Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dva, když jeden nestačí

  9:42aktualizováno  9:42
Ve dvou se to lépe táhne, říká známé úsloví; televize si z téhle poučky udělaly zákon. Pokud jednotlivec pořad "neutáhne" nebo samojediný už moc "netáhne", vytvoří obrazovka účelovou dvojici, čímž přinejhorším vydatněji zaplní prostor před kamerou. Párový princip rozmnožil ve čtvrtek na Nově premiérový pořad Basta fidli, kde ze sestavy Naďa Urbánková - Markéta Mayerová vyplynulo několik nesmírně překvapivých odhalení.
Například že jedna z nich zpívat umí, že na kostýmech se v Nově nešetří a že dodat strojenému postávání s vyšeptalým průvodním slovem zdání švihu je práce pro vraha, neřkuli pro režiséra. Proč jsou tu vlastně moderátorky dvě, proč právě tyhle a ne jiné a zda Basta fidli zmizí z obrazovky dříve či později než stejně skomíravé novinky Gulášek a B.B., zatím zůstává záhadou. Obě dámy však mají mírný náskok, neboť si přízeň publika vynucují v příšerné odrhovačce "ať nosíte saka, svetry, ovlivněte peoplemetry".

Také v sobotní Go-Go šou měnila převleky hlavně ústřední dvojice sourozenců Gondíkových, zato titulky odhalily frajera-samotáře: pod dramaturgií i scénářem byl podepsán jeden a týž Vít Pokorný. Být sám sobě dramaturgem čili posuzovat, upravovat, korigovat a schvalovat vlastní dílo, toť smělá cesta k úspornosti, na jejímž vrcholu je model: Sám si napíšu, natočím, zahraju, zazpívám, sám si pochválím, sám se na to budu dívat. Bůhvíproč trvají v jiných televizích na tom, že každý text má projít revizí "druhých očí", a píše-li už dramaturg jistého pořadu k němu sám i scénář, měl by jeho dramaturgii obstarat kolega aspoň ob dveře přes chodbu.

Týmová pravidla profese uznává i Bolek Polívka, přestože v novém dílu Manéže opět dokázal, při vší úctě k hostům, že sólista před kamerou stačí. Ovšem jaký to musí být sólista! Polívkův nápad s "rozpůlenou" postavou - z jednoho profilu přezíravý bonviván, z druhého halasný buran - zrodil skvělou etudu-dvojroli a spolu se Zuzanou Stivínovou, jejíž napůl hvězda, napůl uklízečka byla založena na stejném principu, sehráli ve dvou nejen čtveřici hrdinů, nýbrž hořkosměšnou společenskou féerii vůbec.

Pokud se shody témat týče, zdvojování je výjimečnou květinkou, jíž se na televizním úhoru skvěle daří. Naposledy se to povedlo dvěma komerčním televizím v případě erotična. "Když bylo všechno řečeno, co zbude?" citoval na Primě údajně japonskou moudrost Karel Černoch ve speciálním vydání pořadu To je fór!, věnovaném erotickým anekdotám. Japonci na to kápli: vskutku, co zbude z erotiky, slouží-li jako pomůcka bavičů, kteří na sebe významně mrkají, páni se chlapácky pochechtávají a dámy pak košilatým vtipům udílejí body s vysvětlením "bytostně mě to zasáhlo"? A v téže době Peříčko na Nově vyučovalo bezkontaktní sex včetně vibrátoru na dálkové ovládání - čili vlastně totéž co na Primě: totiž erotiku vykostěnou, vybělenou, vypreparovanou, v lihu naloženou, uhihňanou, zkrátka dietní až na půdu.
Autoři:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

Deneuveová nakonec na Febiofest nepřijede. Cenu převezme Aznavour

Catherine Deneuveová (Cannes, 23. května 2017)

Francouzská herečka Catherine Deneuveová na poslední chvíli zrušila svou účast na Febiofestu. Během čtvrtečního...

Odmítnout bondovku? To bych musel být hlupák, naznačil režisér Boyle

Danny Boyle

Režisér Trainspottingu či Milionáře z chatrče Danny Boyle prohlásil, že by musel být hlupák, kdyby nechtěl režírovat...

Jára Cimrman dobývá Ameriku, ukáže v cestopisu Smoljakův syn

Knihy podepisova i syn Ladislava Smoljaka David.

Může zneuznaný český génius z dob Rakousko-Uherska prorazit za mořem? Na průzkum se vydal cestopisný dokument Cimrman...

Najdete na iDNES.cz