Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Duelu se nebojím, vzkázal radní Richter umělcům

  18:26aktualizováno  18:26
Už měsíc se divadelníci snaží přesvědčit pražský magistrát, že nový grantový systém má chyby. Od protestů se přesunují ke kulatým stolům. Výzvu iDNES.cz k on-line duelu s radním Milanem Richtrem (ODS) zástupce umělců Jakub Špalek ale odmítl.

Milan Richter | foto: David PortMF DNES

"Rád přijdu na on-line, ale s radním Richtrem to nemá smysl. Pořád opakuje stejné argumenty," bránil se střetu šéf divadelního souboru Kašpar a ředitel Divadla v Celetné Jakub Špalek, který bude na dotazy čtenářů iDNES.cz odpovídat ve středu 28. května od 11 hodin.

Od pražského radního by rád slyšel jen jednu větu. "Je tam chyba. To by mi stačilo," poznamenal šéf souboru, který kvůli sníženým dotacím musí své divadlo zavřít.

Demonstrace divadelníkůRadní, kterého umělci chtějí z magistrátní židle setřást, se virtuální schůzce nebrání.  "Konsenzus se hledá v diskusi, nikoliv na náměstí s transparentem v ruce," řekl na účet demonstrantů a jednoznačně odmítl chyby v grantovém systému. Změnám se ale nebrání. Radní připustil, že se postup při rozdělování peněz může upravit, čtěte zde.

"Systém je funkční a je logické, že se někomu bude líbit a někomu ne. Nejde o to, kdo bude vítězem a kdo poraženým. Snažím se, abychom společně našli model, který by fungoval desítky let a každoročně neprovokoval vášně a nevyvolával rozpory," dodal.

popisek Granty za hranicemi Prahy
spory sleduje i zahraniční tisk

"Vášně" přivedly neznámého dýdžeje Milana až ke tvorbě originálního mixu projevu Milouše Jakeše s hláškami radního. Na serveru YouTube.com skladbu doprovází obrazová koláž s poutací fotografií Miss World Taťány Kuchařové - Richtrovy přítelkyně.

DJ Milan o grantech

Ke kulatému stolu
Zda se divadelníci dohodnou mezi sebou, je těžké předvídat. Přinejmenším v případě jednoho článku grantů, dotace na prodanou vstupenku, ale jsou jejich názory jasně polarizované - jedni ji vítají, druzí odmítají.

Ve středu 28. května se uskuteční druhý "kulatý stůl", kterého se mají zúčastnit ředitelé divadelních příspěvkových organizací, obecně prospěšných společností a soukromých divadelních scén. Právě tam by měli podle Richtra přednést návrhy na financování kultury.

Petr KratochvílMinistr, který se minulý týden kvůli současné situaci v pražské kultuře sešel se zástupci tří divadel nacházejících se ve finanční tísni, plánuje setkání také s divadelníky, které reprezentuje ředitel divadla Ta Fantastika Petr Kratochvíl. Ten namítá, proč se například stejně intenzivně jako o požadavcích na granty nemluví o ceně vstupenek.

Příliš mnoho zaměstnanců
"Když z výnosů vstupného pokryjí divadla sotva 30 procent svých nákladů a tváří se, že na zbývajících 70 procent mají mít nárok, je to racionální? Je normální, když je v divadle zaměstnáno několikanásobně víc provozních zaměstnanců než herců?" zeptal se Kratochvíl a připomněl, že Městská divadla pražská mají na 24 herců 131 zaměstnanců a Divadlo na Vinohradech na 39 herců dokonce 194 zaměstnanců.

popisek Protesty umělců pokračují
koncert podpoří Plastici i Dusilová

To i nadále zůstane příspěvkovou organizací města a jeho ředitel Jindřich Gregorini považuje tento poměr v repertoárových divadlech za obvyklý. "Ano - máme uvaděčky, šatnářky, jevištní výrobu, uklízečky, kulisáky, garderobu, rekvizitáře, maskéry, vlásenkáře a tím i obchodní oddělení a účtárnu. Tam není nic nadbytečného," řekl Gregorini.

"Zahájili jsme rozhovory s panem primátorem a panem radním, protože pokládáme pražskou kulturu za součást české kultury, pražská kultura má tradičně vysokou úroveň," řekl ministr Jehlička.

Ministr kultury Václav JehličkaUvedl, že i ministerstvo stojí před podobnými změnami, jako je chystaná transformace některých pražských divadel. "Máme mnoho příspěvkových organizací, které budeme muset přetransformovat v budoucnosti do jiných forem a spolupráce s pražským magistrátem může být pro obě strany konstruktivní," řekl ministr. Do dnes zahájených jednání se mají zapojit experti obou stran.

Jehlička minulý týden při setkání s řediteli několika divadel řekl, že udělá vše pro to, aby se problém kolem financování pražské kultury vyřešil. Pravomoci však k tomu nemá. Ve čtvrtek uvedl, že kritizovaný systém pražských dotací se i podle něj změní, nebude to ale ku spokojenosti všech, kdo si na něj stěžují.

Autoři: ,Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Ceny divadelní kritiky znají nominace, šanci má Brousek, König i Kocábová

Pavla Beretová a Matyáš Řezníček jako ústřední pár v Maryše

Pavla Beretová, Martin Finger, Ondřej Brousek, Eva Salzmannová, Miloslav König či Natálie Kocábová. Ti všichni mají...

Dostojevského Idiota v Rokoku netrápí čas, fyzika ani pravděpodobnost

Záběr z kostýmové zkoušky nového nastudování Idiota v Divadle Rokoko

Velkou ruskou klasiku chystá v sobotu pražské Divadlo Rokoko. V režii Pavla Kheka zde připravují Dostojevského Idiota....

RECENZE: Faust je jízda. Do Stavovského divadla dorazil Rašilov v kamionu

Z inscenace Fausta ve Stavovském divadle

Saša Rašilov, skvělý překlad a neuvěřitelné obrazy. To jsou hlavní přednosti nového nastudování Fausta Národním...

Najdete na iDNES.cz