Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dzurkova technika je neopakovatelná

  8:09aktualizováno  8:09
Brno - Panny Marie, cikánské hudebníky, rozjivené děti, výjevy z kočovného života v křiklavých barvách a vytvořené pomocí skelné tříště. Takové výjevy se objevují na obrazech výtvarníka Rudolfa Dzurka, jehož výstavu otevřelo Muzeum romské kultury v Brně. "Jedná se o první retrospektivní výstavu muzea a zároveň o největší Dzurkův projekt," uvedla ředitelka muzea Ilona Lázničková.Samouk Dzurko představuje sto osm obrazů. "Vznikají lepením skleněné tříště na sklo, což dovoluje vytvářet i reliéfy," poznamenal kurátor Tomáš Šenkyřík.
Podívejte se na fotografie.

Jak dodal, technika je Dzurkovým výrobním tajemstvím a rozbité obrazy umí opravit znova jen autor sám. K obrazům se v prostorách muzea přidávají pískovcové plastiky, loutky a dřevořezby.

Muzeum výstavu uspořádalo při příležitosti autorových šedesátin. Exponáty zapůjčilo na akci i několik galerií a soukromých sběratelů. Výstava Rudolfa Dzurka je třetím a největším projektem Muzea romské kultury. "Nechceme představovat jen výtvarníky, plánujeme fotografické výstavy či kolekce trojrozměrných předmětů," vysvětlila vedoucí odborného oddělení Irena Reichová. Jak dodala Lázničková, velice cennými materiály jsou buď amatérské fotografie či dokumentární snímky. "Mají neuvěřitelnou etnografickou hodnotu," poznamenala.

Kromě velkých výstav se dokončují práce na dalších projektech. Mezi nejzajímavější patří akce s pracovním názvem Kořeny. "Jde o sběr pamětí romských žen, které se narodily před rokem 1930," popsala Lázničková. Jak Romy vidí majoritní společnost je pak téma dalšího projektu, na kterém muzeum spolupracuje s americkými příznivci.

Muzeum, které je přístupné teprve půl roku, si našlo své návštěvníky. "Nejvíce nás však těší, že zaujalo i samotné Romy, hlavně děti, ale rodiče zase plní besedy. Nadále bychom se chtěli zaměřovat na studenty, kteří jsou častými návštěvníky," dodala tisková mluvčí a vedoucí výtvarných dílen Veronika Rycková. Ta také na červen připravila tři pořady Kolo štěstí, kde si budou moci zájemci odzkoušet techniku Rudolfa Dzurka.

Výstava Rudolfa Dzurka je třetím a největším projektem Muzea romské kultury

Výstava Rudolfa Dzurka je třetím a největším projektem brněnského Muzea romské kultury

Autoři:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

TRAILERY ROKU: Nejvíc lákalo strašení a filmy dětem nepřístupné

Trailer To

Trailery leckdy předznamenávají úspěch avizovaného filmu. V krátkém přehledu jsme vybrali upoutávky, které v uplynulém...

V 93 letech zemřela Luba Skořepová, herečka zkoumající záhady přírody

Luba Skořepová

Ve věku 93 let zemřela herečka Luba Skořepová. Hrála v Národním divadle, desítky postav vytvořila i v televizních...

Zemřela Eva Gorčicová, hlas známý z Dallasu či Star Treku

Eva Gorčicová v muzikálu Charleyova teta v Městském divadle Brno

V úterý 22. prosince odešla další z hereček Městského divadla Brno, pětašedesátiletá Eva Gorčicová. Talentovaná...

Najdete na iDNES.cz