Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dva vznešení příbuzní, hra mezi rytírnou a absurditou

  10:39aktualizováno  10:39
Komplikovanější alžbětinskou hru, než jsou Dva vznešení příbuzní, si dramaturgie Národního divadla ani nemohla vybrat. Zápletka z pera Williama Shakespeara a Johna Fletchera je sice poněkud renesančně bizarní, tematicky je však až naivně přímočará: dva muži milují jednu ženu a získá ji ten, kdo porazí druhého v boji na život a na smrt.

Národní divadlo Praha - z inscenace Dva vznešení příbuzní | foto: Hana Smejkalová

Tím však veškerá jednoduchost končí a nastávají problémy. Nejen pro diváky, kterým situaci naštěstí usnadňuje melodicky projasňující překlad Martina Hilského, ale i pro inscenátory. Ti se vcelku statečně s nepříliš povedenou předlohou perou, ale tolik vedlejších motivů a interpretací aby pohledal.

Žádná pak neunikne inscenátorské pozornosti a je herecky nebo scénicky důsledně, až polopatisticky rozehrávaná a rozvíjená. Střídají se styly a žánry, z rytírny se stává veselohra a z ní tragédie, absurdita se mísí s racionálním jednáním, smích střídá utrpení.

Jeviště se scénou Martina Černého nezůstává ani na vteřinu bez pohybu. Hraje se na třech proti sobě se pohybujících točnách, v popředí se vysunuje spodní jeviště, žalář obou příbuzných, na zadní bílou plochu se promítají motivy denní a noční oblohy. Jezdí se v růžovém gazíku s postupně stárnoucím andělem na kapotě, chodí se v rytířské zbroji, objevují se i folklorní kroje.

Herci předvádějí rozličné pojetí svých postav od realistického ztvárnění, zejména u Kateřiny Holánové jako milované Emilie, přes nepatetické, sympaticky živé rytířské hrdiny u Jana Hájka a Vojtěcha Dyka až po evidentní ironické podehrávání u členů Theseova dvora, nejvýrazněji v provedení Davida Matáska a Lucie Žáčkové.

A do toho všeho nešťastnou láskou a nezkrotnou erotikou poblázněná žalářníkova dcera v expresivním a rozevlátém pojetí Magdalény Borové nebo komický učitel Rudolfa Stärze. Vše sjednocené silnou emocionální hudbou Petra Kofroně a tématy touhy, lásky, přátelství, ale i furiantství či zbytečné oběti.

Vyznění inscenace je přesto nevyzpytatelné. Mnohdy totiž netušíte, zda to, co sledujete na scéně, je záměr a vtip, či jistá nedotaženost a nesoustředěnost. Hranice mezi kýčem a záměrným kýčem je až příliš tenká a ne vždy zcela srozumitelná.

Nicméně dramaturgicky odvážná volba stojí za zhlédnutí. Příležitost totiž dostává nejmladší, velmi talentovaná herecká generace Národního divadla - o jménech jako Magdaléna Borová, Lucie Žáčková, Jan Hájek či nově Vojtěch Dyk ještě uslyšíme.

J. FLETCHER, W. SHAKESPEARE - Dva vznešení příbuzní
Stavovské divadlo Praha. Překlad Martin Hilský, režie Ivan Rajmont, scéna Martin Černý, hudba Petr Kofroň, délka 170 min.
Hodnocení 70 %

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Další z rubriky

Deník zloděje s Miloslavem Königem pobral hned tři ceny divadelní kritiky

Miloslav König v inscenaci Divadla Masopust nazvané Deník zloděje

Podobně jako v nominacích i při vyhlašování Cen divadelní kritiky za loňský rok hrála prim inscenace malého pražského...

David Matásek uvítá Evropu na velké zahradní party. V Nové Atlantidě

Plakát k inscenaci Nová Atlantida

Je to už skoro tři a půl roku, co na Novou scénu pražského Národního divadla vtrhl Stanislav Gross, Jiří Paroubek či...

Co by se dělo, kdyby Sigmund Freud potkal autora Narnie C. S. Lewise?

Pavel Rímský jako Sigmund Freud a Martin Finger jako C. S. Lewis v kusu...

Sigmund Freud a C. S. Lewis, Pavel Rímský a Martin Finger. Dvě známá jména Evropy 20. století v podání renomovaných...

Najdete na iDNES.cz