Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Duch Spiritu tvoří moravské lidovky

  14:28aktualizováno  14:28
Náměšť na Hané - Třetí místo v diváckém hlasování a cenu Krtečka si odvezla z jubilejního desátého ročníku festivalu Zahrada olomoucká kapela Spirit. Čtveřice, složená ze dvou manželských párů, se dočkala ocenění po dvou letech své existence. "Reakce publika napovídaly, že možná něco dostaneme, ale moc jsme s tím nepočítali. Kolega měl nachystány pruty na ryby a festival už jsme pomalu zapíjeli," líčila očekávání Spiritu zpěvačka a houslistka Blanka Mazalová.

"A když jsme se dozvěděli, že jsme dostali Krtečka, tak jsme došli pro další láhev a oslavovali." Kapela Spirit, jejíž všichni členové zpívají, vznikla v roce 1997 před povodněmi, ale již dříve působila pod názvem Folklor. Současnou sestavu tvoří kromě Mazalové ještě kytarista Pavel Mazal, basista Milan Vidlička, jeho manželka a flétnistka Soňa.

"Folklor existoval od roku 1982 a neustále měnil obsazení. Nynější obsazení se vykrystalizovalo v roce 1988, kdy jsme získali plzeňskou interpretační Portu," vzpomíná Milan Vidlička. Po přestávce na výchovu dětí a podnikání se kapela sešla znovu před dvěma lety.

"Vrátili jsme se k tomu, co jsme dříve dělali úpravy lidových písniček. Teď se věnujeme jen moravským lidovým písničkám a hledáme ve sbírkách různých sběratelů, jako Bartoš, Sušil, Klusák a další," říká Blanka Mazalová. "Docela si vážíme toho, že jsme zase spolu. Muzika nám chyběla," podotýká Vidlička.

Proč si Spirit zvolil právě moravské lidovky? "V té muzice je opravdu všechno. Občas jsme se zkoušeli tvořit vlastní muziku, ale lidovky jsou nejlepší, co existuje. Jsou v ní lidské osudy za obrovský časový úsek, všechny strasti a slasti, které kdy člověk měl," tlumočí názor kapely Blanka Mazalová.

Navíc moravská melodika je zcela odlišná od té české a projevují se v ní východní prvky. Když jeden učitel hry na kytaru v Mnichově slyšel lidovky v podání Redla a Hradišťanu, tak řval Makedonie, to je Makedonie," směje se basista Spiritu.

Pokusy o skládání zavrhla kapela také pro nedostižnost textů lidových písni. "Přebijí je jen písničkáři jako Nohavica či Plíhal, kteří dvěma třemi větami nebo čtyřverším řeknou tolik, co někdo řekne deseti písněmi," soudí Milan Vidlička.

"Snažíme se hledat lidovky, které musí něco říct. Jdeme v první řadě po textu, díváme se, jestli má co říct i dnes, a pak přemýšlíme nad aranží. Text je ale ze všeho nejdůležitější," dává nahlédnout do tvůrčí kuchyně Blanka Mazalová, společně se svým manželem hlavní aranžérka skladeb Spiritu.

Kapela hraje nyní přes léto i dvakrát, třikrát týdně. Ale třeba přes zimu si vzala oddechový čas. "Délkou trvání kapely jsme ještě batole, takže se to mění," usmívá se houslistka. Spirit se už pyšní také nahrávkou. Natočili demosnímek na benefičním koncertě pražské nadace Klíček, která chce vystavět dětský hospic.

"Objevily se další nabídky, ale necháváme to zatím v klidu vyhnisat a uvidíme, co z toho vykvasí," dodává Blanka Mazalová. K desce by mohl pomoci i Krteček. "Co to bude znamenat pro kapelu, nevíme, ale většinou z toho vyplývá více hraní. Určitě se obejí i další kontakty, ale zatím je příliš brzy o tom hovořit," říkají členové Spiritu.

Kapela Spirit koncertuje na festivalu Zahrada v roce 1999

Blanka Mazalová z kapely Spirit přebírá cenu Krteček na festivalu Zahrada v roce 1999

Autoři: ,Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

SOUTĚŽ: Vyhrajte volňásky na Semtex Culture

Zpěvák Shaggy

Portál iDNES.cz připravil bleskovou soutěž o volné vstupenky na jeden z posledních festivalů letní sezony Semtex...

Trutnov si ve finále zazpíval s Pavlem Bobkem

Pavel Bobek na festivalu v Trutnově (2008)

Nedělní finále 21. ročníku Open Air Music Festivalu v Trutnově se už obešlo bez velkých společenských akcí, jakými byly...

Festivalový Votvírák láká zdarma na Michala Davida a Lucii Bílou

Michal David

Na poměry českých hudebních festivalů nečekané headlinery zveřejnili organizátoři akce Votvírák. "Mezi nejzajímavější...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz