Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dušan Hanák se dočkal křišťálové ceny a satisfakce

  22:52aktualizováno  22:52
Dokonce i něžnou romanci bílého pošťáka a romské dívky Růžové sny označili v roce 1976 strážci režimní kultury za nežádoucí, ba rasistickou; další jeho snímky končily v trezoru. Nyní se režisér Dušan Hanák dočkal satisfakce.

43. MFFKV - Dušan Hanák s Křišťálovým globem - Mezinárodní filmový festival, Karlovy Vary (7. července 2008) | foto: Lukáš Kuběna, MF DNES

Právě před slavnostním uvedením Růžových snů zahájil na karlovarském festivalu výstavu svých fotografií a převzal Křišťálový glóbus za mimořádný přínos světové kinematografii.

Zatím posledním celovečerním snímkem letošního sedmdesátníka bylo politické dokumentární podobenství Papírové hlavy, které Hanák v koprodukci pěti evropských zemí uvedl do kin v roce 1995 a jehož DVD v pondělí pokřtil. Nyní učí, šetří si srdce a filmovat se už nechystá. Troufl by si říci, že dosáhl moudrosti?

43. MFFKV - Dušan Hanák s Křišťálovým globem"Moudrost je příliš silné slovo. Ale k jisté zralosti člověk směřuje už od třiceti let, pokud nemyslí jen na sebe. Když v romské rodině sníte oběd, hostitel si řekne - Uznal mě. To je cesta ke zralosti, uznávat jeden druhého, a také cesta k toleranci a polidštění světa," míní tvůrce ceněných snímků Já miluji, ty miluješ nebo Obrazy starého světa.

"Všechny své filmy jsem natočil v kontextu československé kultury, a těch pár svobodných chvil v šedesátých letech s jejich tvůrčí euforií mi nikdo nemůže vzít," říká s odstupem.

"Pro mě bylo naprosto přirozené točit s českými herci, dokonce ještě jako studenta FAMU mě neodmítl ani Jan Werich, a s radostí zjišťuji, že tohle přirozené pouto mezi kumštýři je ještě silnější než dříve. Uvědomil jsem si to znovu, když jsem viděl na festivalu Václava, herecky velice silný film včetně slovenské herečky Emilie Vášáryové," zmínil Hanák.

43. MFFKV - Dušan Hanák, Jiří Bartoška a Marek EbenDo Česka prý rád jezdí, protože je šťastný, že tu potkává tolik pozitivních lidí. A když si "nanečisto" pro deník MF DNES zkoušel svou děkovnou řeč, zmínil v ní překvapivě také filmové kritiky. "Vždycky, i za normalizace, mi dávali svou podporu," vysvětlil. Přitom podporovat Hanáka je tak snadné: špatné filmy totiž dělat neumí.
Nejčtenější

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

„Nejste tak malá, fajn.“ Gilliam je dítě, vzpomíná herečka na natáčení

Portugalská herečka Joana Ribeiro (3. července 2018)

Úlohu krásné Angeliky ve filmu Muž, který zabil Dona Quijota ztvárnila Portugalka Joana Ribeiro. Šestadvacetiletá...

VIDEO: Ještě čtyři seriály, a už budou Vary, slibuje Jiří Bartoška

Jiří Bartoška a Marek Eben na slavnostním zahájení 53. ročníku MFF Karlovy Vary...

Těsně před závěrem 53. ročníku karlovarského festivalu si Jiří Bartoška nemohl vybavit termín příštího ročníku, který...

OBRAZEM: Modrou kostku ve Varech přebral Vejdělek, Babiš šel na Rain Mana

Barry Levinson na karlovarském festivalu

Jedním z největších jmen letošního karlovarského festivalu je režisér Barry Levinson. Právě on měl v pátek tiskovku a...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz