Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dubinovi již není dopřáno zažít onen záblesk nekonečna, onoho bytí bez hranic

aktualizováno 
- Dubinovy životy jsou předposledním románem amerického spisovatele Bernarda Malamuda. Po něm následuje fragment prózy People (tento anglický titul bychom zde patrně přeložili jako Národ), jenž zůstal nedokončený hned ve dvou ohledech - chybí mu závěr, v jehož napsání zabránila autorovi smrt, a po stránce formální představuje jen jakousi skicu, neboť Malamud dle vlastních slov všechna svá díla minimálně dvakrát přetvářel a vybrušoval.
Třebaže je fragment významný myšlenkově (hrdinou je žid, jenž putuje mezi americkými indiánskými kmeny a posléze se rozhodne vést jejich organizovanou revoltu proti záboru půdy), jeho otištění spolu s autorovými "nesebranými" povídkami vyvolalo ve Spojených státech diskuse točící se kolem nerespektování osobnosti umělce a jeho kréda. Český čtenář se s tímto podivným epilogem tedy patrně vůbec neseznámí. Dá se tak v podstatě říci, že Dubinovy životy představují tečku za zpřístupňováním díla tohoto velikána americké židovské literatury, jenž spolu s Philipem Rothem a Saulem Bellowem tvoří pomyslný slavný triumvirát. A v těchto intencích je nutno chápat i počin nakladatelství Volvox Globator.
Ústředním tématem Dubinových životů se zdá vztah mezi životem a uměním. Protagonista William Dubin, životopisec zejména slavných spisovatelů, se obdobně jako hrdina dřívější povídkové sbírky Fidelmanovy obrazy zoufale zmítá ve snaze dovést k dokonalosti buď svou vezdejší existenci, anebo literární tvorbu, nejlépe však obojí. To ovšem bez značných obětí a bolesti, jak je mu dopřáno poznat, nejde. A třebaže i finální obraz, kdy "Dubin běžel po měsícem osvětlené cestě, v ruce poloztopořený penis, na pozdrav své ženě", je - jako ostatně u Malamuda vždy - více než mnohoznačný, Dubinovi již není dopřáno zažít onen záblesk nekonečna, onoho bytí bez hranic, kdy by se nacházel na prahu nekonečných možností s absolutně ničím neomezenou svobodnou vůlí. Až příliš mu v jakýchkoli rozhodných činech brání jeho vypěstovaný smysl pro odpovědnost ať už k rodině, či k práci, a navíc je si palčivě vědom fyzických limitů vlastního stárnoucího těla. Úplně poslední řádek knihy naznačuje, že závěrečným Dubinovým dílem je biografie Anny Freudové, kterou napsal spolu s dcerou Maud. Ta - když ji měl čtenář možnost spatřit naposledy čekala coby svobodná matka s letitým, navíc černým mužem dítě. Takže ani úplná tečka Dubinových životů neoplývá nějak snadno uchopitelným významem. Jako by Malamud napovídal, že všichni a všechno dospělo k jistému kompromisu. A to je pro tohoto autora morální vize značně nezvyklá! Chceme-li odhalit její příčiny, musíme se vrátit na čistě dějovou rovinu knihy.
Za nosný konflikt si Malamud zvolil oscilování "muže ve středním věku" mezi dvěma ženami. Jednou z nich je manželka, kterou si protagonista bral "z rozumu". Druhou ženou je mladičká milenka, jistě sexy, ale jinak nepříliš zajímavá.
Dubinovo balancování je zpestřeno tím, že právě píše životopis britského spisovatele D. H. Lawrence, to jest přímo příkladného mystika tělesnosti. Dubin si zároveň uvědomuje, že "jazyk není život.
Vzdal jsem se života, abych o životech psal." Jenže toto vrstvení významů zůstává popisným realismem, líčení setkávání a rozchodů s múzou, smyslnou Fanny Bickovou, poněkud unavuje. Román postrádá pověstnou malamudovskou alegoricko-magickou rovinu, kdy se věci náhle vyjevují v netušeném světle.
Kdybychom si jinde nepřečetli autorův výrok, že "naše osvobození je vždy jen částečné", sotva by nám z Dubinových životů nějaké poselství vyplynulo.
Nicméně s požitkem lze sledovat, jak si Malamud vyhrál se stylem. Ve vyprávění přeskakuje z osoby na osobu, co začne v ich-formě, dokončí v er-formě, ustavičně zápasí o co nejadekvátnější výraz. Zatímco u Dubina to chápeme jako svého druhu profesionální deformaci, u jeho tvůrce z toho vychází schopnost dokonalého vcítění do hrdiny a manifestace řemeslného mistrovství.

Bernard Malamud: Dubinovy životy. Přeložil Josef Hlavnička. VOLVOX GLOBATOR, Praha 1999, 384 stran, náklad neuveden, cena 320 korun.
Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

RECENZE: Sex na turné se nepočítá. McCartneyho životopis jde do hloubky

Z filmu The Beatles: The Lost Concert

Dva roky po anglickém originálu vychází i v češtině obsáhlá biografie Paula McCartneyho z pera uznávaného autora...

RECENZE: Foglarův odkaz ožívá v Prašině, kde se dávno zastavil čas

Řásnovka

Napínavá, tajuplná a dobrodružná se špetkou romantiky – taková je debutová kniha pro děti nazvaná Prašina, již napsal...

Hrůzy kuřimské kauzy ožily v komiksu. Vzbuzuje úzkost a strach

Z komiksu Svatá Barbora

Na komiksu Svatá Barbora spisovatel a držitel dvou knižních cen Magnesia Litera Marek Šindelka a jeho kolegové...

Najdete na iDNES.cz