Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

DVD Hany Hegerové ukazuje, jak moc dokážou velcí mistři udělat s málem

  16:32aktualizováno  16:32
Čtvrteční osmdesátiny sice Hana Hegerová neoslavila tak, jak bývalo při podobných jejích výročích zvykem, to znamená velkým koncertem, ale i tak nadělila svým fanouškům hezký dárek: retrospektivní DVD Pasiáns.
Hana Hegerová: Pasiáns (obal DVD)

Nosič nese podtitul Písně a dokumenty 1962–1994 a mapuje zpěvaččinu kariéru od prvních velkých hitů spojených s divadlem Semafor až po tři hity z alba Potměšilý host, které pro ni napsala autorská dvojice Petr Hapka – Michal Horáček a které zpěvačce zajistilo na konci 80. let novou generaci fanoušků.

První televizní záznamy a rané "videoklipy" (Milord, Zlá neděle, Dnes naposled, Petr a Lucie) mají sice kouzlo své doby a autoři, převážně osvědčená, v mnohém zakladatelská dvojice Roháč – Svitáček je točili se šmrncem. Ve srovnání s jejich tehdejšími díly pro jiné zpěváky ale přece jen filmově poněkud zaostávají.

Což je s podivem jak vzhledem k tomu, že Hana Hegerová je původním povoláním herečka a klipy vlastně pocházejí z divadelního prostředí, tak proto, že jmenované písně mají buď přímo epické rysy v textu, nebo by mohly dokonale evokovat nejrůznější přístupy, jakými je obrazově zpracovat. Důležité je ale jedno: písně samy o sobě a jejich interpretace Hanou Hegerovou jsou tak silné, že vlastně žádné vizuální parádičky ani nepotřebují.

Hana Hegerová

Šest písní v jednom sledu z roku 1975 pochází kupodivu z pořadu Televarieté a působí jako výseč z živého koncertu. Jeho středobody jsou samozřejmě vrcholně emotivní Hapkův a Rytířův Rozvod (písně o rozpadu vztahů odjakživa Hegerová prožívala mimořádně autenticky, jak vidíme i ve finále disku v další podobné Hapkově písni Denim blue, tentokrát s Horáčkovým textem), a jeden z velkých zpěvaččiných hitů Čím dál tím víc.

I další snímky jsou posbírané z televizních pořadů víceméně estrádního typu, které v té době byly vlastně jedinou možností prezentace každého populárního zpěváka. A některé písničky musely přece jen v daném kontextu působit poněkud absurdně, třeba vážný šanson Maestro Tango v humoristickém pořadu Kabaret U dobré pohody.

Zdaleka nejkurióznějším záznamem ovšem bezpochyby je židovská píseň Tum balalayka, kterou Hana Hegerová za doprovodu jazzového klavíristy Zdeňka Zdeňka a kontrabasisty Víta Fialy zpívala na slavnostním koncertě ke 14. mezinárodnímu kongresu biochemiků v roce 1988.

Hana Hegerová

Závěrečnou sérii DVD tvoří písně z druhé poloviny 80. let, tedy kromě tří ukázek z Potměšilého hosta (Vana plná fialek, Denim blue, Levandulová) také o kousek mladší, přenádherné Čerešně Jaroslava Filipa a Milana Lasici. A právě zpracování Levandulové v režii Eduarda Sedláře je vlastně jediným "čistým" videoklipem celého DVD, vzniklým filmovou technikou na objednávku hudebního vydavatelství.

Kromě jednotlivých písniček DVD obsahuje také tři dokumentární filmy, jak je avizováno v podtitulu. Dva jsou z roku 1968. První nese název U Hany Hegerové a reflektuje formou uvolněného vyprávění i obrazových záznamů především její vystoupení v Mekce francouzského šansonu, pařížské Olympii.

Druhý film je spíše uměleckým písničkovým pásmem než klasickým dokumentem. Jmenuje se Co nikdy nepochopím a při jeho přípravě se sešla skutečně vybraná společnost: režisér a scenárista Ján Roháč, kameraman Miroslav Ondříček a kostýmní výtvarnice Ester Krumbachová.

I výběr písní v tomto recitálu je zcela špičkový: Brelovy hity v českých verzích Pavla Kopty Lásko prokletá a Lásko má, cikánská Cesta, Suchého Blázen a dítě či Hapkovo a Radovo Kázání v kapli Betlémské jsou absolutní perly celé kariéry Hany Hegerové. A jejich filmové zpracování je dokonalou ukázkou nejen vizuální poetiky 60. let, ale i toho, jak hodně dokáží velcí mistři udělat s málem.

Hana Hegerová pokřtila album Mlýnské kolo v srdci mém (Praha, 18. října 2010)

Třetí dokument je skryt mezi bonusy a je jím příspěvek Fera Feniče o Haně Hegerové z roku 1994 do televizního cyklu Gen. Sympatická a velmi charismatická dáma tady (což komentuje i hudební publicista Jiří Černý v hutném průvodním textu DVD) celých sedmnáct let předtím, než se tak stalo, říká: "Já velmi doufám, že poznám, kdy má být můj poslední koncert." Jak slíbila, tak splnila. I když tím svoje fanoušky nepotěšila.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Andělé letos roztáhli křídla nad legendami. A zcela právem

Vladimír Merta s kytarou a cenou Anděl

Kolektivní rozhodnutí České hudební akademie budí sympatie. Dostalo se téměř na každého. Ceny Anděl jsou po jedné...

Když Andrew Lloyd Webber slaví, i Deep Purple se pustí do Jesuse

Deep Purple (O2 arena, Praha, 22. května 2017)

Autora muzikálů Evita či Jesus Christ Superstar není třeba dlouze představovat. Skladatel Andrew Lloyd Webber oslavil...

VIDEO: Dotýkat se hvězd zpíváme líp než kdysi, vzpomíná Gott s Pilarovou

Eva Pilarová pokřtila své nové CD

Zpěvačka Eva Pilarová pokřtila svou desku duetů nazvanou Pilarka a přátelé. Kromě nových skladeb také s Karlem Gottem...

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.

Najdete na iDNES.cz