Dvě věže jsou prý skvělé i idiotské

  • 46
Do amerických kinosálů ve čtvrtek oficiálně vstoupil druhý díl trilogie Pána prstenů: Dvě věže. Všeobecně se očekává, že bude podobným trhákem jako díl první. Daily News a s ním i další deníky konstatují, že režisér celé trilogie, Peter Jackson, přidal na akčnosti. "Dvě věže se ženou kupředu, pokrývají větší plochu, dostaly větší akčnost a s uvedením nové postavy Gluma přibalují i tolik oceňovaný humor," napsal deník.

Druhý díl lze podle Daily News označit za epický mistrovský kousek, který skvěle kombinuje živé herectví s digitálními efekty. Jedná se především o postavu Gluma - napůl hobita a napůl příšeru vymodelovanou počítačem, které dodal animační pohyb herec Andy Serkis. "Glum je tak zdrojem diváckého úžasu a radosti při pohledu na vnitřní zápas dvou jeho charakterových stránek, agresivity a pasivity," napsal dále list.

Postavu Gluma pochválil také The Boston Globe. Podle listu dodává filmu nádech dramatické ironie. Když ji divák poprvé spatří hned na začátku filmu, zaplesá radostí nad dokonalostí animace. Zanedlouho však přijme vnitřně rozpolcené monstrum jako součást výpravy proti zlu. "Pán prstenů: Dvě věže je hlavně skvělý vizuální zážitek," shrnul Boston Globe.

The New York Times si všiml, že film hned na začátku "skočí doprostřed děje" bez dlouhých úvodních rekapitulací předchozího dílu. Režisér Jackson se stejně jako v prvním díle držel úzkostlivě předlohy J.R.R. Tolkiena, přidal na dějovém spádu, ale nevykřesal ucelenost. Druhý díl nezanechá silný emocionální dojem, protože si v něm režisér připravoval půdu pro třetí, poslední část.

Přestože jde o pohádku, list nabádá rodiče k velké obezřetnosti, protože prý snímek obsahuje fyzické násilí, tedy rvačky, šermování a klasické odletování postav po ráně pěstí. Kritici pouze dodávají - ve zpravodajství mohou děti vidět mnohem horší věci.

Kritikou film nešetřil kanadský The Globe and Mail. Snímek připodobnil k míchanici války gangů, kmenových potyček, ukázek středověkého obléhání, ručního boje muže proti muži a spoustě mrtvol. Na tomto dějovém pozadí se režisér vrací v pravidelných intervalech k hobitu Frodovi, který svírá k hrudi prsten propůjčující korumpující moc a bojuje s pokušením použít ho.

Pravdou je, že film je triumfem designu a filmové techniky, ale současně se opakuje a je naivní. Předmětem boje je zlo (název filmu je narážkou na sídlo čaroděje Sarumana a na pevnost pána temnot Saurona), které je nevyhnutelně spojeno s hlasitým povykem, drsným počasím, zkaženými zuby a řvoucí hudbou - jinými slovy podobá se vystoupení britské heavymatealové skupiny, uvedl dále The Globe and Mail.

Závěrečná bitva, která evokuje filmy japonského režiséra Akira Kurosawy, je prý ukázkou vznešenosti a idiotství. Různé druhy skřítků, trolů, trpaslíků, čarodějů a obrů se objevují v takovém množství, že by se hodilo přibalit cestou do kina encyklopedii, aby se divák v této roztodivné tlačenici vyznal, napsal list.

Představitel Froda Eliah Wood na slavnostní světové premiéře snímku Pán prstenů: Dvě věže, která se uskutečnila v New Yorku 5. prosince 2002.