Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dům umění připomíná Pavla Navrátila

  16:02aktualizováno  16:02
Brno - Další z bílých míst moderního malířství v Brně mapuje nová výstava zdejšího Domu umění. Po retrospektivách Bohdana Laciny, Bohumíra Matala a Václava Zikmunda představuje nová výstava dílo Pavla Navrátila. Souborná výstava připomíná dvacáté výročí předčasného úmrtí umělce, který podle ředitele Domu umění Pavla Lišky udržoval a rozvíjel tradici moderního malířství navzdory politicky nepříznivým podmínkám minulého režimu.
Podívejte se na snímky z výstavy.

V prvním patře výstavní síně najdou návštěvníci desítky pláten mapujících malířovu tvorbu od začátků v roce 1957 až do jeho úmrtí v říjnu 1981. Celá kolekce obrazů je řazena chronologicky. V úvodní kapitole jsou představená raná zátiší, ve kterých se projevuje ohlas kubismu a obdiv zejména k dílu Pabla Picassa a George Braqua. Shromážděné exponáty připomínají, že Navrátil tvořil v cyklech. Koncem padesátých let se soustředil na motivy městské architektury. Na přelomu padesátých a šedesátých let se zase věnoval industriální tematice, který vyústila v malování hornických krajin a věží.

Roku 1962 se Navrátil stal členem tvůrčí skupiny Brno 57. "V tomto desetiletí vznikly jeho vrcholné práce," připomíná kurátorka Jana Vránová, která pozoruhodný soubor shromáždila z galerijních i soukromých sbírek.

Důležité pro Navrátila byly jeho cesty do Itálie a zejména návštěva Pompejí v roce 1969. "Malířova tvorba vycházela vždy z přímého kontaktu s realitou. Pracoval s barevnou strukturou, proto jsou jeho krajiny obnažené až k jádru," uvedla Vránová. Navrátilův malířský rukopis později dotváří vedle barevných redukovaných ploch a struktur také lineární sšrafury a vrypy. "Trvale přítomným rysem Navrátilových maleb je prolínání intelektuálního, racionálního a přemýšlivého přístupu. Sensitivně vnímal přírodní jevy a dění kolem něj," dodala kurátorka.

Retrospektivní výstava malířského Navrátilova díla v Brně potrvá do 7. října. Autor za svého života uskutečnil čtrnáct samostaných výstav. "Navrátilo dílo přesahuje rámec tehdejšího českoslovcenského umění," zdůrazňuje Vránová. Kurátorka také připravila přehledný katalog s bibliografií výstav a díla ve veřejných sbírkách. Na jiném místě katalogu, v němž je přetištěno patnáct barevných a řada černobílých reprodukcí, najde zájemce pět studií o Navrátilově díle. Významného brněnského malíře Pavla Navrátila připomínají také dvě básně, které umělci věnovali básnici Oldřiách Mikulášek a Jan Skácel.

Brněnský Dům umění představuje až do 7. října dílo malíře Pavla Navrátila

Brněnský Dům umění představuje až do 7. října dílo malíře Pavla Navrátila

Brněnský Dům umění představuje až do 7. října dílo malíře Pavla Navrátila

Autoři:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

V 93 letech zemřela Luba Skořepová, herečka zkoumající záhady přírody

Luba Skořepová

Ve věku 93 let zemřela herečka Luba Skořepová. Hrála v Národním divadle, desítky postav vytvořila i v televizních...

Psaní je jak řízení auta, říká Dana Emingerová při křtu nové knihy

Dana Emingerová křtí svou knihu Doba obalová

Nové knížce Doba obalová spisovatelky Dany Emingerové patřil páteční večer v Divadle Sklep na Dobešce. A také hostům,...

OBRAZEM: Od Ungeltu po Zlín. Co přejí do nového roku čeští umělci

Divadlo Ungelt, Praha

Na závěr roku tradičně vybíráme z došlých novoročenek od kulturních institucí, jako jsou galerie, divadla nebo...

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.

Najdete na iDNES.cz