E.L. Doctorow

E.L. Doctorow - Praha (3. června 2007) | foto: Jiří Koťátko, MF DNES

E.L. Doctorow mezi českými fanoušky omládl

Do české metropole přijel jeden z nejslavnějších amerických autorů současnosti, Edgar Lawrence Doctorow (1931), autor románu Ragtime, který úspěšně zfilmoval Miloš Forman. Je to jeho druhá návštěva za posledních deset let.

Předtím tu byl roku 1997, rovněž na pozvání Festivalu spisovatelů Praha, jehož sedmnáctý ročník včera v divadle Minor otevřela diskuse nazvaná Nenásilím proti terorismu.

"George W. Bush? Pro toho opravdu nemám žádnou radu – on totiž žádným radám nenaslouchá, natolik je přesvědčený o své neomylnosti," řekl Doctorow při rozhovoru pro MF DNES – prvním, který po svém příjezdu poskytl.

Své rozčarování ze stávajícího amerického prezidenta, ale i z "opodstatněných" válek a intervencí spisovatel nijak neskrýval. Ostatně jako metaforu současnosti lze číst Doctorowův poslední, cenami ověnčený román Pochod k moři, který vyjde na podzim česky.

Vypráví o zkázonosném tažení unionistického generála Shermana na konci americké občanské války, kdy se svou šedesátitisícovou armádou vypálil šedesátimílový pruh země.

V osobním kontaktu působí Doctorow nenápadně až křehce – mluví tiše, téměř neslyšně, bez dramatických gest a jen vzácně zvýší hlas. Byla na něm vidět únava, která však opadla, když vstoupil mezi své četné fanoušky, kteří ho uvítali potleskem.

Ve světlém oblečení si to najednou vykračoval jako dvacetiletý mladík.
Nedočkavý had Doctorowových příznivců stepoval před pražským anglickým knihkupectvím Big Ben Bookshop už dobrou půlhodinu před začátkem akce. Nebyl to ideální čas pro sběratele podpisů, nepříjemně poprchávalo a vzhledem ke stísněným prostorám obchodu museli lidé zůstat venku, než na ně dojde řada.

Někteří projevili obavy, zda je do knihkupectví pustí, když mají knížku jen v češtině. Samozřejmě, že je pustili. Starší paní ostýchavě vytáhla z igelitky vydání Ragtimu za 99 korun a poměřovala ho se sousedkou, kterou anglická verze přišla čtyřikrát víc.

"Nechtěla bych tam konkrétní jméno. Napište tam věnování: pro všechny budoucí čtenáře. Tak si ji bude moci přečíst více lidí a nikoho to nebude mrzet," vysvětlovala pak autorovi. Objevili se tu nadšenci, kteří vlastnili snad všechny Doctorowovy knížky stejně jako ti, kteří si pro podpis přišli jen s bílou kartičkou či pohlednicí.

Nemenší zájem byl o autogram dalšího slavného amerického spisovatele na festivalu, básníka Garyho Snydera, souputníka beatníků a nositele Pulitzerovy ceny, jenž od svých fanoušků dostal několik dárků. Ředitel Festivalu spisovatelů Michael March si pak spokojeně mnul ruce: "Není to fantastické? Ti nejlepší z americké literatury vedle sebe v Praze."