GLOSA: Svatá Ludmila dějiny nepřepsala, ale přesto potěšila

  17:55aktualizováno  17:55
Provedení Dvořákova oratoria Svatá Ludmila na Dvořákově Praze nebylo jen obyčejným koncertem. Festival ho od počátku prezentoval k výročí republiky jako velkolepou, ba téměř historickou událost. To se může někdy vymstít.

Ve skladbě, kterou Dvořák vytvořil na objednávku z Anglie, zpracoval příběh Ludmily, manželky Bořivoje I. a babičky svatého Václava. Pohanská kněžna po setkání s poustevníkem Ivanem přijme novou víru, a stejně tak učiní Bořivoj a lid. Oratorium, k němuž text napsal Jaroslav Vrchlický, končí velkolepou scénu křtu, apoteózou víry i národa.

Kvůli interpretačním nárokům se skladba neprovádí příliš často, a Dvořákova Praha z ní proto udělala jakýsi středobod letošního ročníku. Sobotní koncert byl přenášen na plátno umístěné před Rudolfinem, kde běžel už od odpoledne doprovodný program. K vlastnímu provedení se pak venku připojily další české sbory. Jak fungovala souhra, nešlo z vnitřku budovy posoudit. Koncert živě vysílala Česká televize, dokonce i přes internet.

Tedy vskutku marketingová událost. Naštěstí to nebylo mnoho povyku pro umělecké nic. Dirigentu Jakubovi Hrůšovi a České filharmonii se provedení podařilo celkově vzato lépe než úvodní Dvořákova kantáta Svatební košile.

Dílo zaznělo v nekrácené verzi, takže skončilo až před půlnocí, nicméně celý aparát, sestávající z orchestru a Pražského filharmonického sboru zněl při vší grandióznosti projasněně, vzdušně a s lehkostí, která nenechávala nikoho na pochybách, že Dvořák tu vzdává hold anglické oratorní tradici, reprezentované především barokním velikánem Händelem. Byl to ten šťastný případ, kdy i při sebedelší skladbě člověk čeká na každý další takt a neříká si, ať už to skončí.

Fotogalerie

Svým dílem k tomu přispěli i sólisté. Sopranistce Kateřině Kněžíkové se velmi dařilo v partu Ludmily. V porovnání s dívkou ve Svatebních košilích jí Ludmila sedí lépe, krásně se rozezpívala, hlas se rozvinul do krásy, plnosti a lesku, navíc zřetelně vyslovovala a celé její podání bylo živé a svěží.

Tenorista Richard Samek v roli Bořivoje měl sice, zvláště v árii v druhé části, chvilky, kdy jeho příjemně zbarvený hlas narážel na limity a člověk si říkal, že se už už zlomí. Nakonec se tak naštěstí nestalo. Slovenský basista Jozef Benci má pro poustevníka Ivana patřičně profondní, znělý bas, pouze ho příliš „tahá“ zespoda, takže to ve výsledku neznělo tak přirozeně, jak by mělo. Také občas šidil slova, jakkoli Vrchlického text není snadný ani pro Čechy.

Překvapením byla slovenská mezzosopranistka Alena Kropáčková, která zpívala Ludmilinu družku Svatavu. Její osobitě zbarvený, v hloubkách bohatý hlas je velmi atraktivní. Škoda, že v závěru jí doslova „odešel“ a i když se dirigent snažil maximálně ztišit orchestr, nepomohlo to, takže pěvkyně vlastně jen otvírala ústa. Menší part rolníka dobře zazpíval tenorista Ondřej Koplík. Vlastně to bylo sympatické gesto, k výročí republiky obsadit Čechy a Slováky. Ostatně na úvod zazněla i někdejší československá hymna.

Suma sumárum: Událost přepisující dějiny dvořákovské interpretace to nebyla, důstojné provedení však – přes některé výtky k sólům - ano.


Nejčtenější

Zemřel Stan Lee, spolutvůrce komiksového světa značky Marvel

Fanoušci vzpomínají na Stana Lee u jeho hvězdy na chodníku slávy v Hollywoodu....

Ve věku 95 let zemřela legenda komiksu Stan Lee, který byl spolutvůrcem proslulé značky Marvel. O smrti muže, který se...

PRVNÍ DOJMY: Vy jste ti od Pohlreicha? Startuje pořad Ano, šéfová!

Moderátoři pořadu Ano, šéfová!

I kdyby se přetrhli, Jitka Pagana a její syn Santo, kteří v pořadu Ano, šéfová! převzali štafetu Zdeňka Pohlreicha v...

Jak to, že jsou Češi tak vysocí? divil se Michael Caine při natáčení Žižky

Michael Caine při natáčení českého filmu Jan Žižka

Oscarový herec Michael Caine si už odehrál svůj part ve snímku Jan Žižka. V chystaném filmu Petra Jákla se anglická...

RECENZE: Rédl je jako Rudý kapitán. Čili přehnaná estébácká kovbojka

Záběr ze seriálu Rédl

Kam se hrabe slavná Chobotnice z mafiánské Sicílie na čtyřdílný thriller z naší historie, jenž pod jménem titulního...

V 87 letech zemřel herec Rolf Hoppe, král z Tří oříšků pro Popelku

Německý filmový a divadelní herec Rolf Hoppe, českým divákům je znám především...

Ve věku 87 let zemřel německý filmový a divadelní herec Rolf Hoppe. Divákům v Česku je znám díky roli krále v pohádce...

Další z rubriky

Karel Gott zahájí příští rok v červenci festival Benátská! s Impulsem

Karel Gott 12. června 2018 v pražské O2 areně

Úvodní den přehlídky Benátská! s Impulsem bude patřit oslavě osmdesátých narozenin Karla Gotta. Čtvrteční program...

Pražské jaro zahájí orchestr, který po válce utvořili vysídlení Němci

Dirigent Jakub Hrůša

Pražské jaro 2019 otevřou Bamberští symfonikové se svým českým šéfem Jakubem Hrůšou. Jejich provedení Smetanovy Mé...

Hudební ceny iDNES.cz: vyberte nejoblíbenější zpěvačku, zpěváka a kapelu

Ilustrační snímek

Anketa popularity Český slavík se letos neuskuteční. I nadále však chceme vědět, kdo se těší přízni fanoušků,...

Najdete na iDNES.cz