Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dvořákova Nelahozeves pokračuje sérií klavírních koncertů

  16:30aktualizováno  16:30
- Festival vážné hudby Dvořákova Nelahozeves, který odstartoval 3. 7., letos pokračuje už svým osmačtyřicátým ročníkem. Ani letos není nouze o hvězdné interprety. Asi největší událostí letošního ročníku však bude vystoupení sopranistky Renée Fleming, která výtěžek koncertu věnuje Mezinárodní společnosti Antonína Dvořák. Ta obnos použije na opravu rodného domu skladatele, jenž zde před sto padesáti osmi lety přišel na svět.

Na letošní Dvořákově Nelahozevsi již například vystoupil dirigent Josef Suk se svým komorním orchestrem a zahrál Dvořákovu Serenádu pro smyčce E Dur. Zazněla zde také třeba  Beethovenova Mše C Dur v podání Komorního orchestru členů Symfonického orchestru Českého rozhlasu.

Od 19.7. v Nelahozevsi  probíhá až do konce měsíce série klavírních koncertů, na nichž své umění předvedou Pamela Paul, Joseph Banowetz, Neil Crossland, Adam Wodnicki, Boaz Sharon a Yves Henry. Celou hudební událost uzavře 5. 9. Trio Bohuslava Martinů Dvořákovým Triem g moll, opus 26.

Hudební festival vlastně pokračuje teprve šestým ročníkem. Ovšem sedmačtyřicet let před tím zde každoročně u příležitosti narození geniálního skladatele pořádala Společnost Antonína Dvořáka svá matiné. Posléze došlo ke sporu mezi pořadateli těchto dostaveníček a pořadateli dvouměsíčních hudebních slavností o název Dvořákova Nelahozeves.

Celá ta diskuse skončila velmi přínosně pro obě strany. Dohodli jsem se, že společnost nám přepustí název a my se na oplátku budeme starat o jejich každoroční matiné a budeme používat společný název Dvořákova Nelahozeves," vysvětluje Milan Svoboda z Mezinárodní společnosti Antonína Dvořáka a Společnosti pro českou hudbu.

Kromě samotného festivalu a rekonstrukce Dvořákova domu si společnost vzala za úkol celkově pečovat o dědictví Antonína Dvořáka. Letos na podzim se například od Evropské unie pokusí získat grant na digitalizaci Dvořákových manuskriptů. Na podzim by zase měla být za pomoci společnosti před pražským Rudolfinem odhalena Dvořákova socha.

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

Na Soundtracku zahrají i hudbu z Kingdom Come. K mání byly lístky se slevou

Tvůrci hry Kingdom Come: Deliverance vrátili areálu jeho středověkou podobu,...

Kingdom Come: Deliverance, tedy česká počítačová hra roku, která zaujala i v zahraničí, se na festivalu Soundtrack...

PORTRÉT: Hlas jako přírodní bohatství. I to byla Aretha Franklinová

Aretha Franklinová v roce 1975 na předávání Oscarů

První žena uvedená do Rokenrolové síně slávy, Aretha Franklinová přezdívaná královna soulu, zemřela v 76 letech.

Raritní Bob Dylan odhaluje svou pouť od kytary ke kapele

Bob Dylan ve 2. polovině 60. let (z knihy Kdo je ten chlap?)

Vyloženě rané nahrávky z newyorských hospod i šokující vystoupení na festivalu v Newportu, kdy se písničkář vybavil i...

Najdete na iDNES.cz