Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Důstojná připomínka Křepelkova díla

  14:18aktualizováno  14:18
brno - Stalo se smutně nepsaným pravidlem, že se na pořadech poezie schází nanejvýš desítka posluchačů. Čtení tak dostane ráz sektářského, v lepším případě komorního pořadu pro pár zasvěcených. Komponovaný pořad "Hořká sůl", věnovaný předčasně zesnulému básníkovi Karlu Křepelkovi (1946-1999), tento zvyk v dobrém porušil. Více než třicet diváků, kteří se v pátek sešli v brněnském Kabinetu múz, účasti jistě nelitovali.

Večer připravil básník a redaktor časopisu Host Martin J. Stöhr při příležitosti souborného vydání Křepelkovy poezie, která pod názvem Básnické dílo, za podpory Křesťanské akademie a ministerstva kultury, vyšla nedávno v nakladatelství Host. Sluší se připomenout, že se jedná o knihu nezvykle poctivou, s vyčerpávajícími faktografickými poznámkami a důslednou prací editora Igora Fice. Komponovaný pořad byl tedy nejen  připomínkou básníka, ale i křtem jeho souhrnně vydaného díla.

Z Křepelkovy poezie zaznělo v civilním podání herců HaDivadla Miloše Černouška a Ivy Volánkové několik podstatných básní, mapujících vývoj a průběh Křepelkova básnického díla. Příznačně jako poslední báseň zazněl během večera v Černouškově podání Sonet, který Karel Křepelka napsal jen několik týdnů před smrtí.

Stöhr se na začátku večera svěřil s obavou, aby té poezie nebylo příliš, neboť nic nebylo Křepelkovi vzdálenější než formální okázalost, nabubřelá vznešenost a pomíjivá sláva. Obávané "poetické" dusno, které ostatně hrozí při každém pořadu poezie, nakonec přeťal v závěru komponovaného večera samotný básníkův hlas z archivního rozhlasového záznamu z roku 1993. Karel Křepelka v něm na otázku Břetislava Rychlíka ohledně názoru na  současné duchovní klima dneška mimojiné řekl: "Naivně jsem se jako mnoho jiných domníval, že díky tuposti bolševismu si tato společnost vypěstovala jakýsi duchovní fundament, který je pevný a který neopustí a na němž může stavět, a uvědomil jsem si, že tato společnost bohužel musí za velice krátkou dobu udělat to, jak už jsem říkal, co Západ dělal dlouho: čili přežrat se a poblít."

Sál se rozezvučel tichým smíchem, potleskem a šepotem. Alespoň na chvíli se vytvořila iluze, že skončila definitivnost všednosti a objevila se skutečnost, jak o ní  básník Karel Křepelka často přemítal. A jak o ní koneckonců vypovídá i celé jeho souhrnně vydané, vzácně kompaktní dílo.

Autoři:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

OBRAZEM: Od Ungeltu po Zlín. Co přejí do nového roku čeští umělci

Divadlo Ungelt, Praha

Na závěr roku tradičně vybíráme z došlých novoročenek od kulturních institucí, jako jsou galerie, divadla nebo...

Zemřela Eva Gorčicová, hlas známý z Dallasu či Star Treku

Eva Gorčicová v muzikálu Charleyova teta v Městském divadle Brno

V úterý 22. prosince odešla další z hereček Městského divadla Brno, pětašedesátiletá Eva Gorčicová. Talentovaná...

V 93 letech zemřela Luba Skořepová, herečka zkoumající záhady přírody

Luba Skořepová

Ve věku 93 let zemřela herečka Luba Skořepová. Hrála v Národním divadle, desítky postav vytvořila i v televizních...

Najdete na iDNES.cz