Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Duo Tara Fuki hraje hudbu ze snů

  10:51aktualizováno  10:51
Andrea Konstankiewiczová a Dorota Blahutová neboli violoncellové duo Tara Fuki se po ročním vystupování představuje také prvním albem nazvaným Piosenky do snu. "Lidé říkají: když máte dvě violoncella, hrajete jako finská Apocalyptica. Není důvod, abychom hrály jako Apocalyptica," říká Konstankiewiczová.

"Zpočátku to byla spíše vážná hudba, postupně se jejich styl proměnil do současného písňového tvaru," míní známý brněnský muzikant Josef Ostřanský, který jejich křehkou desku produkoval. Koncertní křest alba je naplánován na 30. října do pražské Akropole.

"Naše muzika vznikla vlastně sama," říká druhá hráčka a zpěvačka Dorota Blahutová, která píše texty v polštině. "Máme v Polsku kořeny, obě pocházíme ze severní Moravy," dodává Konstankiewiczová, která hraje také v kapele BOO, hudebně taneční formaci Rale a francouzské sestavě Kubilai Khan Investigations. Dorota Blahutová zase zpívá s kapelou Chorchestr.

Do projektu Tara Fuki se obě konzervatoristky pustily v době, kdy studovaly hudební vědu na filozofické fakultě. Nakonec nechaly vědu být, školu nedokončily a věnují se hudební praxi. V muzice a textech se prý nechaly inspirovat poetikou noci a snů. "Vše, co se odehrává v noci, je úplně jiné a mnohdy pravdivější než to, co vnímáme ve dne," tvrdí Konstankiewiczová.

Jméno Tara Fuki nemá nic společného s japonštinou, název vychází z romského slova taraf, které označuje kapelu. "Četla jsem příběh o cikánských kapelách, které hrály na císařském dvoře. Hrály také mladíkům, kteří se opili a unešeni hudbou se nakonec upsali verbířům. Přály bychom si, aby naše muzika byla stejně tak veselá i smutná," říká Konstankiewiczová. "Zatím se noříme do akustického zvuku, avšak v budoucnosti si chceme pohrát s elektronikou."

A kam vlastně skupinu zařadit? "Tara Fuki se již objevily na folkové, rockové, jazzové, divadelní i kostelní scéně. Ohlas je všude solidní," míní Ostřanský.

Duo Tara Fuki - Andrea Konstankiewiczová a Dorota Blahutová.

Autoři:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

Další z rubriky

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Hudebníci jedou zahrát krajanům do Banátu, stále jich tam jsou dva tisíce

Zuby Nehty

Je to asi nejvzdálenější přehlídka s tak masivní českou účastí, ale dává to smysl. Čtyřdenní festival Banát v rumunské...

Najdete na iDNES.cz