Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dvě pohledné hollywoodské hvězdy válčí o krále

  0:55aktualizováno  0:55
Jindřich VIII. měl šest manželek a několik milenek. O královnách kroniky píší, ale oč méně zájmu věnují nekorunovaným láskám, o to víc prostoru poskytují fantazii. V historickém filmu Králova přízeň tak historicky doložený vztah dvou sester Boleynových ke králi Anglie dostává nové a mnohdy překvapivé obrysy.

Z filmu Králova přízeň | foto: BlueSky Film

V originále se film jmenuje příznačně The Other Boleyn Girl, "to druhé Boleynovic děvče". Začíná v okamžiku, kdy první manželství Jindřicha VIII. v podání Erika Bany s Kateřinou Aragonskou tiše krachuje, neboť královna již nemůže porodit následníka. Tehdy šlechtici usilující o vliv přímo vhánějí do panovníkova lože své dcery.

A stane se, že namísto starší a nápadnější Anny Boleynové alias Natalie Portmanové padne králi do oka tehdy již vdaná něžná Marie Boleynová čili Scarlett Johanssonová; dá mu však jen nemanželského syna. Její sestra se s porážkou nesmíří, vrcholnou koketerií vladaře okouzlí a vmanévruje jej až k sňatku.

Z vítězství ani z jejich dcery, budoucí královny Alžběty, se však dlouho netěší. Jak známo, Jindřich, tehdy již zaujatý svou příští, třetí ženou Jane Seymourovou, nechal Annu Boleynovou popravit pro cizoložství.

TRAILER K FILMU KRÁLOVA PŘÍZEŇ

Další anglické královny - Annu Klevskou, Kateřinu Howardovou a Kateřinu Parrovou - už Králova přízeň nesleduje. Drží se stejnojmenné knihy o intrikách, lásce a zradě uvnitř jedné rodiny a zejména o tvrdé rivalitě mezi dvěma sestrami.

Ani pro režiséra Justina Chadwicka nebyla klíčovým vztahem obecně známá romance krále a Anny, nýbrž síla sourozenecké lásky. "Anna a Marie si provádějí hrozné věci, soupeří a žárlí, ale zůstávají si dál blízké," říká.

Producentka Alison Owenová mluví dokonce o "mafiánském příběhu ze dvora Tudorovců", kde zuří "sex, ambice, skandály a dvě sestry". Chadwick tvrdí, že i herečky dodaly rolím jistou sourozeneckou intimitu, díky níž mohly jít v některých scénách dál než kniha.

"Je snadné vidět v Králově přízni obraz historických událostí, ale vlastně jde o rodinný příběh," míní Portmanová. A Johanssonová říká o své hrdince: "Můžete sice narazit na několik různých verzí jejího románku s Jindřichem, ale o její povaze se neví vůbec nic. Nepsalo se o ní, veřejnost se o ni nezajímala. Byla to prostě jen jedna z mnoha králových milenek."

Režiséra navíc lákala možnost ukázat Jindřicha VIII. tak, jak ho znaly Anna a Marie: mocného, okouzlujícího a přitažlivého. Jiná díla jej totiž představují už jako staršího obtloustlého muže.

V jeho charakteru našel Bana složité rozpory: "I když se zachoval špatně, mělo to logiku, kterou jsem schopen chápat. Na konci se jeho osobnost ubírá jinudy: stává se z něj rozmazlený fracek, nevyzpytatelný a nebezpečný. V jistém smyslu žije dvojí život - před dvořany a za zavřenými dveřmi, kde ho Anna fascinuje."

Většina filmu se natáčela ve skutečných hradech a domech po celé Anglii, ale některé scény si kvůli výtvarné podobě, kterou si pro ně režisér vymyslel, vyžádaly natáčení v ateliéru. Aby mohl nastolit přesnou náladu, procházel si výtvarník John-Paul Kelly staré fotografie z celého světa. Inspirací pro tudorovský dvůr tak nakonec byla rozmanitá a nečekaná místa jako indické ulice nebo berlínské noční kluby.

Zvláštní kapitolu představují kulisy Jindřichovy ložnice. "Napadlo nás, že by bylo zajímavé, kdyby král zavedl Marii do místnosti připomínající les. Tak jsme po celém jejím obvodu nakreslili fresku za použití barev, které by se mohly objevit na tapiserii. A protože existuje jenom velice málo dobového nábytku, většinu jsme ho navrhli a vyrobili sami," pyšní se tvůrci výpravného dramatu ze 16. století.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

DO KINA: Máří Magdaléna není prostitutka a Planeta Česko není BBC

Rooney Mara ve filmu Máří Magdaléna

Z devíti premiér týdne se těžko vybírá divácký favorit, už proto, že ve čtyřech případech jde o dokumenty. Na milovníky...

VIDEO: Strašidelně zamilovaný Drákula zve na Hotel Transylvánie 3

trailer k filmu Hotel Transylvánie 3: Příšerózní dovolená

Když se rodinka z animované série Hotel Transylvánie ve třetím dílu s podtitulem Příšerózní dovolená nalodí na výletní...

VIDEO: Válka je válka. A tohle válka opravdu je, tvrdí Foxtrot

Z filmu Foxtrot

Velkou cenu poroty z Benátek a osm cen izraelské filmové akademie získal Foxtrot, který do našich kin dorazí 12. dubna....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz