Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Duelu se nebojím, vzkázal radní Richter umělcům

  18:26aktualizováno  18:26
Už měsíc se divadelníci snaží přesvědčit pražský magistrát, že nový grantový systém má chyby. Od protestů se přesunují ke kulatým stolům. Výzvu iDNES.cz k on-line duelu s radním Milanem Richtrem (ODS) zástupce umělců Jakub Špalek ale odmítl.

Milan Richter | foto: David PortMF DNES

"Rád přijdu na on-line, ale s radním Richtrem to nemá smysl. Pořád opakuje stejné argumenty," bránil se střetu šéf divadelního souboru Kašpar a ředitel Divadla v Celetné Jakub Špalek, který bude na dotazy čtenářů iDNES.cz odpovídat ve středu 28. května od 11 hodin.

Od pražského radního by rád slyšel jen jednu větu. "Je tam chyba. To by mi stačilo," poznamenal šéf souboru, který kvůli sníženým dotacím musí své divadlo zavřít.

Demonstrace divadelníkůRadní, kterého umělci chtějí z magistrátní židle setřást, se virtuální schůzce nebrání.  "Konsenzus se hledá v diskusi, nikoliv na náměstí s transparentem v ruce," řekl na účet demonstrantů a jednoznačně odmítl chyby v grantovém systému. Změnám se ale nebrání. Radní připustil, že se postup při rozdělování peněz může upravit, čtěte zde.

"Systém je funkční a je logické, že se někomu bude líbit a někomu ne. Nejde o to, kdo bude vítězem a kdo poraženým. Snažím se, abychom společně našli model, který by fungoval desítky let a každoročně neprovokoval vášně a nevyvolával rozpory," dodal.

popisek Granty za hranicemi Prahy
spory sleduje i zahraniční tisk

"Vášně" přivedly neznámého dýdžeje Milana až ke tvorbě originálního mixu projevu Milouše Jakeše s hláškami radního. Na serveru YouTube.com skladbu doprovází obrazová koláž s poutací fotografií Miss World Taťány Kuchařové - Richtrovy přítelkyně.

DJ Milan o grantech

Ke kulatému stolu
Zda se divadelníci dohodnou mezi sebou, je těžké předvídat. Přinejmenším v případě jednoho článku grantů, dotace na prodanou vstupenku, ale jsou jejich názory jasně polarizované - jedni ji vítají, druzí odmítají.

Ve středu 28. května se uskuteční druhý "kulatý stůl", kterého se mají zúčastnit ředitelé divadelních příspěvkových organizací, obecně prospěšných společností a soukromých divadelních scén. Právě tam by měli podle Richtra přednést návrhy na financování kultury.

Petr KratochvílMinistr, který se minulý týden kvůli současné situaci v pražské kultuře sešel se zástupci tří divadel nacházejících se ve finanční tísni, plánuje setkání také s divadelníky, které reprezentuje ředitel divadla Ta Fantastika Petr Kratochvíl. Ten namítá, proč se například stejně intenzivně jako o požadavcích na granty nemluví o ceně vstupenek.

Příliš mnoho zaměstnanců
"Když z výnosů vstupného pokryjí divadla sotva 30 procent svých nákladů a tváří se, že na zbývajících 70 procent mají mít nárok, je to racionální? Je normální, když je v divadle zaměstnáno několikanásobně víc provozních zaměstnanců než herců?" zeptal se Kratochvíl a připomněl, že Městská divadla pražská mají na 24 herců 131 zaměstnanců a Divadlo na Vinohradech na 39 herců dokonce 194 zaměstnanců.

popisek Protesty umělců pokračují
koncert podpoří Plastici i Dusilová

To i nadále zůstane příspěvkovou organizací města a jeho ředitel Jindřich Gregorini považuje tento poměr v repertoárových divadlech za obvyklý. "Ano - máme uvaděčky, šatnářky, jevištní výrobu, uklízečky, kulisáky, garderobu, rekvizitáře, maskéry, vlásenkáře a tím i obchodní oddělení a účtárnu. Tam není nic nadbytečného," řekl Gregorini.

"Zahájili jsme rozhovory s panem primátorem a panem radním, protože pokládáme pražskou kulturu za součást české kultury, pražská kultura má tradičně vysokou úroveň," řekl ministr Jehlička.

Ministr kultury Václav JehličkaUvedl, že i ministerstvo stojí před podobnými změnami, jako je chystaná transformace některých pražských divadel. "Máme mnoho příspěvkových organizací, které budeme muset přetransformovat v budoucnosti do jiných forem a spolupráce s pražským magistrátem může být pro obě strany konstruktivní," řekl ministr. Do dnes zahájených jednání se mají zapojit experti obou stran.

Jehlička minulý týden při setkání s řediteli několika divadel řekl, že udělá vše pro to, aby se problém kolem financování pražské kultury vyřešil. Pravomoci však k tomu nemá. Ve čtvrtek uvedl, že kritizovaný systém pražských dotací se i podle něj změní, nebude to ale ku spokojenosti všech, kdo si na něj stěžují.

Autoři: ,Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

OBRAZEM: Nový cirkus a Tycho de Brahe. Patnáctá Letní Letná začala

Záběr ze slavnostního zahájení 15. Letní Letné, které neslo název De Nova...

Už patnáctý ročník festivalu Letní Letná zahájilo ve středu večer speciální představení De Nova Stella. Odstartovala...

Zemřel Jiří Josek, uznávaný překladatel Shakespeara i amerických autorů

Jiří Josek získal za překlady díla Williama Shakespeara řadu ocenění.

Po těžké nemoci zemřel překladatel z angličtiny, režisér a nakladatel Jiří Josek, uznávaný specialista na dílo Williama...

Koně v cirkusu. Už se ozvali ochránci, drezúra to ale není, zní z Letné

Záběr z představení Bestias, která na Letní Letnou veze soubor Baro d´Evel Cirk...

Na nezvyklé zapojení zvířat láká jedna ze zahraničních hvězd letošního ročníku novocirkusového festivalu Letní Letná. V...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz