Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Dückersová: V Berlíně se žilo skvěle

  1:00
Před pěti lety na německé pulty dosedl román Tanji Dückersové Zóna Berlín. Tehdy se u našich sousedů, pod dojmem z celé série knih mladých autorek, mluvilo o "dívčím zázraku". Nyní vyšla Zóna Berlín v edici Světová knihovna pražského nakladatelství Odeon.

Jak se vlastně žilo v německé metropoli v době, v níž se odehrává váš román Zóna Berlín?
Román popisuje Berlín v polovině devadesátých let. Město bylo plné proluk a prázdných ploch - architektonicky, ale i mentálně. Několik let po pádu berlínské zdi ještě nebyla infrastruktura mezi Východem a Západem tak rozvinutá; říkám tomu "krátká fáze anarchie". Tehdy v Berlíně například existovalo více než 830 obsazených domů. Dalo se zde lacino bydlet, což přitahovalo mladé lidi z celého světa. To vedlo i k problémům - mnoho východních Berlíňanů si myslelo, že Berlín je velké zábavní centrum a že západní Němci sem přijíždějí jen kvůli lacinému bydlení. Na devadesátá léta v Berlíně se proto i já dívám s určitými rozpaky. Přinejmenším se však dá říci, že tenkrát existovalo méně nařízení a příkazů než dneska, a proto byl Berlín pro mladé lidi opravdovým rájem.

Co se změnilo?
Stále sem přicházejí noví a noví lidé, ale přesouvají se na okrajové části Berlína, protože s renovacemi domů se současně zvedly náklady na bydlení. Uprostřed Berlína, ve čtvrti Mitte, bydlel na začátku devadesátých let můj bratr v obsazeném domě a prožil tady skvělé časy, dokonce měli s kamarády hudební zkušebnu ve stejném domě, takže šlo o jakousi formu luxusu. To dnes téměř není možné. Na konci devadesátých let byly všechny obsazené domy vyklizeny, čímž poprvé od roku 1968 došlo k tomu, že zde - myslíme-li Berlín jako celek - tato forma kultury bydlení ve městě téměř vymizela.
Na druhou stranu nebylo možné tenhle typ subkultury úplně vymýtit, však se také objevují stále nová zákoutí. Nyní se subkultura pomalu přesouvá směrem do Friedrichs- hainu. Myslím si, že je škoda, že charakter pomíjivého a nestálého v Berlíně zeslábl. Mnohé se v tomhle městě až příliš vrátilo do normálu.

Jak je Berlín obecně důležitý pro vaši literární tvorbu?
Hodně. I když: důležité je pro mě každé místo, v němž se zdržuji. Napsala jsem taky povídku odehrávající se v Praze a teď pracuji na románu, který se odehrává ve Spojených státech, kde jsem taky strávila spoustu času. Co se týká Berlína, tak u něj je pro mě inspirativní zejména ten stav panující v devadesátých letech, ona prolnutost a současně odlišnost Východu a Západu. Už tenkrát jsem cítila, jak rychle se Berlín proměňuje. Za dvacet let se mladí lidé budou ptát: A kde vůbec stála ta zeď? Proto jsem v Zóně Berlín chtěla zachytit tenhle přechodný stav.

Takže je pro vás důležitá historie, respektive faktor času?
Nesporně. V mém letošním románu Nebeská tělesa jsem se zabývala dějinami Německa a Polska v roce 1945 a zároveň příběhem jedné německo-polské rodiny. Ohlédla jsem se do minulosti, ale nechala jsem rovněž promlouvat dnešní mladé lidi; nejde tedy pouze o příběh z doby, kterou jsem sama nezažila. Snažila jsem se vytvořit spojnici mezi minulostí a přítomností.

A co se vlastně stalo s hrdiny Zóny Berlín? Teď jsou nejméně o pět let starší…
Letos byla Zóna Berlín zdramatizována a zrovna tuhle otázku jsem si kladla. Má se inscenace zasadit do poloviny devadesátých let, anebo bych měla nechat postavy poněkud zestárnout, když se představení hraje nyní, v roce 2004? Rozhodli jsme se nechat v divadelní hře postavy zestárnout a zvážnět. Na rozdíl od románu se v jeho dramatizaci musí zabývat vyděláváním peněz, nezaměstnaností a patáliemi s rodiči. Tím jsme se pokusili vnést do hry i témata současného Německa.

Jak se s odstupem času na Zónu Berlín díváte?
Mluvit o vlastní knize nejde snadno. Jsou věci, které se mi líbí, i věci, o kterých si myslím, že bych je dnes napsala jinak. Pro mě je pořád zajímavý popis tehdejšího Berlína, v románu jsou zachyceny věci, které bych jinak už asi zapomněla, například místa, která už zmizela… Ve východním Berlíně například existovalo ohromné veřejné koupaliště - také se objevuje v Zóně Berlín - kde se na starých masážních lehátkách povalovali pankáči se smečkami psů. Zóna Berlín je pro mě jistým druhem encyklopedie. Myslím si, že se mi bez příkras podařilo popsat náladu doby, kdy mladí lidé testovali, co mohou a co dokážou. Moje postavy jsou také zčásti bezradné - kvůli přebytku svobody a volného času.

Již dříve zde zmíněná kniha Nebeská tělesa, Himmelskörper, váš druhý román, vyšla letos. Kritici je srovnávali s prózou nositele Nobelovy ceny Güntera Grasse Račím pochodem, která se objevila jen několik měsíců před vydáním vašeho románu. Co jste téhle shodě říkala?
Když jsem se dozvěděla, že Günter Grass chystá knížku, kde se také objevuje téma útěku, odsunu či potopení lodi Wilhelm Gustloff, vyděsilo mě to, neboť jsem ještě pracovala na Nebeských tělesech. Když jsem si však později Grassovu knihu přečetla, bylo mi jasné, že i vzdor příbuzné tematice tahle dvě díla nejsou porovnatelná. A to nejen proto, že Grass je nositelem Nobelovy ceny, a já ne, nýbrž i kvůli tomu, že Grass pochází právě z Gdaňska, a proto mohl popisovat svůj příběh z tehdejší perspektivy. Mou hlavní postavou je však vnučka, která žije v dnešní době a vydává se po stopách vlastní rodiny. Můj výchozí bod je rok 2000, nikoliv 1945.
A dále: politicky stojím zcela jinde než Günter Grass. Jeho knihu považuji za pravičáckou a vpravdě německou. Uvedu jednoduchý příklad. Grass pochopitelně není členem Svazu vyhnanců, ale potopení Wilhelma Gustloffa popisuje tak, jako by ruská torpéda zničila čistě civilní cíl. Ale tak tomu vůbec nebylo. Wilhelm Gustloff měl maskovací nátěr, na palubě bylo tisíc vojáků a poddůstojníků námořního vojska a 600 pomocnic. Já jsem si tyto údaje přesně zjistila - a měl by je znát i Grass. A proto pokládám za zavádějící líčit tento příběh tak, jako by potopení Wilhelma Gustloffa ruským torpédem bylo stejné jako shození letecké bomby na jeden dům v Anglii nebo v Drážďanech.
A co mi u Grasse ještě vadí, je skutečnost, že Rusy pokaždé líčí jako ty zlé, jako svůdce a pijany, což je pro mne klišé. Pokud bych byla v Německu tak důležitou osobou, jako je Grass, v každém případě bych se takovým klišé vyhýbala.

Německá spisovatelka Tanja Dückersová

Autor:

Byl to lynč, ale rány už se zahojily, vzpomíná Rusevová na neúspěch Elišky a Damiána

  • Nejčtenější

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

13. dubna 2024  9:22

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil...

Zbrojířka filmu Rust půjde do vězení za zabití na 1,5 roku. Viník je Baldwin, míní

15. dubna 2024  21:44

Sedmadvacetiletá Hannah Gutierrezová-Reedová, která dohlížela na bezpečnost zbraní při natáčení...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Jak dobře se orientujete ve filmech a rolích Rudolfa Hrušínského?

13. dubna 2024  10:30

Stačil mu jeden pohled a vyjádřil všechno, co si jeho postava v danou chvíli myslí. Rudolf...

Plačící Palestinka objímající svou mrtvou neteř je snímkem roku

18. dubna 2024  11:05,  aktualizováno  12:09

Fotografií roku se podle prestižní soutěže World Press Photo stal snímek zachycující Palestinku...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vystupovat v Praze je často za trest. Lidé jsou tam zpovykaní, říká brněnský komik

16. dubna 2024

Premium Říká, že je cholerik a je snadné ho vytočit. Umí si však vystřelit sám se sebe a je přesvědčený, že...

Společnost mučených básníků. Zpěvačka Taylor Swift vydala nové album

19. dubna 2024

Potřebovala jsem ho natočit, je to album, které mě zachránilo. Takto zpěvačka Taylor Swift...

Knihou roku je Hella. Cenu čtenářů má Moravec, v humoru uspěla Macháčková

18. dubna 2024,  aktualizováno  21:39

Knižní svátek Magnesia Litera v pondělí večer vyvrcholil předáváním cen. Knihou roku se stal román...

Čtení jsem nenáviděla. Autorka dětské fantasy o boji s dyslexií i námětech knih

18. dubna 2024

Premium Říká, že dobré náměty se válejí na ulici. Že se jenom stačí rozhlížet kolem sebe a nechat příběhy,...

Smrtelné hříchy pěvkyně Kožené. Česká filharmonie odtajnila sezonu

18. dubna 2024  17:30

Semjon Byčkov zahájí na podzim sedmou sezonu na pozici šéfdirigenta České filharmonie. Na postu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...