Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dva životy Mr. Beana

  12:39aktualizováno  12:39
Typický gentleman s decentním vystupováním, moderním oblekem a sloní dávkou sebedůvěry, takový je Rowan Sebastian Atkinson. Šestačtyřicetiletý herec, jehož chování kontrastuje s manýry profesionálního nemehla, archiváře smolných příhod, zlomyslného šprýmaře a sebestředného ničemy, jakým je nezapomenutelný Mr. Bean. Právě on se stal Atkinsonovou životní rolí.

Od roku 1990, kdy se poprvé převtělil do osudové role Mr. Beana, žije dvojí život. Přepínat mezi Rowanem Atkinsonem a toporným komikem s netopýřím výrazem mu prý činí sotva větší potíže než zapnout a vypnout televizi. "Vždycky, když jsem se vrátil z natáčení, nebyla ve mně ani špetka z Beanova chaotismu, už ve dveřích jsem byl opět obyčejným a přímočarým Angličanem."

Detaily ze soukromí prozrazuje velmi zřídka a se zjevnou nechutí. Atkinson v několika rozhovorech přiznal, že se před fanoušky skrývá za pomyslnou hradbou smyšleného charakteru. "Když jsem někým jiným, můžu se chovat vtipně, protože Rowan Atkinson je ve skutečnosti k smrti nudný, věřte mi," prozrazuje na sebe herec, který za svou kariéru rozesmál miliony lidí.

Pilotem proti své vůli

Čtenáři britských bulvárů jsou nicméně čas od času zaskočeni událostí, která povídačky o bezbarvém životě občana Atkinsona obrátí v prach. K největšímu skandálu došlo v roce 1999, kdy komik ve vysoké rychlosti naboural supersportovní automobil v hodnotě 650 tisíc liber. Zatímco on odešel ze svého McLarenu F1 bez zranění, řidička druhého vozu Margareta Greenhalghová musela k lékaři. Filmová hvězda údajně žádala policii, aby utajila jména účastníků nehody. Prosba o diskrétnost měla dohru v podobě titulku "Mr. Bang! Rowan sešrotoval statisícové auto" v nejprodávanějším deníku se snímkem zdevastovaného sporťáku.

Komikův bratr Rodney Atkinson potvrdil, že si Rowan narozdíl od filmového řidiče drobného autíčka značky Mini potrpí na silné sportovní vozy. "Je do nich blázen, absolutní fanatik, čím rychleji jezdí, tím je má raději. Rowan je jinak skvělý řidič. Tohle byla jeho první a jediná nehoda."

Podstatně víc pohotovosti Rowan prokázal při dovolené v Keni. Pětačtyřicet minut dělilo jeho soukromou Cessnu 202 od přistání v Nairobi, když pilot zkolaboval. Ve chvíli, kdy by Mr. Beannejspíš sáhnul po pytlíku pro případ nevolnosti, byl komik donucen usednout za knipl. Díky rychlé reakci zachránil před jistou smrtí nejen sebe, ale i manželku Sunetru, osmiletého syna Bena a šestiletou dceru Lilly. Pár pohlavků nakonec pilota probudilo pilota, takže bezpečně přistál.

Smáli se už spolužáci

Rowan se narodil poměrně chudým rodičům Ericovi a Elle May ve Stockfieldu jako třetí syn. Žili na nevelké farmě a stejně jako většina rodin té doby neměli televizor. Budoucí génius masového humoru trávil čas v kině. Ve dvanácti letech nazpaměť recitoval scénky z oblíbené série Monty Pythonova létajícího cirkusu. Slovní hříčky hltal s nevídanou nenasytností, ale první příčka patřila mimoslovní komice francouzského herce Jacquese Tatiho ze snímku Prázdniny pana Hulota. Francouz se stal zřejmě největším vzorem pro ještě "nenarozeného" Beana. "Když si Rowan myslel, že ho nikdo nesleduje, rozehrával za domem mimické symfonie," vzpomínal na dětství svého syna Eric Atkinson.

Kdy se talent projevil poprvé? Podle vrstevníků už na základní škole. Mezi spolužáky nebyl právě nejvíc oblíbený. Vyvalené bulvy, odstáté uši a věčný úšklebek zajistily mladíkovi s rachitickým hrudníkem pěknou řádku posměšných přezdívek. Rowan si z toho nedělal těžkou hlavu a upevňoval si čestnou pozici třídního šaška, což se mimo jiné odrazilo v jeho oblibě mezi učiteli pořádajícími divadelní představení.

Atkinson o tom mluví stejně střídmě jako o svém současném životě. "Hmm... nemůžu si vzpomenout. Velmi nejasně si vybavuju, jak jsem v jedenácti rozesmával kamarády v šatnách, ale čím, to jsem vážně zapomněl. Třídní klaun jsem rozhodně nebyl," zapírá Atkinson, který sám sebe nepovažuje za spontánního komika. "Potřebuju kameru, jeviště nebo alespoň diváky."

Na otázku, proč se věnuje právě herectví, odpovídá: "Myslím, že mi to jde, že jsem prostě lepší komik než třeba truhlář. Dává mi to pocit zadostiučinění."
Málokdo přitom tuší, že nenapravitelný pitomec z obrazovky vlastní titul inženýra elektrotechniky z Oxfordské univerzity, kam jej přitáhl zájem o moderní technologie.
To, že se obrátil na hereckou kariéru, Atkinson zdůvodňuje mimo jiné sociálními podmínkami ze svého mládí: "Vyrůstal jsem ve všedním prostředí, má rodina a vše kolem mne bylo konzervativní. Představte si to. Neviditelná klec střední vrstvy na britském maloměstě. Sociální křečovitost a důraz na tradice mě dusily. Možná, že jsem se tak vnitřně propracoval ke společenské satiře, toužil jsem po rebelii, anarchii, pojmenujte si to, jak chcete."  Rok 1976 znamenal pro Atkinsona zlom. Na Oxfordu se seznámil se svým budoucím scenáristou Richardem Curtisem. Společně vystoupili na několika festivalech, kde už neomílali převzaté scénky, ale vymýšleli vlastní kousky. Druhým klíčovým mužem se stal Richard Armitage, který nabídl Atkinsonovi služby. Armitage nebyl nikdo menší než filmový agent Johna Cleese, tvůrce Létajícího cirkusu. Nejzajímavější je, že Atkinson ještě stále váhal. Jeho nadšení pro techniku nikterak neutichalo.

Ale už přicházely úspěchy. Vlastní pořad na rádiu BBC 3, divadelní skeče, seriál v televizi. Postupně začal oslovovat křestním jménem všechny velikány britské komediální scény včetně Cleese. Tou dobou si Rowan uvědomil, že odstartoval boj o vlastní soukromí. Na ulicích jej začali zdravit neznámí lidé.

"Úspěch mě zaskočil. Fanoušci na mě pokřikovali přes celou restauraci, abych udělal grimasu, což se mi vážně hnusilo," řekl kdysi. Atkinsonova hvězda se na nebi světového humoru definitivně zabydlela s první sérií satirického seriálu uvedeného u nás pod jménem Černá zmije, kde si Rowan s Richardem Curtisem berou na paškál britské dějiny. Avšak vrchol měl teprve přijít.

Třináct milionů diváků za první den

Triumf Atkinsonovi přinesl rok 1990. Premiéru první epizody seriálu Mr. Bean vidělo na Nový rok 13 milionů diváků, kteří smíchem sotva popadali dech. Zanedlouho si humor zmateného Angličana v šedém obleku zamilovali diváci ve 150 zemích. Pomohlo i to, že během třiceti minut padlo minimum slov. Základní pravidlo znělo: řešit i nejbanálnější problémy tím nejméně praktickým způsobem.

Kdo alespoň jednou v životě nechtěl obelstít závoru na parkovišti, převléknout se do plavek, aniž by odložil svršky, zbavit se nenápadně jídla, které mu nechutná, stát se neviditelným, když se rozbije zip u kalhot? Bean jde na všechno po svém a do každé situace se zamotá, až není cesta zpět.

Je jako rozmazlené dítě. Podvádí, opisuje, stydí se, hraje nefér, bojí se silnějších, ovšem před slabšími se rád vytáhne. Moc toho nenamluví, ale když otevře ústa, stojí to za to. Diváky přivádí k smíchu jak nepřirozeně hlubokým hlasem, tak grimasy poťouchlého drzouna a pohyby prkenného panáka v posmrtné křeči.
Chvála kritiků vyvrcholila cenou pro nejlepšího baviče na filmovém festivalu Golden Rose ve švýcarském Montreux. Atkinson se zcela stáhnul do soukromí. V únoru 1990 se oženil se svou dlouholetou přítelkyní Sunetrou Sastryovou, která pracovala jako filmová maskérka.

Bean se stal skvělým obchodním artiklem, a tak se v roce 1997 objevil celovečerní snímek s prozaickým názvem Bean. Narozdíl od televizní předlohy se zde hlavní hrdina poněkud rozmluvil a měl i prokreslenější charakter. Snímek vydělal 227 milionů liber, čímž producentům vrátil desetinásobek investované sumy.
Bean a budoucnost? Za dva roky by se měl na britské stanici ITV objevit nový dvaapadesátidílný seriál s Beanem v hlavní roli. Ale pozor: tentokrát půjde o kreslené příběhy. Atkinson svému komiksovému dvojníkovi propůjčil nenapodobitelný hlas. V rozhovoru pro BBC nešetřil chválou: "Yesssss! V animované verzi jsem ještě divočejší, můžu si dovolit věci, které jsou v reálném světě neproveditelné."

Rowan Atkinson jako Mr. Bean.

Rowan Atkinson jako Černá zmije.

Rowan Atkinson jako Mr. Bean.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

VIDEO: Vrací se nejsprostší komiksový hrdina. Deadpool 2 má upoutávku

Z filmu Deadpool

Filmový komiks Deadpool 2 vstoupí do našich kin 17. května. V hlavní roli se vrací Ryan Reynolds, který smlouvu pro...

RECENZE: Ve Varnsdorfu na šrot aneb pohraniční vyhlídky studentů učňáku

Záběr z dokumentu Nic jako dřív

Mají silácký slovník světáků, ale bojí se maturity a ještě víc toho, co přijde po ní: reálné dospělosti se žitím na...

Uzdravila se a přijela. Hvězda Catherine Deneuveová završí Febiofest

Catherine Deneuveová na Febiofest,u

Původně měla francouzská herečka Catherine Deneuveová převzít čestnou cenu při zahájení pražského Febiofestu, ale...

Volkswagen Polo 1,2HTP...
Volkswagen Polo 1,2HTP...

r.v. 2009, naj. 236 064 km, benzín
81 900 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz