Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dvořák a Svěcený: Vivaldi má co říct i dnes

  17:03aktualizováno  19. června 14:26
Rocker Michal Dvořák a houslový virtuos Jaroslav Svěcený spojili své síly a natočili vlastní úpravu slavného Vivaldiho Čtvera ročních období. "Snažili jsme se uchopit jeho dílo tak, jak by jej snad udělal dnes," svěřili se v on-line rozhovoru čtenářům iDNES.cz.

Jaroslav Svěcený a Michal Dvořák odpovídají na otázky čtenářů iDNES.cz (19. června 2008) | foto: David VotrubaiDNES.cz

Pro některé se v případě alba Vivaldianno možná jedná o znesvěcení barokního klasika, pro oba hudebníky je ovšem tento experiment se zvuky klasických, etnických i elektronických nástrojů potvrzením nadčasovosti Vivaldiho génia.

. ODPOVĚDI NAJDETE ZDE

"Vivaldi bohužel dostal nálepku komerčního skladatele, což je samozřejmě nesmysl. To, že na jeho hudbu jsou plné sály, neznamená, že je komerční. Vivaldi ze všech klasických skladatelů nejvíce inspiruje současné skladatele a aranžéry. To je znamení, že má stále co říct i dnes," míní oba hudebníci.

"Jde nám o to, aby naše zpracování Vivaldiho stále dýchalo hudbou, emocemi a pozitivní energií," říká Svěcený. "Chtěli jsme to udělat jinak a hlavně dokázat, že to jde," dodává Dvořák.

Poprvé se setkali před šesti lety při koncertu Lucie v Opeře. "Zahrál jsem si s nimi písničky, které jsem mohl houslemi jakoby dokreslit," vzpomíná Svěcený.

"Pak jsem dostal nabídku, abych udělal muziku pro celosvětovou barmanskou soutěž v Praze. Měla to být hudba energická a zároveň slavnostní. Zavolal jsem Jardovi Svěcenému - pojďme to zkusit," dodává Dvořák.

Právě tato spolupráce byla momentem, který je dovedl k Vivaldimu. Oběma muzikantům z naprosto odlišných žánrových sfér pak trvalo tři roky, než "hold velikánu, který inspiruje a má stále co říct," spatřil světlo světa.

"Každý pokus o jiné aranžmá Vivaldiho je nutné několikrát ověřit. Zkoušeli jsme asi padesát nástrojů, abychom zjistili, jestli se k muzice hodí a jestli se dobře pojí se zvukem houslí. Jistě, s dnešní technologií lze dělat čáry, ale trvá hodně dlouho, pokud má být výsledek zajímavý a vkusný," vysvětluje Dvořák.

Na Vivaldiannu přitom oba muzikanti nepracovali sami. Přizvanými hudebníky pro spolupráci byli třeba Radim Hladík, Ondřej Smeykal, Ladislav Brom, Jiří Janouch, bolivijský indián z Chochabamby, Miloš Vacík a pěvecký sbor.

Jaroslav Svěcený je přední houslový virtuos, jehož koncertní turné obsáhla všechny světadíly. Navíc se stal prvním českým houslistou, který natočil hudební nosič pro firmu Sony Classical. Hudebníka, skladatele a producenta Michala Dvořáka pak znají především fandové už neexistující slavné skupiny Lucie.

"Jsme nejen kamarádi, ale i přátelé. Ale kromě společných hudebních a společenských aktivit toho mnoho nestíháme," prozradili Dvořák se Svěceným čtenářům.

Autor:Nejčtenější

Televize Prima stáhne pořad 1 proti všem, čekala od něj víc diváků

Moderátoři pořadu 1 proti všem

Vlajková loď podzimu, jak TV Prima označovala svou novinku 1 proti všem, předčasně končí. Interaktivní tipovací soutěž,...

Zemřel zpěvák Vláďa Šafránek. Zpíval v Harleji, založil Walda Gang

Zpěvák Vláďa Šafránek zemřel v šestačtyřiceti letech

V šestačtyřiceti letech zemřel hudebník Vladimír Šafránek, zakladatel populárního uskupení Walda Gang. Známý byl i z...Český slavík letos nebude. Chce restart, další ročníky plánuje změny

Karel Gott líbá svého dvaačtyřicátého Slavíka (25. listopadu 2017).

Anketa hudební popularity Český slavík se letos neuskuteční. Informaci deníku Právo portálu iDNES.cz potvrdil Jaroslav...

Mladý, hvězdný, zamilovaný. To je Jan Žižka, film za půl miliardy korun

Představitel Jana Žižky Ben Foster s režisérem Petrem Jáklem

Velkou bitvou v lomu nedaleko Prahy začne v pondělí natáčení historického velkofilmu Jan Žižka. Zahraniční hvězdy už se...

Českého slavíka zničily sociální sítě, řekl hudební kritik Vlček v Rozstřelu

Hudební kritik Josef Vlček v diskusním pořadu Rozstřel (20. září 2018)

„Pár lidí, kteří se rozhodli Slavíka zničit, jej zničili. Je to problém sociálních sítí,” řekl hudební kritik Josef...

Další z rubriky

Českého slavíka zničily sociální sítě, řekl hudební kritik Vlček v Rozstřelu

Hudební kritik Josef Vlček v diskusním pořadu Rozstřel (20. září 2018)

„Pár lidí, kteří se rozhodli Slavíka zničit, jej zničili. Je to problém sociálních sítí,” řekl hudební kritik Josef...

Zemřel zpěvák Vláďa Šafránek. Zpíval v Harleji, založil Walda Gang

Zpěvák Vláďa Šafránek zemřel v šestačtyřiceti letech

V šestačtyřiceti letech zemřel hudebník Vladimír Šafránek, zakladatel populárního uskupení Walda Gang. Známý byl i z...

Praha se dočká Eda Sheerana, v rámci turné vystoupí i na festivalu Sziget

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport...

Ed Sheeran, jeden z nejvyhledávanějších hudebníků současnosti, vyrazí příští rok na evropské turné ke své desce Divide....

Najdete na iDNES.cz