Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dvojí životní zážitek s Bobbym McFerrinem

  9:57aktualizováno  17. května 11:39
Pražské Kongresové centrum zažilo dva z nejlepších koncertů své historie. Poprvé v Praze zde ve dvou dnech vystoupil zpěvák Bobby McFerrin.

Bobby McFerrin - Kongresové centrum Praha (15. května 2008) | foto: Michal DoležalČTK

První, dlouho dopředu vyprodané vystoupení bylo od prvopočátku nejen významnou společenskou akcí, ale ve svém průběhu se stalo především manifestací muzikality - nejen protagonisty a jeho pozvaných hostů, ale překvapivě i publika.

Bobby McFerrinJakkoli člověk může mít ze "stadionového rozezpívávání" osypky a hloubat, zda i McFerrin chvílemi nezachází za čáru, přirozenost, s jakou se na jeho pokyny publikum přidává, funkčnost zapojení diváků do konceptu zpěvákova projevu a jeho zcela přirozená autorita a charizma jsou zcela udivující.

Okamžiků dokonalé spolupráce s hledištěm, které si často rozděloval do několika sektorů a vyžadoval od nich různé fragmenty, které se v celku nádherně propojovaly, bylo během koncertu víc.

"Co Čech, to muzikant"
Mezi ty zásadní patřila velmi citlivá orientální melodie, kterou McFerrin "omotával" dlouhý tón publika, nebo moment, kdy diváci reagovali zpěvem různých tónů na McFerrinovy výskoky na pódiu jako po pomyslné klávesnici.

Bobby McFerrinNaprosto nezapomenutelné bylo zpěvákovo známé parádní číslo, kdy vyzve publikum ke zpěvu Gounodovy Ave Maria, zatímco on sám podezpívává Bachův barokní kontrapunkt.

Je to odvážná sázka na nejistotu, předpokládat, že v hledišti sedí dostatek schopných zpěváků, kteří tuhle skladbu nejen znají, ale také (celou) zazpívají, a "utáhnou" tak převážně mručící "sbor". V Praze mu to vyšlo na jedničku - skoro jako by opravdu platilo "co Čech, to muzikant".

Bobby McFerrinKromě práce s publikem se McFerrin (k němuž musíme připočítat i pozvání tanečníků "z lidu" přímo na pódium) projevil také jako výborný hostitel předem avizovaných českých hudebníků.

S českými hosty a bez přídavků
Ke kvartetu Clarinet Factory se přidával pozvolna - ze strany klarinetistů nešlo s největší pravděpodobností o čistou improvizaci, ta se rozvinula až při větším McFerrinově angažmá. A jakkoli někteří klarinetisté tak úplně neudrželi se zpěvákem krok, jejich vystoupení rozhodně nebylo omylem.

Bobby McFerrinVe vynikajícím světle, de facto jako McFerrinův rovnocenný partner, se předvedl Dan Bárta a vyrazil z ruky poslední trumfy (zbyly-li ještě nějaké) posledním pochybovačům o jeho lásce k jazzu a improvizaci a o schopnosti ji umělecky realizovat.

Milou spoluprací s chlapeckým sborem Boni Pueri koncert vyvrcholil a také skončil. Žádný přídavek trochu překvapivě nezazněl, a to přes skutečně mnohaminutový aplaus publika, jež povstalo jako jeden muž.

Skromnější pátek
Druhý, páteční večer, byl poněkud skromnější než čtvrteční jednoznačný triumf. Nejen množstvím publika (kapacita Kongresového centra byla tentokrát pořadateli záměrně omezena), ale kupodivu i délkou McFerrinova vystoupení.

Bobby McFerrinTo samozřejmě nic neubíralo kvalitě jeho výkonu. V sólových výstupech oproti čtvrtku nic podstatného neubylo ani nepřibylo. Ti z nás, kteří si dali oba koncerty, snad mohli při druhém litovat absence táhlé a hluboce spirituální orientální melodie, která byla jednou z největších ozdob čtvrtečního programu.

Zklamání z Tara Fuki
Co se hostí týče, ten, který ve čtvrtek končil, Boni Pueri, v pátek už na samém začátku nastoupil na pódium a setrval za "mistrem" sedět a průběžně s ním pracovat po celý koncert. Hradečtí chlapci tentokrát zazpívali hlavní part Ave Maria. Bylo to andělský čisté, takřka profesionální, ale kouzlo spontaneity z předchozího dne, kdy totéž zpívalo hlediště, se vytratilo.

Bobby McFerrinVelmi překvapivě zklamalo hostující dámské violoncellové duo Tara Fuki. Ne že by nebylo hodno vedle McFerrina vystoupit - problém byl v nulové empatii cellistek, které prostě "samy na sebe" odehrály dvě vlastní skladby a svému hostiteli vůbec nedaly šanci se výrazněji připojit.

Třetí domácí host, zpěvačka Ridina Ahmedová, vystoupila tak, jak ji čeští posluchači znají, se samplerem, na který si v reálném čase navrstvila několik vokálních partů. McFerrin nejprve její práci sledoval, poté se přidal a jejich souhra krásně vygradovala ve zjevném porozumění.

Životní zážitky
Bobby McFerrinMcFerrinovy koncerty sice byly výtečně vystavěny mnoha výše popsanými oživujícími prvky, nepochybným faktem ale je, že i kdyby umělec jen sám seděl na pódiu a zpíval, ať už volné improvizace, ucelené skladby a písně či vtipné interpretace známých kousků (beatlovský Blackbird), nenudil by ani minutu.

Fascinující totiž není jen jeho zpěv, tedy jeho technika a muzikalita, ale také zmíněné charizma a v neposlední řadě i smysl pro humor, který probleskuje i okamžiky toho nejhlubšího soustředění. Setkání s takovou osobností patří vždy k životním zážitkům.

Bobby McFerrin
Hosté Clarinet Factory, Dan Bárta, Boni Pueri. Praha, Kongresové centrum, 15. května 2008. Pořádala agentura Strings of O2.
Hodnocení iDNES.cz: 100 %

Bobby McFerrin
Hosté Tara Fuki, Ridina Ahmedová, Boni Pueri. Praha, Kongresové centrum, 16. května 2008. Pořádala agentura Strings od O2.
Hodnocení iDNES.cz: 90 %

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

Festival Soundtrack zahájí Čechomor s legendárním filmem Rok ďábla

Čechomor (Benátská! s Impulsem, Liberec, 29. července 2017)

Festival filmové hudby a multimédií Soundtrack Poděbrady, který se uskuteční poslední prázdninový víkend, přinese hned...

GLOSA: Aznavourově návratu nechybělo skoro nic, leda titulky

Charles Aznavour v pražském Kongresovém centru (16. března 2018)

Charles Aznavour a jeho kapela v pátek večer v pražském Kongresovém centru nabídli půldruhé hodiny bravurně odehrané a...

Festival Aerodrome završuje program hvězdnou zpěvačkou Lanou Del Rey

Zpěvačka Lana Del Rey

Poslední ohlášenou hvězdou Aerodrome Festivalu, který se bude konat od 28. do 30. června na letišti v Panenském Týnci,...

Najdete na iDNES.cz