Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dva vznešení příbuzní, hra mezi rytírnou a absurditou

  10:39aktualizováno  10:39
Komplikovanější alžbětinskou hru, než jsou Dva vznešení příbuzní, si dramaturgie Národního divadla ani nemohla vybrat. Zápletka z pera Williama Shakespeara a Johna Fletchera je sice poněkud renesančně bizarní, tematicky je však až naivně přímočará: dva muži milují jednu ženu a získá ji ten, kdo porazí druhého v boji na život a na smrt.

Národní divadlo Praha - z inscenace Dva vznešení příbuzní | foto: Hana Smejkalová

Tím však veškerá jednoduchost končí a nastávají problémy. Nejen pro diváky, kterým situaci naštěstí usnadňuje melodicky projasňující překlad Martina Hilského, ale i pro inscenátory. Ti se vcelku statečně s nepříliš povedenou předlohou perou, ale tolik vedlejších motivů a interpretací aby pohledal.

Žádná pak neunikne inscenátorské pozornosti a je herecky nebo scénicky důsledně, až polopatisticky rozehrávaná a rozvíjená. Střídají se styly a žánry, z rytírny se stává veselohra a z ní tragédie, absurdita se mísí s racionálním jednáním, smích střídá utrpení.

Jeviště se scénou Martina Černého nezůstává ani na vteřinu bez pohybu. Hraje se na třech proti sobě se pohybujících točnách, v popředí se vysunuje spodní jeviště, žalář obou příbuzných, na zadní bílou plochu se promítají motivy denní a noční oblohy. Jezdí se v růžovém gazíku s postupně stárnoucím andělem na kapotě, chodí se v rytířské zbroji, objevují se i folklorní kroje.

Herci předvádějí rozličné pojetí svých postav od realistického ztvárnění, zejména u Kateřiny Holánové jako milované Emilie, přes nepatetické, sympaticky živé rytířské hrdiny u Jana Hájka a Vojtěcha Dyka až po evidentní ironické podehrávání u členů Theseova dvora, nejvýrazněji v provedení Davida Matáska a Lucie Žáčkové.

A do toho všeho nešťastnou láskou a nezkrotnou erotikou poblázněná žalářníkova dcera v expresivním a rozevlátém pojetí Magdalény Borové nebo komický učitel Rudolfa Stärze. Vše sjednocené silnou emocionální hudbou Petra Kofroně a tématy touhy, lásky, přátelství, ale i furiantství či zbytečné oběti.

Vyznění inscenace je přesto nevyzpytatelné. Mnohdy totiž netušíte, zda to, co sledujete na scéně, je záměr a vtip, či jistá nedotaženost a nesoustředěnost. Hranice mezi kýčem a záměrným kýčem je až příliš tenká a ne vždy zcela srozumitelná.

Nicméně dramaturgicky odvážná volba stojí za zhlédnutí. Příležitost totiž dostává nejmladší, velmi talentovaná herecká generace Národního divadla - o jménech jako Magdaléna Borová, Lucie Žáčková, Jan Hájek či nově Vojtěch Dyk ještě uslyšíme.

J. FLETCHER, W. SHAKESPEARE - Dva vznešení příbuzní
Stavovské divadlo Praha. Překlad Martin Hilský, režie Ivan Rajmont, scéna Martin Černý, hudba Petr Kofroň, délka 170 min.
Hodnocení 70 %

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

RECENZE: Optimismus MacDonaldové překoná v Ungeltu i hospodářskou krizi

Záběr z představení Kdokoli může dělat cokoli

Betty opouští venkov a vrací se do Seattlu k sestrám a matce. Bohužel se právě píší 30. léta, ekonomická situace novým...

Slovácko sa opět nesúdí. Nabídne skleničku vína a trochu melancholie

Milena Steinmasslová a Jozef Kroner v seriálu Slovácko sa nesúdí (1984)

Ústřední postava Divadelního spolku Kašpar Jakub Špalek má chalupu v Němčičkách na Slovácku. A právě na tomto místě,...

Vážností bychom Vlasy pohřbili. Čekejte hvězdy i holé zadky, láká režisér

Šimon Caban na zkouškách muzikálu Vlasy

Se zdravým nadhledem pracuje režisér Šimon Caban na muzikálu Vlasy pro pražské Divadlo Kalich. Nehrozí prý patos ani...

MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností
MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností

Těhotenská maska na břicho, sádrový odlitek nebo ujetý halloweenský obleček... Trendy se nevyhýbají ani těhotným ženám. Připravte se, bude to šílená jízda!

Najdete na iDNES.cz