Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dvojí životní zážitek s Bobbym McFerrinem

  9:57aktualizováno  17. května 11:39
Pražské Kongresové centrum zažilo dva z nejlepších koncertů své historie. Poprvé v Praze zde ve dvou dnech vystoupil zpěvák Bobby McFerrin.

Bobby McFerrin - Kongresové centrum Praha (15. května 2008) | foto: Michal DoležalČTK

První, dlouho dopředu vyprodané vystoupení bylo od prvopočátku nejen významnou společenskou akcí, ale ve svém průběhu se stalo především manifestací muzikality - nejen protagonisty a jeho pozvaných hostů, ale překvapivě i publika.

Bobby McFerrinJakkoli člověk může mít ze "stadionového rozezpívávání" osypky a hloubat, zda i McFerrin chvílemi nezachází za čáru, přirozenost, s jakou se na jeho pokyny publikum přidává, funkčnost zapojení diváků do konceptu zpěvákova projevu a jeho zcela přirozená autorita a charizma jsou zcela udivující.

Okamžiků dokonalé spolupráce s hledištěm, které si často rozděloval do několika sektorů a vyžadoval od nich různé fragmenty, které se v celku nádherně propojovaly, bylo během koncertu víc.

"Co Čech, to muzikant"
Mezi ty zásadní patřila velmi citlivá orientální melodie, kterou McFerrin "omotával" dlouhý tón publika, nebo moment, kdy diváci reagovali zpěvem různých tónů na McFerrinovy výskoky na pódiu jako po pomyslné klávesnici.

Bobby McFerrinNaprosto nezapomenutelné bylo zpěvákovo známé parádní číslo, kdy vyzve publikum ke zpěvu Gounodovy Ave Maria, zatímco on sám podezpívává Bachův barokní kontrapunkt.

Je to odvážná sázka na nejistotu, předpokládat, že v hledišti sedí dostatek schopných zpěváků, kteří tuhle skladbu nejen znají, ale také (celou) zazpívají, a "utáhnou" tak převážně mručící "sbor". V Praze mu to vyšlo na jedničku - skoro jako by opravdu platilo "co Čech, to muzikant".

Bobby McFerrinKromě práce s publikem se McFerrin (k němuž musíme připočítat i pozvání tanečníků "z lidu" přímo na pódium) projevil také jako výborný hostitel předem avizovaných českých hudebníků.

S českými hosty a bez přídavků
Ke kvartetu Clarinet Factory se přidával pozvolna - ze strany klarinetistů nešlo s největší pravděpodobností o čistou improvizaci, ta se rozvinula až při větším McFerrinově angažmá. A jakkoli někteří klarinetisté tak úplně neudrželi se zpěvákem krok, jejich vystoupení rozhodně nebylo omylem.

Bobby McFerrinVe vynikajícím světle, de facto jako McFerrinův rovnocenný partner, se předvedl Dan Bárta a vyrazil z ruky poslední trumfy (zbyly-li ještě nějaké) posledním pochybovačům o jeho lásce k jazzu a improvizaci a o schopnosti ji umělecky realizovat.

Milou spoluprací s chlapeckým sborem Boni Pueri koncert vyvrcholil a také skončil. Žádný přídavek trochu překvapivě nezazněl, a to přes skutečně mnohaminutový aplaus publika, jež povstalo jako jeden muž.

Skromnější pátek
Druhý, páteční večer, byl poněkud skromnější než čtvrteční jednoznačný triumf. Nejen množstvím publika (kapacita Kongresového centra byla tentokrát pořadateli záměrně omezena), ale kupodivu i délkou McFerrinova vystoupení.

Bobby McFerrinTo samozřejmě nic neubíralo kvalitě jeho výkonu. V sólových výstupech oproti čtvrtku nic podstatného neubylo ani nepřibylo. Ti z nás, kteří si dali oba koncerty, snad mohli při druhém litovat absence táhlé a hluboce spirituální orientální melodie, která byla jednou z největších ozdob čtvrtečního programu.

Zklamání z Tara Fuki
Co se hostí týče, ten, který ve čtvrtek končil, Boni Pueri, v pátek už na samém začátku nastoupil na pódium a setrval za "mistrem" sedět a průběžně s ním pracovat po celý koncert. Hradečtí chlapci tentokrát zazpívali hlavní part Ave Maria. Bylo to andělský čisté, takřka profesionální, ale kouzlo spontaneity z předchozího dne, kdy totéž zpívalo hlediště, se vytratilo.

Bobby McFerrinVelmi překvapivě zklamalo hostující dámské violoncellové duo Tara Fuki. Ne že by nebylo hodno vedle McFerrina vystoupit - problém byl v nulové empatii cellistek, které prostě "samy na sebe" odehrály dvě vlastní skladby a svému hostiteli vůbec nedaly šanci se výrazněji připojit.

Třetí domácí host, zpěvačka Ridina Ahmedová, vystoupila tak, jak ji čeští posluchači znají, se samplerem, na který si v reálném čase navrstvila několik vokálních partů. McFerrin nejprve její práci sledoval, poté se přidal a jejich souhra krásně vygradovala ve zjevném porozumění.

Životní zážitky
Bobby McFerrinMcFerrinovy koncerty sice byly výtečně vystavěny mnoha výše popsanými oživujícími prvky, nepochybným faktem ale je, že i kdyby umělec jen sám seděl na pódiu a zpíval, ať už volné improvizace, ucelené skladby a písně či vtipné interpretace známých kousků (beatlovský Blackbird), nenudil by ani minutu.

Fascinující totiž není jen jeho zpěv, tedy jeho technika a muzikalita, ale také zmíněné charizma a v neposlední řadě i smysl pro humor, který probleskuje i okamžiky toho nejhlubšího soustředění. Setkání s takovou osobností patří vždy k životním zážitkům.

Bobby McFerrin
Hosté Clarinet Factory, Dan Bárta, Boni Pueri. Praha, Kongresové centrum, 15. května 2008. Pořádala agentura Strings of O2.
Hodnocení iDNES.cz: 100 %

Bobby McFerrin
Hosté Tara Fuki, Ridina Ahmedová, Boni Pueri. Praha, Kongresové centrum, 16. května 2008. Pořádala agentura Strings od O2.
Hodnocení iDNES.cz: 90 %

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Brooklynští Grizzly Bear se probrali ze zimního spánku a nabarvili trosky

Newyorská kapela Grizzly Bear vystoupí poprvé v České republice

Poprvé se u nás objeví kapela Grizzly Bear. Parta z newyorského Brooklynu, která kombinuje rock s vokálním harmoniemi,...

Raritní Bob Dylan odhaluje svou pouť od kytary ke kapele

Bob Dylan ve 2. polovině 60. let (z knihy Kdo je ten chlap?)

Vyloženě rané nahrávky z newyorských hospod i šokující vystoupení na festivalu v Newportu, kdy se písničkář vybavil i...

KOMENTÁŘ: Létofest byl zábavný. Jen občas až příliš připomínal pouť

Kabáti ukázali, proč jsou v Česku jednou z nejlepších kapel.

Loni se putovní Létofesty konaly jako jednodenní festivaly s kapelou Wanastowi Vjecy coby headlinerem. Letos pořadatelé...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz