režiséra Martina Koppa. Film vidělo přes 46 tisíc diváků, na vstupenkách...  celý článek

Upoutávka k seriálu Až po uši 2
VIDEO: Hřebejkův seriál Až po uši 2 se vydá na horské svahy

Všichni se hledají – a občas se najdou v cizí posteli, prozrazuje druhá série komediálního seriálu Jana Hřebejka Až po uši, který nasadí HBO 12. listopadu....  celý článek

Jennifer Lawrence ve filmu matka!
RECENZE: Hororová matka! vyvolá spíše dojem chaosu než děsu

Už od dob, kdy v roce 2000 vznikalo jeho Rekviem za sen, hledá Darren Aronofsky inspiraci v hlubinách podvědomí, kde se stýká strach s nepřiznanými touhami.  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.