Vojtěch Dyk v Důvěrném nepříteli řídí u počítače hororový dům

  14:55aktualizováno  14:55
Specialista na pohádky či komedie přešel k hororu. Karel Janák, jehož režisérská dráha vede od teenagerských Snowboarďáků až k vánočním příběhům Dvanáct měsíčků a Korunní princ, natočil koprodukční thriller Důvěrný nepřítel.

Vojtěch Dyk ve filmu Důvěrný nepřítel | foto: Bohemia MP

Novomanžele v podání Vojtěcha Dyka a Gabriely Marcinkové v něm ohrožuje jejich až nebezpečně chytrý dům budoucnosti. Může všechno, co na plátně umělá inteligence předvede, brát divák vážně?

„Nejenže může, dokonce musí,“ prohlašuje Dyk. „Vždyť už se to dávno děje, technologický pokrok postupuje tak rychle, že je otázkou, zda ještě dokážeme umělou inteligenci ovládat, nejen využívat,“ soudí herec.

Fotogalerie

Ač v Důvěrném nepříteli hraje špičkového programátora, v soukromí se Dyk moderní technice spíše vyhýbá. „Umím používat mobil a počítač, ale jinak tenhle svět nevyhledávám, spíše před ním utíkám do přírody. Umím si představit, že bych dovedl žít někde na samotě, daleko od signálu a kamer – i když dnes už takové místo nedotčené civilizací asi člověk sotva najde,“ soudí Dyk.

Původní námět počítal s komediální nadsázkou, ale když jej dostal do ruky Janák, rozhodl se pro vážnou tóninu vyprávění. „Téma moderní inteligence se týká nás všech, ať chceme, nebo ne. Navíc jsem uvítal změnu žánru,“ shrnul Janák svou novinku, ve které se objeví čeští i slovenští herci, například Zuzana Porubjaková, Ondřej Malý, Ady Hajdu, Roman Luknár, Pavel Rimský či Hynek Čermák. Do kin jde Důvěrný nepřítel 30. srpna.

V příběhu na hraně sci-fi a milostného dramatu pracuje Dykův hrdina u nadnárodní firmy, která vymýšlí revoluční bydlení. Dům ovládaný pouhým hlasem má obyvatelům zajišťovat maximální luxus i bezpečnost, což si může otestovat právě novopečený manželský pár počítačového mistra a sochařky.

Budova ze skla a kamene uprostřed nádherné přírody působí nejprve pohádkově, ale postupně se naplňuje hrůzou. Žena, která bývá doma často sama, netuší, kdo za podivnými událostmi stojí: její model, podivínský soused, vlastní manžel, jeho šéf, či snad sám nevyzpytatelný dům, který ji svádí?

Bez technologických pomůcek se paradoxně neobešli ani filmaři, protože příhodnou ultramoderní budovu našli v hlavním městě uprostřed zástavby, takže tatranské scenérie, které kolem ní vytvářejí zdání přírodní samoty, museli připojit dodatečně.

Autor:

Nejčtenější

Zemřel Stan Lee, spolutvůrce komiksového světa značky Marvel

Fanoušci vzpomínají na Stana Lee u jeho hvězdy na chodníku slávy v Hollywoodu....

Ve věku 95 let zemřela legenda komiksu Stan Lee, který byl spolutvůrcem proslulé značky Marvel. O smrti muže, který se...

PRVNÍ DOJMY: Vy jste ti od Pohlreicha? Startuje pořad Ano, šéfová!

Moderátoři pořadu Ano, šéfová!

I kdyby se přetrhli, Jitka Pagana a její syn Santo, kteří v pořadu Ano, šéfová! převzali štafetu Zdeňka Pohlreicha v...

Jak to, že jsou Češi tak vysocí? divil se Michael Caine při natáčení Žižky

Michael Caine při natáčení českého filmu Jan Žižka

Oscarový herec Michael Caine si už odehrál svůj part ve snímku Jan Žižka. V chystaném filmu Petra Jákla se anglická...

RECENZE: Rédl je jako Rudý kapitán. Čili přehnaná estébácká kovbojka

Záběr ze seriálu Rédl

Kam se hrabe slavná Chobotnice z mafiánské Sicílie na čtyřdílný thriller z naší historie, jenž pod jménem titulního...

V 87 letech zemřel herec Rolf Hoppe, král z Tří oříšků pro Popelku

Německý filmový a divadelní herec Rolf Hoppe, českým divákům je znám především...

Ve věku 87 let zemřel německý filmový a divadelní herec Rolf Hoppe. Divákům v Česku je znám díky roli krále v pohádce...

Další z rubriky

RECENZE: Umění je hra, tvrdil. Ale vysvětlit hru znamená zabít ji

Z filmu Vratislav Effenberger aneb Lov na černého žraloka

Místo na kulturním programu ČT art, kde nejspíše časem beztak zakotví, šel dokument Vratislav Effenberger aneb Lov na...

TELEVIZIONÁŘ: Den boje za svobodu oslaví gumová Vražedná chapadla

Z filmu Vražedná chapadla

„Velkolepé finále páté řady show Tvoje tvář má známý hlas“ prezentuje Nova jako událost soboty, která současně připadá...

Jak se Lukáš Pavlásek dostal na policejní stanici? Odpoví Za scénou

Lukáš Pavlásek v silvestrovské verzi pořadu Na stojáka

Lukáš Pavlásek vydal sbírku básní Racek a moře, kterou navíc doprovodil vlastními fotografiemi z cest i každodenního...

Jak měřit teplotu? Jednodušší už to být ani nemůže
Jak měřit teplotu? Jednodušší už to být ani nemůže

Doba, kdy v žádné domácí lékárničce nechyběl klasický rtuťový teploměr, už je dávno pryč. Nahradila ho celá řada inovativních nástupců, které se liší způsobem i přesností měření, ale také cenou. Žádná domácnost, především pak s malými dětmi, by bez teploměru zůstat neměla.

Najdete na iDNES.cz