Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Duch baroka se vrací do Prahy

  10:30aktualizováno  10:30
Národní galerie v Praze připravila na konec dubna velký projekt, který si všímá umění, kultury a společnosti v 17. a 18. století. Po Deseti stoletích architektury jde již o druhou akci v tomto měsící, jež se koná na několika místech zároveň a je doplněna bohatým doprovodným programem. Výstava Sláva barokní Čechie se koná pod záštitou prezidenta České republiky Václava Havla a za morální podpory České komise pro UNESCO.

Projekt Sláva barokní Čechie ideově navazuje na výstavu Pražské baroko z roku 1938 a na důležité přehlídky českého barokního umění, pořádané v Československu i v zahraničí v šedesátých až osmdesátých letech. Na rozdíl od předchozích výstav a projektů se tentokrát Národní galerie v Praze nezaměřila pouze na malířství a sochařství, ale představuje také ukázky kresby a grafiky, uměleckého řemesla, knih, originálních architektonických plánů apod. Sláva barokní Čechie je tak mozaikou nejrůznějších exponátů se širokým tematickým záběrem.

Výstava , která se koná ve čtyřech výstavních prostorách (Obrazárna Pražského hradu, Klášter sv. Jiří, Valdštejnská jízdárna, Palác Kinských) soustřeďuje na 1700 exponátů, které shrnují výsledek současného stavu bádání a snaží se o ideologicky nezatíženou interpretaci barokního období. Mezi nejvýznammnější exponáty výstavy patří obrazy Jana Petra Molitora a Jana Kryštofa Lišky, barokní orloj ze zámku v Mnichově Hradišti či čtyři obrazy z manětínského cyklu Václava Dvořáka.
                                     
Expozice v Obrazárně Pražského hradu je zaměřena na barokní triumfy. Návštěvnící zde uvidí sestavu památek prezentujících barokní víru a církev. Další část prohlídky je věnována tehdejším stykům Čechů s Evropou a světem jako například zámořské misie, způsob cestování v baroku a ukázku dobového způsobu podnikání a obchodu. Poslední část je zaměřena na vědu a vzdělání.

Politice, monarchii a dynastii se věnuje expozice v klášteře sv. Jiří. Základní částí jsou portréty Habsburků a numismatická kolekce. S politikou je také úzce spjata otázka války a míru, z níž si návštěvníci mohou připomenout povstání z let 1618 - 1620 či třicetiletou a tureckou válku nebo období kralování Marie Terezie. Zcela odlišný charakter má expozice ve Valdštejnské jízdárně, která si všímá zejména divadla a zábavy. Vystaveny jsou například zachované kostýmy a rekvizity z divadla v Českém Krumlově. Zábavu zde zastupují velké náboženské i světské slavnosti, zejména divadelní inscenace u příležitosti korunovace Karla VI. v roce 1723.

Poslední část výstavy se zabývá problematikou života a smrti v baroku. Všímá si celé společnosti od panovníka a jeho dvoru, přes katolickou církev, aristokracii, duch města a vesnice až po nekatolické komunity v Čechách i v exilu. V této části jsou prezentována díla J. A. Komenského a jeho okruhu i vrcholné práce J. Kupeckého a V. Hollara.

Výstava Sláva barokní Čechie je doplněna bohatým doprovodným programem, jehož smyslem je představit barokní kulturu jako celek. Uspořádány budou koncerty, přednášky, rekonstrukce barokních slavností, divadelní představení a výstavy. Bude se také konat pět čtyřdenních zájezdů po stopách barokní kultury v Čechách a na Moravě. Fenomén baroka bude také prezentován v zahraničí v podobě putovní výstavy fotografií barokní architektury Vladimíra Uhera doplněné koncertem.

Komoda

Bazilika sv. Jiří

Palác Kinských

Sláva barokní Čechie 1

Sláva barokní Čechie 2

Sláva barokní Čechie 3

Sláva barokní Čechie 4

Sláva barokní Čechie 5

Sláva barokní Čechie 6

Sutana

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

Uprchlíky v Národní galerii střídají ženy. Sezonu ovlivnila i kampaň #MeToo

Katharina Grosse: Zázračný obraz, Národní galerie, 15. února 2018

Před rokem nainstaloval Aj Wej-wej do prostor Velké dvorany pražského Veletržního paláce obří nafukovací člun s...

Načeradského obrazy pobouřily ředitelku galerie. Výstava skončila

Jiří Načeradský, Milenci

Ve slovenských Piešťanech předčasně skončila výstava českého výtvarníka Jiřího Načeradského. Některá díla totiž...

Léta po válce přežil i díky malování. Šímovo bouřící moře jde do aukce

Josef Šíma: Bouře ve Fécamp (1953, olej na plátně, 65x81 cm)

Nadcházející neděli se v aukci výtvarného umění společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery objeví mimořádný obraz...

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.

Najdete na iDNES.cz