Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dvě pohledné hollywoodské hvězdy válčí o krále

  0:55aktualizováno  0:55
Jindřich VIII. měl šest manželek a několik milenek. O královnách kroniky píší, ale oč méně zájmu věnují nekorunovaným láskám, o to víc prostoru poskytují fantazii. V historickém filmu Králova přízeň tak historicky doložený vztah dvou sester Boleynových ke králi Anglie dostává nové a mnohdy překvapivé obrysy.

Z filmu Králova přízeň | foto: BlueSky Film

V originále se film jmenuje příznačně The Other Boleyn Girl, "to druhé Boleynovic děvče". Začíná v okamžiku, kdy první manželství Jindřicha VIII. v podání Erika Bany s Kateřinou Aragonskou tiše krachuje, neboť královna již nemůže porodit následníka. Tehdy šlechtici usilující o vliv přímo vhánějí do panovníkova lože své dcery.

A stane se, že namísto starší a nápadnější Anny Boleynové alias Natalie Portmanové padne králi do oka tehdy již vdaná něžná Marie Boleynová čili Scarlett Johanssonová; dá mu však jen nemanželského syna. Její sestra se s porážkou nesmíří, vrcholnou koketerií vladaře okouzlí a vmanévruje jej až k sňatku.

Z vítězství ani z jejich dcery, budoucí královny Alžběty, se však dlouho netěší. Jak známo, Jindřich, tehdy již zaujatý svou příští, třetí ženou Jane Seymourovou, nechal Annu Boleynovou popravit pro cizoložství.

TRAILER K FILMU KRÁLOVA PŘÍZEŇ

Další anglické královny - Annu Klevskou, Kateřinu Howardovou a Kateřinu Parrovou - už Králova přízeň nesleduje. Drží se stejnojmenné knihy o intrikách, lásce a zradě uvnitř jedné rodiny a zejména o tvrdé rivalitě mezi dvěma sestrami.

Ani pro režiséra Justina Chadwicka nebyla klíčovým vztahem obecně známá romance krále a Anny, nýbrž síla sourozenecké lásky. "Anna a Marie si provádějí hrozné věci, soupeří a žárlí, ale zůstávají si dál blízké," říká.

Producentka Alison Owenová mluví dokonce o "mafiánském příběhu ze dvora Tudorovců", kde zuří "sex, ambice, skandály a dvě sestry". Chadwick tvrdí, že i herečky dodaly rolím jistou sourozeneckou intimitu, díky níž mohly jít v některých scénách dál než kniha.

"Je snadné vidět v Králově přízni obraz historických událostí, ale vlastně jde o rodinný příběh," míní Portmanová. A Johanssonová říká o své hrdince: "Můžete sice narazit na několik různých verzí jejího románku s Jindřichem, ale o její povaze se neví vůbec nic. Nepsalo se o ní, veřejnost se o ni nezajímala. Byla to prostě jen jedna z mnoha králových milenek."

Režiséra navíc lákala možnost ukázat Jindřicha VIII. tak, jak ho znaly Anna a Marie: mocného, okouzlujícího a přitažlivého. Jiná díla jej totiž představují už jako staršího obtloustlého muže.

V jeho charakteru našel Bana složité rozpory: "I když se zachoval špatně, mělo to logiku, kterou jsem schopen chápat. Na konci se jeho osobnost ubírá jinudy: stává se z něj rozmazlený fracek, nevyzpytatelný a nebezpečný. V jistém smyslu žije dvojí život - před dvořany a za zavřenými dveřmi, kde ho Anna fascinuje."

Většina filmu se natáčela ve skutečných hradech a domech po celé Anglii, ale některé scény si kvůli výtvarné podobě, kterou si pro ně režisér vymyslel, vyžádaly natáčení v ateliéru. Aby mohl nastolit přesnou náladu, procházel si výtvarník John-Paul Kelly staré fotografie z celého světa. Inspirací pro tudorovský dvůr tak nakonec byla rozmanitá a nečekaná místa jako indické ulice nebo berlínské noční kluby.

Zvláštní kapitolu představují kulisy Jindřichovy ložnice. "Napadlo nás, že by bylo zajímavé, kdyby král zavedl Marii do místnosti připomínající les. Tak jsme po celém jejím obvodu nakreslili fresku za použití barev, které by se mohly objevit na tapiserii. A protože existuje jenom velice málo dobového nábytku, většinu jsme ho navrhli a vyrobili sami," pyšní se tvůrci výpravného dramatu ze 16. století.
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Guilty pleasure. Jaké jsou tajné televizní lásky, za které se stydíme?

Beverly Hills 90210 - Steve a Kelly

Anglický výraz „guilty pleasure“ čili provinilé potěšení pronikl do televizní říše jako označení pořadů, které...

Alois Švehlík nahradil Třísku. Teď balancuje s Mádlem Na střeše

Herci Alois Švehlík a Dui Ahn Tran spolu s režisérem Jiřím Mádlem během...

Režírující herec Jiří Mádl točí podle vlastního scénáře svůj druhý film Na střeše, a to doslova ve výškách nad Prahou....

MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností
MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností

Těhotenská maska na břicho, sádrový odlitek nebo ujetý halloweenský obleček... Trendy se nevyhýbají ani těhotným ženám. Připravte se, bude to šílená jízda!

Najdete na iDNES.cz