Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dvořák a Svěcený: Vivaldi má co říct i dnes

  17:03aktualizováno  19. června 14:26
Rocker Michal Dvořák a houslový virtuos Jaroslav Svěcený spojili své síly a natočili vlastní úpravu slavného Vivaldiho Čtvera ročních období. "Snažili jsme se uchopit jeho dílo tak, jak by jej snad udělal dnes," svěřili se v on-line rozhovoru čtenářům iDNES.cz.

Jaroslav Svěcený a Michal Dvořák odpovídají na otázky čtenářů iDNES.cz (19. června 2008) | foto: David VotrubaiDNES.cz

Pro některé se v případě alba Vivaldianno možná jedná o znesvěcení barokního klasika, pro oba hudebníky je ovšem tento experiment se zvuky klasických, etnických i elektronických nástrojů potvrzením nadčasovosti Vivaldiho génia.

. ODPOVĚDI NAJDETE ZDE

"Vivaldi bohužel dostal nálepku komerčního skladatele, což je samozřejmě nesmysl. To, že na jeho hudbu jsou plné sály, neznamená, že je komerční. Vivaldi ze všech klasických skladatelů nejvíce inspiruje současné skladatele a aranžéry. To je znamení, že má stále co říct i dnes," míní oba hudebníci.

"Jde nám o to, aby naše zpracování Vivaldiho stále dýchalo hudbou, emocemi a pozitivní energií," říká Svěcený. "Chtěli jsme to udělat jinak a hlavně dokázat, že to jde," dodává Dvořák.

Poprvé se setkali před šesti lety při koncertu Lucie v Opeře. "Zahrál jsem si s nimi písničky, které jsem mohl houslemi jakoby dokreslit," vzpomíná Svěcený.

"Pak jsem dostal nabídku, abych udělal muziku pro celosvětovou barmanskou soutěž v Praze. Měla to být hudba energická a zároveň slavnostní. Zavolal jsem Jardovi Svěcenému - pojďme to zkusit," dodává Dvořák.

Právě tato spolupráce byla momentem, který je dovedl k Vivaldimu. Oběma muzikantům z naprosto odlišných žánrových sfér pak trvalo tři roky, než "hold velikánu, který inspiruje a má stále co říct," spatřil světlo světa.

"Každý pokus o jiné aranžmá Vivaldiho je nutné několikrát ověřit. Zkoušeli jsme asi padesát nástrojů, abychom zjistili, jestli se k muzice hodí a jestli se dobře pojí se zvukem houslí. Jistě, s dnešní technologií lze dělat čáry, ale trvá hodně dlouho, pokud má být výsledek zajímavý a vkusný," vysvětluje Dvořák.

Na Vivaldiannu přitom oba muzikanti nepracovali sami. Přizvanými hudebníky pro spolupráci byli třeba Radim Hladík, Ondřej Smeykal, Ladislav Brom, Jiří Janouch, bolivijský indián z Chochabamby, Miloš Vacík a pěvecký sbor.

Jaroslav Svěcený je přední houslový virtuos, jehož koncertní turné obsáhla všechny světadíly. Navíc se stal prvním českým houslistou, který natočil hudební nosič pro firmu Sony Classical. Hudebníka, skladatele a producenta Michala Dvořáka pak znají především fandové už neexistující slavné skupiny Lucie.

"Jsme nejen kamarádi, ale i přátelé. Ale kromě společných hudebních a společenských aktivit toho mnoho nestíháme," prozradili Dvořák se Svěceným čtenářům.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

VIDEO: Spasí nás len monarchia, zpívá Žbirka k politické krizi na Slovensku

Slovenský zpěvák a skladatel Miroslav „Meky“ Žbirka v kulturním magazínu...

Aj mne vadí korupcia, tiež nemám rád zlodějiny. To jsou slova slovenského zpěváka Mira Žbirky, který natočil...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

RECENZE: Pandu, Anděla a celou show Mirai přijali fanoušci s nadšením

Kapela Mirai hrála 21. března 2018 v brněnském Metro Music Baru.

Není lepšího způsobu, jak dokázat, že Anděl za objev roku doputoval do správných rukou, než hned po vyhlášení odehrát...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz